Majiteľ diskvalifikovaného Nikasa odmietol mimosúdne vyrovnanie

Podľa ich právnika, Dalila Pelechová nespĺňa úroveň svojich nárokov. Súd pokračoval v konaní a zástupcovia spoločnosti, ktorá bola poverená výrobou krmív, svedčili počas celého dňa. Súd na základe svedeckej výpovede iných svedkov sa 1. marca opustil.

Predmetom sporu je krmivo z Troubecka Hospoda. Podľa prokurátorov boli zakázané zákazy, pre ktoré bol v dôsledku dopingu vylúčený víťazný Nikas z Veľkej pardubickej prehliadky. V tele boli zakázané alkaloidy kofeínu a teobromínu.Zástupcovia spoločnosti, ktorí dnes po celý deň vypovedali na súde, však akékoľvek pochybenie odmietli.

Podľa Jiřího Ruska, ktorý krmivo pre dostihové kone vyvinul, nebol za celých 15 rokov jediný kôň pozitívne testovaný na zakázané látky. “Pretože je tam nedávame, tak tam nemôžu byť,” uviedol Rusek.

Zároveň však pripustil, že aktualizovaný zoznam zakázaných látok výrobcovia nesledujú, riadia sa krmivárskou legislatívou. Klub žokejov Českej republiky má prísnejšie štandardy. “Tréner alebo majiteľ koní nás upozorňuje na zakázané látky. Majú bulletin aktualizujúci zakázané látky.Nemôžeme ho sledovať, je to úplne zodpovednosť trénera, “povedal Rusek. Expert však argumentoval, že látky ako kofeín a teobromín, ktoré sa našli u koňa, nemohli pochádzať z jeho krmiva. “Nemôžu tam byť, pretože som ich tam nedal. Nemám vysvetlenie, “povedal Rusek. Podľa advokáta žalobcov však svedok lže. Podľa predloženej správy SMS po odhalení zakázaných látok inštruoval Popelku, že “ide o surovinu svojho dodávateľa, nič neurobím tu.”

“Bola to moja prvá domnienka. Nevidím suroviny, ktoré tam idú. Nemôžem vziať všetky vzorky. Avšak suroviny, ktoré som navrhol, nie sú takéto látky, “povedal dnes na Rusekovom dvore. Majiteľ kôp Kupka žiada výrobcu krmív o škody na majetku dva milióny korún.Zhruba štvrť milióna požaduje tréner Popoluška a 100.000 korún džokej Marek Stromsky, ktorý dnes na rokovanie nedorazil.

Sudkyňa Daniela Ševelová dnes obe strany opätovne vyzvala k zmieru, prerušila kvôli tomu aj rokovania. Ale nesúhlasili s ponukou. “Táto suma nezodpovedá výške nárokovovaných pohľadávok, nie je to kompenzácia pre mojich klientov,” povedal právnik Pelechovej. Podľa nej by existovala dostatočná suma vo výške 80% sumy odporcu. Podľa Pelechov bude u ďalšieho rokovania vypovedať napríklad vedúci výroby, na programe sú aj listinné dôkazy a očakávajú sa ďalšie dôkazné návrhy, povedala ČTK právna zástupkyňa.

Nikas kvôli dopingu diskvalifikovala poriadková komisia Jockey Clubu ČR vlani v januári.Prvýkrát v histórii slávnej pardubickej steeplecházy sa najrýchlejším koňom podarilo triumfovať nad používaním dopingových látok. Podľa majiteľa koní Nikas pokračuje v tréningu. “Nikas prežil, trénoval, dúfame, že Big bude žiť a začne znova. Ani nesmieme ovplyvniť to, čo sa stalo. Možno bude mať šťastie, “uviedol dnes ČTK Kupka. Okrem Nikas sa súdny spor týka aj koní Čiastka, ktorí našli rovnaké zakázané látky. Kôň preto stratil svoje víťazstvo v Crystal Cupu. Organizátor Divízie Veľkej Pardubice rozdelil najlepších sedem koní na päť miliónov korún a získal dva milióny. Majiteľ koňa dáva výhernú sumu podiel na trénerovi a žokejovi, najmenej päť percent.Crystal Cup má celkovo 200.000 korún, víťazom bude 100.000 korún. Tréner a žokej dostane opäť aspoň päť percent, povedala ČTK Kateřina Nohavová z Pardubického pretekárskeho klubu.