Reakcie Ballon d’Or od Ady Hegerbergovej sa odrážali v triede, ktorú predvádzala na ihrisku

Myslím si, že čím rýchlejšie povieme mladým dievčatám, ktoré snívajú o profesionálnom hraní, že by si mali veriť, tým viac budú pripravené na svet profesionálneho športu. Preto bol prejav Ady Hegerbergovej v pondelok na ceremoniáli Ballon d’Or taký silný.

Jej slová adresované mladým dievčatám po celom svete „prosím, verte v seba“ mi spôsobili husiu kožu, pretože to tak naozaj je kľúč na ceste za úspechom: rozhovory so sebou, aby ste neustále tlačili a verili, aj keď prídu neočakávané výzvy.Budúca generácia mladých dievčat, ktoré majú sen hrať, potrebuje túto vieru viac ako kedykoľvek predtým.

Rád by som sa už viac nevenoval smiešnej žiadosti, ktorú Hegerbergovi poslal francúzsky DJ Martin Solveig o twerk a zároveň zbierať najprestížnejšie individuálne ocenenie v histórii ženského futbalu. Myslím si však, že je dôležité vyzdvihnúť Hegerbergovu ladnú, ale dôraznú reakciu na ňu.Zmierte sa s tým, že to nie je prvé a určite to nebude naposledy, čo futbalistka zažíva príležitostný sexizmus na najvyššej úrovni hry, takže by sme mali pravdepodobne určiť najlepší spôsob, ako sa s tým vyrovnať. Prehrať video 1:04 ‘ Mohol sa opýtať niečoho iného: „Ada Hegerbergová na twerkujúcu otázku na Ballon d’Or – video

Hegerbergová je najlepším príkladom svojho rázneho odmietnutia podnietiť akýkoľvek pokus o degradáciu neuveriteľného úspechu víťazstva v Ballone. d’Or. Jednoduché „nie“ stačilo na to, aby sa v tom okamihu prejavila jej úroveň osobného rešpektu.Bolo to silné a dôstojné a vyslalo to silný odkaz všetkým dievčatám a ženám sledujúcim obrad, a to, že nemusia prijať takúto ženskú objektivizáciu, najmä vo chvíľach, keď si zaslúžia pochvalu.

Musím sa spýtať sám seba: zmenili sa skutočne postoje k ženskému futbalu za posledných desať rokov, keď hovoríme o twerkových požiadavkách na Ballon d’Or 2018? Chvalabohu, odpoveď je áno, majú. Musíme však byť pripravení na to, že staré postoje znova a znova zviditeľnia svoju škaredú hlavu a pripravia ďalšiu generáciu na to, ako s ňou čo najlepšie zaobchádzať. Facebook Twitter Pinterest Ada Hegerberg minulý mesiac bojovala proti Lyonu proti PSG. Fotografia: Franck Fife / AFP / Getty Images

Musel som sa vyrovnať s príležitostným sexizmom, keď som pracoval ako vedúci pre ITV počas majstrovstiev sveta v Rusku.Každý si pravdepodobne pamätá incident Patrice Evra, ktorý mi s prekvapením tlieskal, že som poznal môj futbal. Bola to ťažká chvíľa, ale jediné, čo som v tom čase mohol robiť, žiť vo vzduchu, bolo sústrediť sa na svoju prácu a robiť to podľa svojich najlepších schopností. Mal som šťastné postavenie – jedna z mála žien, ktorá dostala príležitosť byť súčasťou spravodajstva významného vysielateľa o významnom medzinárodnom turnaji – a s tým prišla aj zodpovednosť. Potreboval som ukázať, že môžem uspieť, aby aj ďalšie ženy dostali v budúcnosti rovnakú príležitosť, a tak by to nebolo, keby som v tejto chvíli zareagoval. Mojou reakciou, a nie mojimi schopnosťami rozumbrady, by sa stal príbeh.Časť mňa cíti, že Luka Modrič vyhral čisto, pretože sa stalo predvídateľným, že Ronaldo a Messi vyhrávajú stále.

Hegerberg nepochybne pociťoval v pondelok podobnú úroveň zodpovednosti a k ​​tomu, čo sa stalo, sa postavila úžasne. Bolo tiež povzbudivé, že konanie spoločnosti Solveig sa stretlo s kolektívnym znechutením mužov i žien, čo dokazuje, že v oblasti rešpektu profesionálnych futbalistov bez ohľadu na pohlavie dochádza k veľkým pokrokom.

Čo je isté je, že Hegerberg bol zaslúžilým víťazom ceny. Je rekordérkou v cieľoch Ligy majstrov a pre francúzsky Lyon mimoriadne dôležitou postavou. Dôsledne hlasovala aj o rovnosti a štandardoch v ženskej hre.Ako som už povedal, je to inšpiratívna postava, ktorá si zaslúži všetky globálne ocenenia, ktoré získala.

Víťaz pánskeho Ballon d’Or bol podľa môjho názoru oveľa diskutabilnejšou voľbou. Luka Modric má za sebou fantastický rok, ale časť zo mňa cíti, že cenu dostal čisto preto, lebo sa stalo predvídateľným pre Cristiana Ronalda a Lionela Messiho, ktorí ju budú neustále vyhrávať.

Modric na to spomenul svojimi komentármi po obrade. Hovoril o tom, že cena nebola len pre neho samotného, ​​ale aj pre ďalších hráčov, ktorí ju mohli získať v rokoch, keď si ju medzi sebou rozdávali Ronaldo a Messi. To mi pripadalo ako kúsok k dvom najväčším hráčom všetkých čias a v tom prípade nefér.Facebook Twitter Pinterest Ada Hegerberg s Lukou Modricom, víťazom mužského Ballon d’Or, a Kylian Mbappé, ktorý získal cenu pre mladého hráča. Fotografia: L’equipe / Sipa / Rex / Shutterstock

Áno, v minulosti už boli aj iní uchádzači a som si istý, že veľa ľudí povie, že Andrés Iniesta si zaslúžil vyhrať ho aspoň raz počas jeho čas v Barcelone. To isté sa však dá povedať aj o Sergioovi Busquetsovi, a preto si treba položiť otázku: je Ballon d’Or pre neopísaných hrdinov alebo vynikajúcich hrdinov? Pretože ak ide o vynikajúcich hrdinov, potom sú Ronaldo a Messi už mnoho rokov viac než dôstojnými víťazmi. Ich počet, najmä čo sa týka cieľov, je neprekonateľný a nejaký čas bol.Za všetku dobrú prácu hráčov okolo nich, ako je Iniesta, sú to práve oni, kto urobil rozdiel pre svoje príslušné tímy, takže je správne, že si vyzdvihli hlavné individuálne ocenenia. Prihláste sa do nášho týždenného e-mailu The Recap z redakčných tipov.

A keď sa teraz rozhodujeme, že Zlatý turnaj je skôr o vplyve ako o cieľoch, potom by bolo možné dokázať, že Antoine Griezmann zvíťazil. Hral rozhodujúcu úlohu v zápase Atlética Madrid po finále Ligy majstrov a Európskej ligy, nehovoriac o víťazstve Francúzska na majstrovstvách sveta. A popri tom strelil jeden alebo dva góly.

Proti Modricovi nič nemám – bol to fantastický hráč Realu Madrid a bol rozhodujúci pre postup Chorvátska do finále majstrovstiev sveta.Musím však spochybniť motívy, za ktorými bol tento rok ocenený Ballon d’Or. Absolútne isté je, že Messi, ktorý skončil na piatom mieste v konečnom zozname, je neuveriteľný.