Od drámy VAR po virálne video: šesť kľúčových momentov svetového pohára žien

Keď kapitánka levíc Steph Houghtonová vystúpila na trestnú lavicu, váha anglických nádejí a snov bola na jej pleciach. Anglicko si viac ako 80 minút frenetickej semifinálovej akcie padlo na päty s majstrami sveta USA a bolo z veľkej časti nezranené. Ak Houghton porazil Alyssu Naeherovú, hrozila perspektíva predĺženia a možná prestrelka. Obranca sa však nedokázal správne spojiť a Naeher sa zachránila, aby poslala svoj tím do tretieho finále po sebe idúcich majstrovstiev sveta. Roord zachráni Holandsko vo svojom otváracom programe.

Všetko to mohlo dopadnúť inak. Holandsko bude v nedeľu čeliť USA vo finále, ale pretočenie proti ich otváračke na Nový Zéland a šanca zdvihnúť majstrovstvá sveta sa zdala veľmi vzdialená.Proti Football Ferns v Le Havre vyzerali bezzubí a bojovali o prienik do organizovanej obrannej jednotky. Keď hodiny uplynuli 90. minútu, ukázalo sa, že pred turnajový humbuk okolo Holandska bol mylný. Zrazu zostala 120 sekúnd času na zastavenie a z bezprostrednej blízkosti zamierila domov striedajúca Jill Roordová. Jej víťaz zlomil srdcia Nového Zélandu a dal Holanďanom cestu, ktorá ich dovedie do finále majstrovstiev sveta.3. VAR opäť udrie – potlačiť Nigériu.

Vo Francúzsku je VAR nepretržitým zdrojom kontroverzií. Využitie tejto technológie sa však zdalo obzvlášť fraškovité (varikálne?), Keď sa rozhodlo, že nigérijská brankárka Chiamaka Nnadozieová tesne zišla z jej čiary, keď k žrdi dorazil neskorý trest Wendie Renardovej.Po konzultácii s VAR rozhodca Melissa Borjas rezervoval Nnadozie a udelil Francúzsku retake, ktorý Renard skóroval. V tom čase sa zdalo, že retake spôsobila zrútenie Nigérie, aj keď sa nakoniec pre ďalšie kolo kvalifikovala ako jeden zo štyroch najlepších tímov na tretích miestach. Fifa následne požiadala Radu Medzinárodnej futbalovej asociácie o dočasnú zmenu pravidiel, aby brankári neboli varovaní, ak spôsobia opakovaný zásah (ale iba v rozstrele). Päťka: zaregistrujte sa a dostanete náš denný futbalový e-mail. Francúzsko odmietlo penaltu, pretože USA pochodovali

Nechcené použitie VAR bolo zdrojom obťažovania mnohých fanúšikov, ale táto technológia zmizla v akcii v neskorších fázach trhacieho štvrťfinále hostiteľov proti USA. .Keď sa Francúzsko v 85. minúte ocitlo za gólom, zdá sa, že obranca USA Kelley O’Hara v pokutovom území zblokoval center rukou. V ére pred VAR mohlo byť rozhodnutie rozhodcu zamávať rukou ďalej pochopiteľné – hádzaná bola okrajová. Ale potom, čo za podobných okolností bolo Holandsku v podobnej situácii udelené víťazné pokutové kopy proti Japonsku, bol nedostatok zásahu VAR v Paríži zarážajúci – a stál Francúzsko šancu poslať štvrťfinále do predĺženia. Prehrať video 0:30 it more ‘: vášnivá prosba Marty adresovanej Brazílii na majstrovstvách sveta žien – video5. Vášnivá prosba Marty

Po tom, čo bola v posledných 16 rokoch vyradená popredná strelkyňa turnaja, brazílska útočníčka Marta, Francúzsko, poskytla inšpiratívny rozhovor, ktorý sa rýchlo stal virálnym.Marta sa jej s bolesťou z porážky, ktorá sa pravdepodobne stala posledným majstrovstvom sveta vo futbale 33-ročnej, vryla do tváre, a tak sa priamo prihovoril mladým futbalistom Brazílie. „Ženský futbal závisí od toho, aby ste prežili,“ povedala. “Nebude navždy formiga, navždy nebude Marta.” Dodala: „Na začiatku plačte, aby ste sa na konci mohli usmievať.“ 6. Kerr je vysoko a široko vylúčený z Austrálie.

Austrália opustila turnaj za posledných 16 rokov, ale prítomnosť zelenej a zlatej košele na štadiónoch vo Francúzsku v nasledujúcich týždňoch naznačuje, že fanúšikovia Matildas boli optimistickí v otázke tímu pravdepodobný pokrok. Trestná penalta Sama Kerra proti Nórsku v Nice ich bude nejaký čas prenasledovať. Po vyčerpajúcich 120 minútach nastúpil hráč tímu Matildas na pozíciu prvého austrálskeho trestu.Keď milióny Austrálčanov s kalnými očami sledovali domov, Kerr ho pozoruhodne zasiahol vysoko a široko. Pre Matildovcov by nebolo zotavenie. Keď sa austrálski fanúšikovia, ktorí zostali vo Francúzsku, v nedeľu prihlásia na Stade de Lyon, budú sa čudovať, čo mohlo byť urobené, keď bola Kerr prevedená.