Z Walesu na Champs-Élysées: nezištný vzostup Geraint Thomasa

V autobiografii Chasing Rainbows pre trénera z roku 2013 (vyhlásenie o záujmoch; čo som napísal aj ja), Cavendish preberá hlavnú úlohu, takmer rovnakým spôsobom, ako to urobil sir Bradley Wiggins v olympijskom tíme roku 2008, ktorý sledoval štyri, pričom Thomas bol veža sily pri lietaní z veľkej časti pod radarom.Tam bola nejaká debata o tom, či by mal Wiggins partner Cavendish v relé Madison, pretože Londonerova forma bola pochybná; Šumivý Thomas bol muž, ktorý mal zaujať miesto.

Iba jeden cyklista si vybojoval dlhšie ako Thomas, aby vyhral svoje prvé Tour de France, od debutu po víťazstvo: Joop Zoetemelk, vytrvalý Holanďan, ktorý sa ujal Rasa 1980, vrchol kariéry strávenej v tieni Eddyho Merckxa a Bernarda Hinault; Thomas vždy súťažil s ambicióznejšími mužmi ako Wiggins, Cavendish a Chris Chris Froome. Zaznamenával dostatočné výhry, aby upozornil divákov na jeho vrodený talent, zatiaľ čo inšpiroval takú frustráciu, že nikdy celkom neurobil definitívny prielom.V posledných štyroch týždňoch sa to mohlo zmeniť.

V rámci britskej cyklistiky je vzorec pevne stanovený podľa vzoru stanoveného Ellingworthom, ale pôvodne predpokladal Peter Keen, zakladateľ cyklistickej štruktúry financovanej z lotérie: pretekanie na dráhe je používa sa ako spôsob rozvoja zručností potrebných pre cestné preteky.Takže Thomas vyhral juniorské jednodňové klasiky ako Kuurne-Brussels-Kuurne a Paris-Roubaix, ako aj závodné amatérske šesťdňové traťové udalosti s Cavendishom. video

Počas týchto výletov Ellingworth nevyhnutne pripomína, že Thomas bol zapojený do „masívnych pádov“, medzi ktoré patrí aj ten, v ktorom stiahol dlane na pódiové preteky a nasledujúce ráno sa objavil pri raňajkách za predpokladu, že opustí iba treba povedať, že šliapal nohami, nie rukami.Welshmanov príchod na akadémiu, o rok skôr, zvýšil celú štruktúru na úroveň kvôli jeho čirému vrodenému talentu, tréner napísal.Dave Brailsford emocionálny, ale nehnuteľný, pretože Tour triumf pokračuje v dedičstve | Jeremy Whittle Prečítajte si viac

Ellingworth si tiež pripomína, ako jazykom v línii povedal stretnutiu tímu, že určitý súper bol tak silným favoritom v jednom prípade, že jediným riešením bolo nájsť dobrovoľníka, ktorého by sa mohol vzdať. pred ním. „Bol to Geraint Thomas, ktorý zdvihol ruku,“ povedal: „Iba žartujúci kamarát.“ Konečným tímovým mužom bol potom, ako Froome objavil pri prehliadkach 2015 a 2016.

Medzi bodmi v službách iných Thomas vybudoval vynikajúce všestranné dlane: dve olympijské zlaté medaile, cestný závod Commonwealthu. titul, jednodňová klasika – Grand Prix E3 – a množstvo javiskových pretekov, počnúc rokom Flèche du Sud v roku 2006 a naberajú na význame v priebehu rokov; Bayern Rundfahrt v rokoch 2011 a 2014, Volta Algarve v rokoch 2015 a 2016, Paris-Nice v roku 2016, prehliadka Álp v minulom roku pred diptychom Dauphiné Libéré a Tour v tejto sezóne.Na obrázku je znázornený cyklista, ktorý môže urobiť čokoľvek – podobne ako Hinault, Merckx a Zoetemelk – od víťazstva v hlavnom pódiovom závode, v časovom teste v prologu alebo v náročnom jednodňovom klasickom turnaji, ako je Tour of Flanders alebo Paris. -Roubaix. Facebook Twitter Pinterest Geraint Thomas (druhé právo) bol súčasťou britského tímu, ktorý v prenasledovaní mužských tímov získal v roku 2008 olympijské zlato. Fotografia: Mike Hewitt / Getty Images

Či Thomas opakuje tohtoročné predstavenie, je otvorené otázka, v neposlednom rade kvôli otázke vedenia tímu na oblohe. V 32 rokoch má k dispozícii len pár rokov na to, aby vyhral druhú Tour de France, a už uviedol, že návrat k jednodňovej klasike by sa mohol stať ambíciou. Získanie viacerých zájazdov v modernej dobe sa zdá byť vecou odborníka, ako je Froome.Obsedantná záťaž výškových výcvikových táborov a extrémnej stravy nemá byť podceňovaná a Thomas je oslavovaný ako človek, ktorý miluje bežné ľudské veci, ako napríklad pár pív, ako to objasnil vo svojej autobiografii. Podpíšte sa na rekapituláciu, náš týždenník e-mail s výberom editorov.

V istom zmysle, na ktorom sotva záleží. Thomasova výhra má masívne dôsledky na cyklistiku vo Walese. Rada v Cardiffe začala konať v nedeľu s narýchlo usporiadanou sériou podujatí pri príležitosti tejto príležitosti av dlhodobom časovom horizonte by mala waleská žltá trikot poskytnúť nový impulz športu, ktorý sa už začal hádzať v srdci južného Walesu vďaka k úspechu Nicole Cooke, Beckyho Jamesa, Thomasa a jeho kolegu z Sky Welshman Luke Rowe.V posledných rokoch prišiel k velodrómom v Cardiffe a Newporte neustály prílev mladých ľudí a tento rok sa tiež vytvoril základ národného tímu do 23 rokov, ktorý bude slúžiť ako podávač pre hry Commonwealth Games.

Zoetemelk nikdy nevyhral Tour, ale v roku 1987 šťastne odišiel do dôchodku, keď získal titul svetového cestného závodu vo veku 38 rokov, aby korunoval pozoruhodnú všestrannú kariéru. Moderný športový svet očakáva opakované kroky, ale v skutočnosti je trendom, aby cyklisti vyhráli Tour iba raz; Wiggins nebol výnimočný tým, že vyhral jediné turné, ale nikdy sa k nemu po jeho víťazstve nevrátil. Bez ohľadu na to, akým spôsobom sa Thomas rozhodne vydať, jeho história naznačuje, že sa mu to podarí, ak nie bez straty určitého množstva kože na ceste.