Vieira bol znovuzvolený šéfom Benficy a s plánmi sa nedrží skrátka

Éra bezmála trinásťročnej vlády realitného magnáta Luísa Filipeho Vieiru nad lisabonskou Benficy môže smelo pokračovať. Šesťdesiatsedemročný úradujúci prezident bol vo štvrtok 95 percentami hlasov bez akéhokoľvek súpera znovuzvolený a môže sa tešiť na ďalšie štvorročný mandát, počas ktorého sa chce zamerať hlavne na mládež…

O Vieirově vopred danom triumfu sa hlasovalo celý štvrtok, od desať hodín ranných až do rovnakej hodiny večernej, a to v piatich miestach naprieč celým Portugalskom. Tí platiaci členovia, tzv. socios , ktorí pochádzajú z Madeiry, Azorských ostrovov či odinakiaľ mimo portugalskú pevninu, potom mohli voliť i online.

Ide už o piaty Vieirův mandát a predĺženie rekordu .Doterajší najdlhšie úradujúci prezident Bento Mantua v pozícii strávil deväť rokov a 34 dní (1917-26).

Luís Filipe Vieira je zároveň aj papierovo najúspešnejším šéfom v dejinách klubu, hoci sedem ligových titulov a tri národné poháre za osem rokov prezidentovania Duarteho Antónia Borgese Coutinho (1969-77) v skutočnosti značí väčšej dominanciu ako Vieirových päť titulov a dva národné poháre (TACA da Liga, ktorú Benfica opanovala vo všetkých prípadoch okrem dvoch, bola zavedená až roku 2007).

Najväčšie krízu za celé obdobie svojho prezidentovania Vieira prežil v sezóne 2011/12, tesne pred svojou ďalšiu úspešnú obhajobou mandátu, kedy Orli napriek predaju Fábio Coentrão s Robertom a ziskom z Ligy majstrov prerobila stratu vo výške 11 miliónov eur.

Vytrvalý Vieira však vtedy početné volanie po rezignácii nevypočul, rozhodol sa opäť kandidovať a v následnej čtyřletce do bodky splnil všetko podstatné, čo sľuboval: vyhrať tri tituly, dostať sa do finále európskeho pohára a minimálne 50-krát triumfovať naprí č všetkými športy (Benfica obdobne dominuje tiež basketbalové, volejbalové či mužské atletickej scéne a darí sa jej aj v hokeji na kolieskových korčuliach).

A aký je Vieirův plán pre budúce roky?Prezident sa chce v prvom rade zamerať na vlastné akadémii a zasadiť sa o pravidelnú produkciu konkurencieschopných odchovancov. Béčko Benficy, ktoré je viacmenej juniorky, v uplynulej sezóne druhej ligy finišoval až 19. a tesne sa vyhlo zostupu z divízie, kde pôsobí tiež rezervy Bragy, Guimarães, Sportingu a samozrejme víťazného Porta.

Kým za drakmi potom tento rok váľa dvadsaťročný produkt vlastnej liahne André Silva a medzi stálice Primeira Ligy sa už dávno radí ďalší odchovanci Rúben Neves sa Sergiom Oliveira, Benfica kontruje Josém Gomes (ročník 1999), Gonçalo Guedes a chváliť sa môže i André Horta, ktorý v orlie akadémii strávil väčšinu svojich formatívne rokov.

Luís Filipe Vieira však chce ešte viac a pritom necílí iba na mládež.Ďalej chce tiež posilniť značku Benficy v Spojených štátoch amerických, Číne a vo zvyšku najľudnatejšieho kontinentu. Okrem toho potom chce investovať do vývoja digitálneho fungovania klubu a rozhodne túži po štvrtom po sebe idúcim ligovom titule, ku ktorému majú nateraz lídri tabuľky slušne nakročené.

Ak Vieirovo znovuzvolenie bolo dopredu jasnou vecou, ​​naozaj zaujímavé čachre sa udiali na nižších postoch. Po ôsmich rokoch sa napríklad do klubu na post jedného z viceprezidentov vracia Fernando Tavares, dlhoročný Vieirův kritik a podporovateľ jeho volebného súpera z roku 2012.

Naopak z užšieho vedenia sa upratuje novinár Rui Gomes da Silva, lebo sám Vieira chce úplne upustiť od spätosť Benficy s mediálnou sférou.Práve Gomes da Silva sa potom teda automaticky stáva vážnym kandidátom na budúceho prezidenta lisabonského celku, hoci kandidatúra proti Vieira vraj nehrozí.