Prázdne miesta z Dauhy rozprávajú príbeh o korupcii, pokrivených prioritách a záujmoch

Počas asi najhoršieho víkendu pre atletiku v dlhej histórii športu sa nezdalo, že by sa našli spôsoby, ako uraziť ľudí, ktorí v skutočnosti behajú, skáču a vrhajú. Všetky jedy, ktoré sa v poslednej dobe dostali do športových systémov, sa zhromažďovali v ozývajúcej sa prázdnote klimatizovaného štadióna Khalifa.

Neskôr večer tých istých 1 000 sledovalo Shelly-Ann Fraser-Pryce, kráľovná Jamajky, zvíťaziť v ženskom stovke pred Dinou Asher-Smithovou, ktorá od roku Kathy Cook v roku 1983 brala prvú individuálnu medailu pre britskú šprintérku.Nič nemôže rozprúdiť krv tak hlboko a niekedy neočakávane ako atletika, a to boli nádherné preteky, ktoré obsahovali všetky ingrediencie potrebné na nezabudnuteľné finále podujatia s modrým pásom. Dire v Dauhá: atletika sa vzpína ​​„katastrofou“ | Sean Ingle Prečítajte si viac

Tridsaťdvaročná Jamajčanka, malá guľôčka čistej rýchlosti, ktorá ťahala svoje viacfarebné vlasy ako chvost psychedelickej kométy, na diaľku získala svoj štvrtý titul majstra sveta. jej zlaté olympijské medaily v Pekingu a Londýne.Neskôr poskytla rozhovory pri maznaní so svojím synom Zyonom, ktorého narodenie v roku 2017 ju držalo rok mimo trať.

Za ženou, ktorú označil Michael Johnson ako najväčšiu šprintérku všetkých čias, sotva desatinu o sekundu je Asher-Smithová o deväť rokov mladšia a dávala pozor na to, že s výnimkou nešťastných udalostí čakajú pri dospievaní a zbieraní skúseností ešte pôsobivejšie úspechy. Pri pohľade na tieto ženy v okamihu ich víťazstva by sme si mohli ľahko predstaviť, že predstavujú šport na vrchole svojej popularity.

Napriek tomu asi 38 000 prázdnych sedadiel vyrozprávalo úplne iný príbeh: príbeh chorôb, korupcie, zvrátených priorít a vlastných záujmov.Táto depresívna správa bola napísaná len kurzívou, keď sa pred 100 metrovým stlmením svetla stlmilo svetlo a ustúpilo ohavnému son-et-lumière v štýle Vegas, ktorý nás chcel ohromiť dôležitosťou pretekov, ktoré sme sa chystali sledovať. To sme už vedeli, ďakujem pekne. Bolo by lepšie dať týmto úžasným ženám celý dom, aby ich povzbudili a ocenili ich čestné kolá zaslúženým prijatím.

Spôsob, ako predať atletiku novej generácii, nie je zabaliť ju v niečom, čo pripomína predstavenie najnovšieho svetového turné od Rihanny alebo Taylor Swift. Tajomstvo najkrajšieho športu spočíva v jeho jednoduchosti a ľudskosti. Verejnosť sa tešila z pohľadu, ako Usain Bolt vrhá formu pred a po víťazstve, ale to bolo vedľajšie k jeho globálnemu príťažlivosti.To, čo ľudia skutočne milovali, bol pohľad na človeka, ktorý šprintuje rýchlejšie, ako ktokoľvek predtým: tak zásadný, tak živelný, tak čistý.

Znečistenie tejto čistoty je niečo, proti čomu atletika bojuje už celé desaťročia, a najmä odo dňa finále olympijských hier na 100 m mužov v roku 1988: ten, ktorý dal meno knihe Richarda Moora „Najšpinavšia rasa v histórii“. Šesť z ôsmich finalistov toho dňa v Soule – a nielen diskvalifikovaný víťaz na trati Ben Johnson – bolo následne zapletených do dopingových škandálov. V nedeľu v noci v Dauhe tento tieň, ktorý má viac ako 30 rokov, stlmil svetlo reflektorov padajúcich na ceremoniál medailí mužov na 100 m.Muž na najvyššom stupienku víťazov Christian Coleman nedávno unikol zákazu, pretože chýbal pri troch testoch na drogy z technickej stránky, zatiaľ čo dopingová história vicemajstra Justina Gatlina je príliš známa na to, aby to mohol opakovať. Bolo to, akoby sa Bolt nikdy nestal.

Ale potom si človek pamätá, že dva roky po zhasnutí svetiel v Dauhá sa budú ďalšie majstrovstvá sveta IAAF konať v Eugene v Oregone, čo je pozoruhodné iba z hľadiska svetovej atletiky. za to, že to bolo mesto, kde mala Nike svoje začiatky. Nike, spoločnosť zaoberajúca sa výrobou bežeckých topánok, ktorá dala Sebastianovi Coeovi kontrakt, ktorý mu tak ťažko prepadol, keď sa pred štyrmi rokmi stal prezidentom IAAF po mužovi, ktorého kedysi označoval za „duchovného vodcu“ tohto športu, zneuctenú Lamine Diack.Spoločnosť Nike, ktorej rokovania s Felixom o novej zmluve, keď otehotnela, začali počas materskej bitky okolo spravodlivých platieb pre športovkyne.

Udelenie majstrovstiev Eugene prebehlo bez akejkoľvek transparentnosti okrem motívov tých, ktorí sa tiež rozhodli, že je správne usporiadať maratón v katarskej horúčave, boli v piatok večer odmenení pohľadom na bežcov, ktorí boli prevezení do nemocnice na invalidnom vozíku. Jedného dňa dostanú nástupcovia týchto športovcov šport – a publikum -, ktoré si zaslúžia.