Nepretrhne sa 24-ročná medailové šnúra? Šampionát atlétov štartuje

Keď zažíval šampionát v Helsinkách 1983 svoju historickú premiéru, československá výprava vybojovala rekordný az dnešného pohľadu až bájnu kolekcií štyroch zlatých, troch strieborných a dvoch bronzových medailí.

Len raz od tej doby sa reprezentanti vracali domov s prázdnu, bez medailí. To bol čas Tokia 1991.

Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa tak už nestalo. Česi síce nikdy nezískali na jednom šampionáte viac ako tri medaily, ale vždy aspoň jednu. Naposledy v Londýne pariuri sportive ponturi 2017 to bola veľká oštěpařské jazda: zlato Špotáková, striebro Vadlejch, bronz Frydrych.

Podarí sa v Dohe na nepretržitú 24-ročnú medailovú šnúru z rokov 1993 – 2017 nadviazať?Vyhliadky nie sú tentoraz najoptimistickejšie, však nie sú ani beznádejné.

Ak by sme vzali do úvahy reč tohtoročných svetových tabuliek, patril by na šampionáte bronz oštěpařce Nikole Ogrodníkové a tesne pod stupňami by prešľapovala čoby štvrtá prekážkarka Zuzana Hejnová .

Ďalšie českej opory už sú na tom v tabuľkách o poznanie horšie: 11. Tomáš Staněk , 13. Barbora Špotáková , 14. Jakub Vadlejch a až 41. Anežka Drahotová .

Lenže riadiť sa tabuľkami je obzvlášť v tejto podivné a nezvyčajne dlhé sezóne zradné a zavádzajúce.

Forma sa ladila na Dauha.Rozhodne sa tu a teraz.

Experti prestížneho amerického webu Track and Field News prisudzujú vo svojich prognózach Čechom jeden bronz zásluhou Hejnové, pričom do 6. miesta už sa podľa nich umiestni iba Drahotová.

Hejnová každopádne preukazovala zo všetkých Čechov v sezóne najvyrovnanejšie špičkovú výkonnosť, podtrhnutú štyrmi medailovým umiestneniami v Diamantovej lige a štvrtým miestom vo finále seriálu. Najrýchlejšie bežala za 54,11. Ak chce medailu, musí rozbiť blok troch doteraz vládnucich Američaniek na čele s novou svetovou rekordérkou Dalilah Mohamedovo (52,20).

Zuzana Hejnová

Ogrodníková predviedla svoje tohtoročné maximum 67,40 už 26. mája. Potom sa potýkala so zranením, chorobami i nevyrovnanú formou.Napriek tomu dosiahla hodom 63,05 na tretiu priečku v zürišskom finále Diamantovej ligy. Vzápätí opäť ochorela angínou.

Obhajkyňa titulu Špotáková sa tento rok dostala na 63,85, pričom tabuľkám dominuje hodom 67,98 Číňanka Lu Chuej-chuej .

Vicemajster sveta Vadlejch má na konte hod 85,78. Za 90 metrov sa počas roka dostali Estónec Magnus Kirt a nemecký obhajca titulu Johannes Vetter.

V slovenskej výprave je celkom 25 atlétov, viac ich v posledných dvadsiatich rokoch štartovalo iba na šampionátoch v Londýne 2017 (27) a Moskve 2013 (28).

Skutočná sila súčasného tímu sa začne v Dohe odkrývať dnes popoludní.V úvodnej deň vstúpi do kvalifikačných bojov na štadióne kvarteto reprezentantov a pre každého z nich bude platiť: postup ďalej by bol milým prekvapením a úspechom. Predstaví sa postupne půlkařka Diana Mezuliáníková , tyčkařka Romana Maláčová , kladivářka Kateřina Šafránková a prekážkar Vít Müller .

