Jill Ellis: Kam smeruje ženská futbalová trénerka po dvoch tituloch majstrov sveta?

V súčasnom zamestnaní by mohla pokračovať aj na budúci svetový pohár, ale žiaden tréner nikdy nevydržal tak dlho pri kormidle amerického ženského národného tímu. A je tu dosť dôležitý dôvod neustáleho príchodu a odchodu trénerov: hráči ich zvyčajne tlačia von a v roku 2017 niektorí vybraní veteránski hráči uskutočnili neúspešný puč, aby vyhodili Ellisa. „Je to len začiatok“: ako sú majstrovstvá sveta víťazstvo ovplyvňuje boj USA za rovnakú odmenu Prečítajte si viac

Zdroje pre Guardian v mesiacoch pred majstrovstvami sveta povedali, že pretrváva nespokojnosť s Ellisovým štýlom vedenia. Ale teraz, keď hráči vyhrali ďalší svetový pohár, sa uvidí, či to zmení dynamiku. A pre Ellisovú voľba zostať pri tíme môže znamenať ďalšie vedenie niektorých hráčov, ktorí sa ju snažili vyhodiť.Je však potrebné prijať rozhodnutie, a to na strane Ellis aj jej šéfa, Americkej futbalovej federácie.

Zdroje pre Guardian hovoria, že Ellisovej zmluva vypršala v júli 2018 a bola predĺžená so zvýšením miezd okolo 300 000 až 500 000 dolárov. Jej zmluva má opäť vypršať na konci tohto mesiaca, obsahuje však možnosť, ktorá by jej predĺžila dohodu až po olympijských hrách v Tokiu 2020, ak to bude chcieť, alebo americký futbal, a zvýšila jej výplatu až na 525 000 dolárov.

Jej plat môže blednúť v porovnaní s mužskými kolegami z US Soccer, ale pravdepodobne nemôže mať lepšie platy ako hlavná trénerka žiadneho iného ženského tímu.Ako manažérka dokázala, že dosiahla vrchol ženského športu bez toho, aby mala kam ísť.

Ellis, ktorý dve desaťročia pracoval pre americký futbal, má však inú možnosť: federácia vytvorila nového generála manažérska pozícia, ktorá dohliada na všetky programovanie žien, a Ellis zjavne zapadá. Okrem toho, že pôsobila ako hlavná trénerka USWNT, riadila aj rôzne mládežnícke tímy a pôsobila ako riaditeľka rozvoja federácie, kde dohliadala na technický rozvoj amerických dievčenských národných tímov.Smerom na tento svetový pohár a dokonca aj počas neho bola vypočúvaná kvôli litanii rozhodnutí. Testovanie mladých hráčov a rezanie veteránov. Skúšame nové formácie. Pomazanie Alyssy Naeherovej za začínajúcu brankárku. Premena útočníka Crystal Dunna na ľavého obrancu. Neprináša Francúzsku väčšiu obrannú hĺbku. Julie Ertz sa presúva do stredného poľa. Nezačína NWSL MVP Lindsey Horan. A tak ďalej. Napriek všetkým obavám si však USA buldozéry prerazili cestu na ďalší svetový pohár bez toho, aby vyzerali obzvlášť znepokojene.

Ellis sa však po nedeľňajšom víťazstve nad Holandskom nechystala na umlčanie svojich kritikov. „Nezaujíma ma to a nikdy si poriadne neprečítam, čo si ľudia myslia,“ povedala. „Vedel som, že po roku 2016 to musíme dekonštruovať a zrekonštruovať. To bol plán, ktorý som zdieľal so svojimi šéfmi a tí ho kúpili.Vedel som, že sa musíme naďalej vyvíjať. “

Hráči dali tomuto Ellisovi uznanie na tomto majstrovstvách sveta, ale sláva sa nevyhnutne vždy zmenila na zmienku o tom, aké ťažké to pre nich Ellis urobil a ako to prinieslo hráči bližšie k sebe ako skupina. Táto blízkosť, možno viac než len taktika, môže byť dôvodom, prečo boli USA počas majstrovstiev sveta také dominantné. Keď pred štyrmi rokmi zvíťazili, vládla tu pevne spojená atmosféra, ktorá nebola súčasťou štruktúry tímu.

„Na konci dňa je šéfkou.Jej úlohou je robiť ťažké rozhodnutia a my vonku len bojujeme jeden za druhého, “povedala po nedeľňajšom víťazstve brankárka Ashlyn Harris. „Vytvárame puto a základ, ktorý nemôže nič ohroziť – ak sme si dostatočne blízki, bez ohľadu na to, aké rozhodnutia sa prijímajú na vrchole, neotrasie nás.“

Na otázku, ako blízko tím sa stal, Harrisovi sa začali tlačiť slzy. Megan Rapinoe začala plakať aj na predfinálovej tlačovej konferencii, keď sa jej pýtali na spoluhráčky. Či už Ellis túto blízkosť vytvorila zámerne alebo nie, určite to bol vedľajší produkt jej vodcovstva.Či tak alebo onak, bez ohľadu na to, kto sú jej kritici, jej rekord – najviac trofejí trénerky pre ženy vo Svetovom pohári – je neúrekom.