Olympijský festival mládeže sa blíži. Doktor: Toto je skúsenosť

Vo výprave okrem oboch športových nádejí Karlovarského kraja nechýba rad medailistov z posledných Olympiád detí a mládeže, v ktorých súťaží krajské reprezentácie, alebo niekoľko účastníkov Olympijských hier mládeže v Lillehammeri 2016.

“V tejto vekovej kategórii však nie je to taký výsledok ako skúsenosť mladých športovcov prináša. Niektoré z nich budú súťažiť prvýkrát v takejto súťaži. Po prvé, zúčastnia sa multimediálnej súťaže, kde sa stretnú so svojimi kolegami z iných športov nielen v rámci českého tímu, ale aj medzinárodne.Verím, že pre nich vďaka zážitku z olympijskej akcie šport ostane celoživotnou láskou, “povedal Martin Doktor, šéf českej misie a športový riaditeľ Slovenského olympijského výboru.

Z posledného zimného olympijského festivalu, ktorý prebehol v Rakúsku a Lichtenštajnsku, Česi priniesli dve medaily vďaka hokejistom a tímu s kombinovaným skokom. Tentokrát je tím zastúpený biatlonistami, bežkárníkmi, vysokohorskými lyžiarmi, skokanmi na lyžiach a snowboardistami. Korčuliari na ľade budú prezentovaní na krátkej trati.A trojnásobný medailista z krasokorčuliarskeho majstrovstiev Európy Tomáš Verner odprevadí ako tréner mladého krasokorčuliara Matyáša Bělohradského, víťaza Olympiády detí a mládeže 2016.

Biatlonisti majú v osemčlennej tíme medailistu z Olympiády detí a mládeže, medzi nimi napríklad Mikuláša Karolka alebo Vítězslava Horniga, ktorý tiež hrá v olympijských hrách mládeže v roku 2016 v Nórsku, rovnako ako Petra Sucha. Domáci vodcovia vo svojej vekovej kategórii zastupujú aj konkurenti v iných zimných športoch.

Trebárs snowboardista Matyáš Kulich vlani získal bronz na neoficiálnom majstrovstvách sveta žiakov Trofeo Topolino vo snowboardcross.Pretekári na lyžiach, ktorí sa minulý víkend súťažili v domácom šampionáte, súťažia v Turecku po prvýkrát silnou medzinárodnou súťažou. Podobné meranie sily očakáva prvé a rýchlosť korčuliarov na krátkej trati. S európskou elitou tejto vekovej kategórie sa premiérovo stretnú aj alpskí lyžiari, do ktorých tímu pre Európsky olympijský festival mládeže patrí napríklad Nikola Bubáková, víťazka ODM 2014.

“Uspieť alebo prekvapiť môže každý z pretekárov.Presnú predstavu o konkurencii navyše budeme mať až na mieste, “dodáva Martin Doktor.

V Turecku sa na vrcholnej akcii pre dorastenecké športovcov, ktoré sa v zimnej verzii koná v dvojročných cykloch z iniciatívy európskych olympijských výborov od roku 1993 , bude mať viac ako 1300 členov európskych tímov.

“Podľa najnovších správ z miesta sú športy už dobre pripravené. Pred piatimi rokmi sa zimná univerzita uskutočnila v meste Erzurum. Turci dbajú na to, aby zabezpečili, že všetko je dobre zavedené vrátane bezpečnosti, “uviedol generálny tajomník ČPP Petr Graclík.