„Rád sa pozerám, hrám a učím sa z toho“: Gregor Townsend o futbale

„Bol som na poslednom zápase Škótska na majstrovstvách sveta,“ hovorí Gregor Townsend. „Bol to môj jelenicový víkend a môj brat nás vyzval, aby sme zbierali kupóny z papiera na lacné lety.“

Futbal je nitka, ktorá Townsendovi prebehla životom, či už hrám za jeho tím základnej školy a renomovaný chlapčenský klub Hutchison Vale; státie s tartanskou armádou na terasách v St. Etienne v roku 1998, keď národný tím potrestalo Maroko; hranie piškvoriek proti personálu škótskych súperov pred testami rugby; alebo tráviť čas s Pepom Guardiolom a Robertom Martínezom, aby sme zozbierali druh koučovacích drobností, s ktorými obchoduje. „Rád som to hrával, rád to pozerám a rád sa z toho učím,“ hovorí.

Townsend sa aj teraz, keď je majiteľom renesancie škótskeho rugbyového tímu, pozerá na futbal.Sleduje, ako Guardiola buduje kultúru, ako Jürgen Klopp interaguje s médiami a ako tím Anglicka vyjednáva o kampani na majstrovstvách sveta. 45-ročný žravý čitateľ má chuť na zlepšenie a futbal ponúka bohatý bufet.

Šport však pre Townsenda znamená viac. Jeho otec ho vzal, aby sledoval, ako Hearts a Hibs hrajú pravidelne glasgowské tímy – „To som mlčal, keď som bol trénerom Warriors pre prípad, že by som rozrušil polovicu mesta“ – a bol pravidelným návštevníkom Hampdenu na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia. Zároveň dostatočne zapôsobil ako mladý útočník v Galashiels, aby si vybral hranicu a potom si zahral súd s Hutchisonom Valeom. “Kým som nemal asi 14 rokov, mal som taký naivný názor, že jeden víkend môžem hrať futbal a druhý až do…navždy.”Futbal však prešiel na sobotu, takže som sa musel rozhodnúť a ragby vyhralo. “Fanúšik Dundee, ktorý preskočil vlastnú jeleň, aby hral za klub Prečítajte si viac

A ako. Townsend pokračoval v 82 zápasoch za Škótsko v kariére, ktorá ho priviedla z hraníc do Francúzska, Anglicka, Južnej Afriky a späť domov, kde si získal svoju trénerskú povesť v Glasgow Warriors.

Bolo to v tom čase v Scotstoune začali jeho dvojité vášne zapadať. Keď Warriors krátko pôsobili vo Firhille, Townsend sa zoznámil s manažérom Partick Thistle Alanom Archibaldom. Na tréning sa prišli pozrieť aj tréneri keltskej akadémie. Rovnako ako súčasný manažér Dundee United Robbie Neilson.Gordon Strachan a Craig Brown prednášali hráčom a Alex Ferguson nahral video správu pred veľkým zápasom.

„Tieto veci sú pre mňa ako trénera ako zlatý prach,“ hovorí Townsend. Ale ako uznávaný fanúšik Liverpoolu bola návšteva Kennyho Dalglisha najpamätnejšia. “Kráľ vošiel a ja som bol ten v prvom rade, ktorý mi kládol všetky otázky,” hovorí s úsmevom. Nechýbal ani prekvapivý portugalský návštevník. “Vedeli ste, že Pedro Caixinha bol veľkým fanúšikom rugby?” Townsend sa pýta manažéra, ktorý mal s Rangers letmé kúzlo. “Po mojom poslednom zápase vo Warriors prišiel do mojej kancelárie.” Moja rodina na mňa čakala a povedal som im, že budem mať päť minút, ale nemohol som ho dostať von. “Gregor Townsend (@gregortownsend) Ďakujem @ManCity za príležitosť učiť sa od tých najlepších. Inšpiratívny deň.pic.twitter.com/mTgKnO0qNQ 4. decembra 2017

V roku 2017 Townsend odišiel z Glasgow Warriors, aby prijal prácu v Škótsku. Townsend a jeho zamestnanci majú teraz základňu v Oriame, vysoko výkonnom športovom centre krajiny na okraji Edinburghu, a nadviazali vzťah s futbalovými trénermi. Hra je dokonca v nedohľadne. “Hovorili sme o tom, ale myslím si, že sú trochu znepokojení, pretože sú starší ako my…Faddy však môže byť problém.”

Tvárou v tvár Jamesovi McFaddenovi, 35-ročnému ročná bývalá ikona Škótska, ktorá sa vlani pripojila k trénerskému tímu Alexa McLeisha, by bola pre Townsenda a jeho mužov krokom vpred. Napriek tomu, že sú teraz menej časté, pretože im tuhnú kĺby, tréneri ragby v predvečer testovacích zápasov pravidelne hrávali svojich kolegov z iných krajín.Townsend, ktorý sa v tínedžerskom veku vrátil z útoku na stred poľa, si spomína, ako ľahko porazil Austrálčanov pred tým, ako ho skrečovala Argentína. „Nedokázali sme sa k nim nijako priblížiť,“ hovorí smutne a jeho súťaživé inštinkty stále pália v pamäti.

Ďalšia súťaž, tentokrát 11-ročná, počas majstrovstiev sveta 2011 ich vychovala proti poloprofesionálnej strane na Novom Zélande. „Prišli sme a videli sme tieto sponzorované autá. To nás znepokojovalo, “spomína Townsend. “Chvíľu sa nám to celkom darilo a udržali sme to na 2: 2, kým nedostali niekoľko neskorých gólov.”

Townsend sa obchádza na krátke rozpisovanie taktiky z tohto zápasu. Ukazuje to nielen jeho schopnosť spomenúť si, ale aj fascináciu spôsobom, akým sa futbal hrá.Verí, že taktické ocenenie tohto športu je niečo, z čoho sa podľa neho rugby môže poučiť – rovnako ako pomenovanie tímu v deň zápasu – natoľko, že do jeho ragbyového koučingu boli integrované určité koncepty futbalu. Slávne barcelonské rondos-bežnejšie známe ako boxy alebo prasiatko v strede na týchto brehoch-bolo po inšpiračnom výlete na Camp Nou adaptované na cvičenie s oválnou loptou.Townsend tiež odhaľuje, že „vysoký tlak“ sa stal známou frázou jeho škótskych hráčov. Jemné potešenie zo sledovania futbalu na škótskych hraniciach Prečítajte si viac

Začlenenie myšlienok z futbalu do jeho koučingu je jedna vec, ale mohol by vziať svoje vlastné metódy v opačnom smere? “Nie, nie ako hlavný tréner,” hovorí Townsend, ktorý sa každý rok obracia na profesionálnych trénerov škótskej FA. “Tento šport možno poznáte dobre ako podporovateľ alebo amatér, ale neverím, že by niekto mohol viesť tím.” Potrebujete vnútorné znalosti. “

Ale čo keď ho futbalový manažér požiada, aby bol asistentom alebo konzultantom? “Prečo nie,” hovorí a pri vyhliadke sa mu rozširujú oči. “Rád by som bol zapojený do iného prostredia.Pravdepodobne je to viac zo sebeckého hľadiska, pretože neviem, ako veľmi by som pomohol, ale byť tam a dávať rady z ľavého poľa o veciach mimo taktiky by bolo dobré. Kto vie.” Futbalová niť, ktorá pretekala Townsendovým životom, sa potom ešte asi celkom nerozvinula.