Odložilův memoriál láka na návrat Holuša, bitku oštepárov či Hejnová

Pondelkové atletický míting na pražskej Julisce začne o 17:00 a uzavrie ho mužská stovka s päticou šprintérov s osobnými rekordmi pod desať sekúnd.

Hlavným pretekmi je tradične mužská tisícpäťstovka, v ktorej Odložil získal v roku 1964 striebornú olympijskú medailu. Súčasný český rekordman v behu na 1500 metrov Holuša bude favoritom, aj keď pobeží závod prvýkrát od vlaňajšieho augusta. V zime totiž liečil únavovú zlomeninu a zápal bedra, ale už je fit.

“Mal som vážny zdravotný problém a ani som neveril, že tu budem sedieť, ale bolo mi priané a cítim sa veľmi dobre. Nič ma zdravotne neobmedzuje, nič ma nebolí, mohol som trénovať naplno.Cítim sa dobre, “povedal Holuša na tlačovej konferencii, deň po návrate zo sústredenia v Keni. “Absolvoval som dosť kvalitných tréningov.”

Pred návratom na dráhu uvažoval, že by sa mohol priblížiť k časom okolo 3:37 minúty. “Bez ciele by nemalo zmysel bežať, ale nemôžem hlásiť veľké výkony. Musím opatrne. Chcem začať pekným pokusom, ktorý ma posunie ďalej do dlhej sezóny, “povedal Holuša. Čaká ho už dvanásty štart na Odložilově memoriálu v rade. “Doma sa behá dobre,” konštatoval.

Ostro sledovaný bude súboj oštepárov, v ktorom sa stretnú Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý.Bývalý majster sveta Veselý chce podobne ako Holuša v Prahe naštartovať sezónu, pretože úvodné preteky v Osake mu nevyšiel.

“Je fajn sa rozbehnúť na domácom ihrisku,” povedal tridsaťšesťročný Veselý a pochvaľoval si prípravu bez problémov. Pre tento rok si stanovil dva ciele. Prvým je limit 83 metrov pre šampionát v Dohe. “A od mája sa dá plniť aj limit na olympiádu,” zmienil métu 85 metrov zaisťujúce cestu do Tokia 2020. “Chcem predať, čo v sebe mám,” predniesol Veselý, ktorý sa zároveň podieľa na príprave svojej priateľky oštepárka Nikoly Ogrodníkové.

Z domácich hviezd sa predstaví aj koulaře Tomáš Staněk, ktorého súperom by mal byť Američan Joe Kovacs.Jedinou štvrtku v sezóne pobeží Pavol Maslák, v dálkařském sektore nebude chýbať Radek Juska a v skoku o tyčkami Ján Kudlička.

Favoritom zatiaľ silne obsadené stovky bude Francúz Jimmy Vicaut, ktorý sa časom 9,86 delí s Portugalcom Francisom Obikweluem o európsky rekord.