KOMENTÁR: Kórejské odpočítavanie. Aké sú teraz české olympijské šance?

Tri medaily vybojovali českí športovci na zimných hrách v Salt Lake City 2002.

Štyri v Turíne 2006.

Šesť vo Vancouveri 2010.

A dokonca osem v Soči 2014.

Ich medailové zbierka sa tak navyšovala každé štyri roky. Ale čo bude ďalej? Iste, tá séria nemôže pokračovať donekonečna.

Môže však olympijský Pchjongčchang 2018 aspoň napodobniť eufóriu z predchádzajúcich hier v Soči?

Odpoveď znie: Áno, môže.

Dôkazné materiál nám predložila práve končiaci zima.Veď v nej získali Česi doteraz sedem medailí zo svetových šampionátov v olympijských disciplínach.

Čo možno z tejto zbierky vyčítať?

Predovšetkým, že sa počas posledných rokov úplne prevrátili preferencie na mape slovenských zimných športov. Len spomeňte: v 60. rokoch a na začiatku 70. rokov bolo pravidelným dodávateľom olympijských medailí krasokorčuľovanie. Od 80. rokov prebralo túto rolu klasické lyžovanie, ktorého zástupcovia sa len z Lillehammeri 1994 vracali bez cenných kovov.

Zato teraz? Práve lyžiari klasici prežívajú najhlbšiu krízu v histórii. Na majstrovstvách sveta v Lahti bola ich najlepším individuálnym umiestnením 13.miesta bežca akosi a skokana Koudelky, ktorý následne bez príkras hovoril o “veľkej tragédii celého klasického lyžovania”.

Základňu českej moci pre zimné hry 2018 tentoraz vytvoria tri úplne iné športy: biatlon, korčuľovanie, snowboarding.

Pôjde o veľmi pevnú základňu. Český prápor by na nej mali pevne uchopiť predovšetkým ženy. Hneď tri sa tento rok zdobí titulom majsterky sveta a celkovú výhrou v aspoň jednej disciplíne Svetového pohára: Gabriela Koukalová, Martina Sáblíková a Ester Ledecká.

Okrem nich už tento rok dosiahol na svetovej stupne víťazov iba jeden muž, biatlonistov Ondřej Moravec.

Tesne pod stupňami zostali rýchlokorčuliarka Erbanová (4.a 5.), biatlonová štafeta žien (4.), slalomárka strachovať (5.) a biatlonistov Krčmář (6.). Na viac má rozhodne snowboardistka Samková.

Potom je tu pochopiteľne aj nevyspytateľný faktor menom hokejová reprezentácia. Hokejisti však stále len tápu, či bude olympijská Kórea bez hviezd z NHL, či s nimi. Prvý variant, hoci fanúšikov odmietaná, by navýšila aj šanca Čechov.

Skladba zimných športov, ktoré v súčasnom Česku výsledkovo vládnu, je každopádne nesmierne pozoruhodná.

1. Biatlon, ktorého päťročný boom je v dejinách slovenského športu nevídaný a ktorý teraz vábi k televíznym obrazovkám aj viac ako milión divákov pri jednotlivých pretekoch.

2.Rýchlokorčuľovanie, teda šport, ktorý nedisponuje v Česku jediným umelým oválom, ani odkrytým, nieto potom zastrešeným.

3. Snowboarding, ktorého najväčšou hviezdou je unikátna dievča, ktorá ovláda na vrcholnej úrovni aj rýchlostné alpské disciplíny lyžiarov, pre ktoré tiež neexistujú v Česku potrebné tréningové podmienky.

TRI ČESKÉ majsterka sveta. Gabriela Koukalová, Ester Ledecká a Martina Sáblíková.

Príprava na vrchol v Pchjongčchang 2018 sa teraz stane hrou s detailmi. Každý taký môže v nadchádzajúcej exponované sezóne pomôcť.

Preto Sáblíková plánuje, že vypustí cyklistickú sezónu, aby v lete nestratila duševnú i telesnú sviežosť.Preto šéftréner biatlonistov Rybár rozoberá, nakoľko môže ku ľahšie aklimatizáciu v Kórei pomôcť sústredení “na polceste” v Kazachstane. Preto Tomáš Bank, kouč Ester Ledecký, určite vymýšľa, ako to navliecť, aby jeho hyperaktívne zverenkyňa nezahltili z večnej nadmiery snahy sama seba.

Žijeme v ére mimoriadne silných osobností slovenských zimných športov. S ich veľkým prispením sa Pchjongčchang 2018 môže stať aj vrcholom pyramídy úspešných zimných hier slovenskej výpravy.

Užívajme si teda túto jedinečnú dobu.

Sáblíková aj Koukalová nezastierajú, že pre nich môže ísť o posledný olympiádu kariéry.Takú určite bude v prípade slalomárka strachovať, ak sa v Kórei ešte rozhodne pretekať. A až súčasné hviezdy odídu, bude nesmierne ťažké nahradiť šírke ich medailového záberu.

Zo špičiek pyramíd sa niekedy aj veľmi rýchlo padá.