Romana Maláčová

Minútu pred polnocou vybehne na trať maratónu v úmornom horúčave novicka v tíme Marcela Joglová .Kým štadión Chalífa je klimatizovaný, v súvislosti s jej závodom na mestskom okruhu naopak panujú vážne obavy, že vytrvalkyně môžu v extrémnych podmienkach kolabovať.

Maratonkyním preto boli z iniciatívy atletickej federácie IAAF už ponúknuté aj špeciálne teplomery, ktoré budú počas závodu monitorovať reakciu ich tela na horúčavu a až 80-percentnú vlhkosť.

bez Bolta, Faraha a Semenyaovej

v porovnaní s Londýnom 2017 chýba v Dohe tri mimoriadne výrazné osobnosti svetovej atletiky: sprinter Usain Bolt , vytrvalec Mo Farah a půlkařka Caster Semenyaová .Jamajčan dal atletike zbohom, Brit už len príležitostne štartuje v cestných behoch a Juhoafričanka odmietla pristúpiť na nové pravidlo o liečbe za účelom zníženia hladiny testosterónu.

Na trón kráľa stovky ašpiruje predvlani strieborný Christian Coleman </b > z USA, do úlohy “budúceho Bolta” však predovšetkým americké médiá pasujú veľký 22-ročný talent Noaha LYLES . Ten sa chce o boltovský efortuna double 100 – 200 metrov pokúsiť až budúci rok na hrách v Tokiu, tento rok sa sústredí len na dvojstovku.

Na mítingu v Lausanne ju zabehol za 19,50 vo štvrtom najrýchlejšom čase všetkých čias.Boltov svetový rekord je stále vzdialený 31 stotín, však Lyles má dispozície k tomu, aby na neho v budúcnosti zaútočil.

Noah Lyles

Mladík so širokým úsmevom zatiaľ vyhlasuje: “Nevidím sa ako budúci Bolt, ani ako niekoho, kto má zapĺňať poboltovské vákuum. Som sám sebou. Ak sa vám to páči, tak vďaka za podporu. Ak nie, nevadí, určite nájdete iného šprintéra, čo vás zaujme. Ja si užívam to, čo robím. Nie som suchár. Budem sa baviť a dokážem byť na dráhe tiež showman. ”

Vzrušujúci zážitok sľubuje ženská stovka.Zvedie proti sebe dve jamajskej olympijskej šampiónky na tejto dištanc Shelly-Ann Fraserová a Elaine Thompsonovou , ktoré sa tento rok delí o najrýchlejší čas sezóny 10,73 a nájdu konkurentky v < b> Dine Asherové-Smithovej a obhajkyňa prvenstva Tori Bowieové.

Ak by zvíťazila 32-ročná Fraserová-Pryceová, stala by sa majsterkou sveta na stovke štvrtýkrát, čo pred ňou nikto nedokázal.

O útok na svetový rekord sa môže pokúsiť “lietajúci Viking” Karsten Warhol na trati 400 metrov prekážok, kde sa tento rok prepracoval na výkon 46,92 a od 27 rokov starého rekordu Kevina Younga ho delí 14 stotín.Mocnú konkurencii nájde v ďalších dvoch mužoch, ktorí už tento rok predviedli časy pod 47 sekúnd: Američanovi Raiovi Benjaminovi a Katarčan Abderrahmane Samba.

atakovať historické maximá môžu napríklad aj Yulimar Rojasová z Venezuely v trojskoku či ruská superstar výšky Marija Lasickeneová.

Marija Lasickeneová

Závod zmiešaných štafiet na 4×400 metrov si naopak odbije na šampionáte premiéru. Potom, čo v roku 2005 pribudol ženský stýpl a predvlani aj 50 kilometrov chôdze žien (vtedy ešte s iba siedmimi cote pariuri sportive online účastníkmi, z ktorých dve došli za časovým limitom), bol program rozšírený o ďalšiu novú disciplínu.Medzi šestnásť štafiet, ktoré si v nej vybojovali právo štartu, patrí tiež Česi.

Dnes vo 15.30 českého času boja v Dohe vypuknú.