Rýchlo a zbesilo? Španielske ferrari spomaľuje, ale ďalej jazdí o medaily

Príbeh zlatej španielskej generácie pripomína jednu populárnej filmovú sériu oveľa viac, než si teraz myslíte. Dominikom Toretto nášho príbehu je Pau Gasol, jeden z najlepších európskych basketbalistov vôbec.

Keď v roku 2001 vyrazili Dom v podaní Vina Diesela a jeho parťáci do kín prvýkrát, dvadsaťjedenročný Gasol bral svoju premiérovú seniorskú medailu – bronz z EuroBasket v Turecku.

Šestnásť rokov potom má akčno-automobilová podívaná už osem dielov. A aj Pau Gasol sa zas a znovu vydáva na svoju vlastnú “one last ride”. Medailí má dokonca jedenásť vrátane štyroch zlatých, jednej svetovej a troch európskych. Svoju sériu v nedeľu zavŕšil…bronzom na EuroBasket v Turecku.

Kruh sa uzavrel? Kdeže. Nepodceňujte túžbu niektorých hrdinov po návrate.Pau Gasol je síce už 37 rokov, lenže v San Antonio Spurs pred pár týždňami podpísal novú zmluvu. Na ďalšie tri roky.

A otázky o svojom odchode do reprezentačného dôchodku ležérne odráža. “Moje plány? Odviezť si medailu, “povedal tesne po stratenom semifinále so Slovinskom.

Po víťaznom zápolení o bronz proti Rusku potom hovoril o možnosti zahrať si na majstrovstvách sveta 2019.

” Uvidíme. To už mi bude síce tridsaťdeväť, ale kto vie. Vždy som otvorený tomu, čo mám rád. A ja milujem basketbal, milujem nastupovať za národný tím a milujem výhry, “vyhlásil.

Stále je dominantný, stále je kľúčovou postavou Španielska, jedného z elitných svetových výberov.

Možno by Pau Gasol aj jeho vrstovníci odťali reprekariéry už pred tromi rokmi.Majstrovstvá sveta vtedy malo vrcholiť súbojom Španielsko – USA a priniesť radosť pre celý Madrid.Ale hostitelia zlyhali vo štvrťfinále proti Francúzsku a od tej doby si zase majú čo dokazovať.

Možno, že Gasol vek zastavil, jeho rovesníci to nedokážu. S národným tímom sa už skôr rozlúčil José Calderón, cez víkend mu dal vale Juan Carlos Navarro, legenda Barcelony a kráľ euroligových strelcov; v reprezentácii vodca kabíny. Rudy Fernández a Felipe Reyes sú už len tiene svojich mladších ja, ale vraj ešte potrénujete.

tridsatiny oslávili aj Pauův mladší brat Marc Gasol, loptový kúzelník Sergio Rodríguez alebo vzdorovitý Fernando San Emeterio.

Skorotřicátníci Víctor Claver, Sergio Llull či Pau Ribas na práve skončenom EuroBasket chýba, všetci tento rok utrpeli vleklé zranenia, po ktorom už ich hra nemusí byť ako predtým.

Európa bez Dominator

Aj tréner Scariolo vie, že lepšie už bolo. Že v ďalších rokoch ho čaká hľadanie.A že generáciu inšpirovanú hrdinu barcelonské olympiády sa možno nikdy nahradiť nepodarí.

“Toto bude ten najťažší EuroBasket od tej doby, čo španielsky tím vediem,” poznamenal kouč Španielov na prahu tohtoročného šampionátu, kam mieril čoby obhajca, avšak taky s mnohými veteránmi. “Rad súperov má vysokú kvalitu a chystá sa nás vyzvať na súboj. Ale mi chceme zostať úspešní a udržať si svoj vysoký štandard. ”

Španieli ďalej patrí k najlepším a v tejto úlohe zostanú, ale na dominantné postavenie v Európe ako v rokoch minulých to nevyzerá.Srbsko, Francúzsko aj Nemecko disponujú väčším výberom kvalitných borcov, Grécko sa už teší, kam vystúpi s pomocou nastupujúcej superhviezdy Janisa Adetokunba a jeho troch bratov.

Budúce španielski Ťahúni nechýbali už na tohtoročnom turnaji. Niekdajší zázračné dieťa Ricky Rubio je súčasťou reprezentácie od olympijského Pekingu 2008, keď mal sedemnásť. Teraz je mu dvadsaťšesť. Rastie role strelca Alexa Abrinese, ten sa však počas tohtoročného turnaja zranil.Kľúčovými postavami budúceho tímu je však ďalšia bratská dvojica.

Na Barceloňany Gasol majú nadviazať Willy a Juancho Hernangómezové, rodáci z Madridu. Aj oni už dobyli NBA a stačila im na to jedna sezóna.

Na ihrisku sa výborne dopĺňajú, dvadsaťtriročný Willy je typický podkošová hráč, o rok mladší Juancho pivot moderného razenia, ktorý môže vďaka svojej nadštandardné streľbe z diaľky zaskakovať aj na krídle. Nabudúce sa k nim zrejme pripojí naturalizovaný Nikola Mirotíc.

Ale za týmito borci sa otvára diera.

Jorge Garbajosa, ďalší člen zlatej generácie, ktorý už prešiel na druhú stranu a prevzal vládu nad španielskou basketbalovú federáciou, sa správne pokúsil nalákať osemnásťročný slovinský zázrak Luku Dončiče do španielskeho dresu.Taký talent teraz zeme pod Pyrenejami nemá.

A tamojší kluby sa zaoberajú hlavne samy sebou. S ekonomickou krízou si dokázali poradiť obdivuhodne a mnohé výrazne omladili, teda aj zlacneli. Ovšem tým pomáhajú iným reprezentáciám.

Tohtoročné leto prinieslo boje o podobu najvyššej súťaže ACB ligy. Štvorica gigantov Real Madrid, FC Barcelona, ​​Baskonia a Unicaja Málaga chce ligový program obmedziť, záujem ostatných 14 klubov je úplne opačný. Skončiť to môže aj vznikom novej súťaže.

Avšak sú problémy pre iných. Kým Gasolům a spol. nedošiel diesel, nemajú dôvod prenechávať scénu mladším. Radosť s basketbalu mienia odovzdávať ďalej.