Hádzanárky uspeli na Islande a od postupu na ME je delí bod

Češky navyše stále majú teoretickú nádej, že by sa aj v prípade porážky mohli stať s piatimi bodmi najlepším tímom z tretích miest, ktorý na šampionát postúpi spolu s prvými dvoma celkami z každej skupiny.

Český výber rozhodol o triumfe v Reykjavíku na pôde najhoršieho celku skupiny hneď v samotnom úvode, kedy si vytvoril aj sedmigólový náskok. Islanďanky po prestávke znížili až na rozdiel jednej trefy, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Hosťujúci favorit nadviazal na domácu výhru 30:23 z úvodného vzájomného duelu z jesene.

“V dnešnom zápase výsledkovo o moc nešlo. O postupovom mieste sa bude rozhodovať v poslednom zápase medzi nami a Slovinskom. Najlepšie tretí nepripadá v našej skupine do úvahy.Myslím, že dnešný zápas by nám mohol pomôcť, a bez toho aby som ho chcel nejako znižovať, bol určite dobrou prípravou na zápas so Slovinskom, “uviedol v tlačovej správe Bašný.

Jeho tím pred zápasom upokojil výsledok druhého zápasu skupiny , v ktorom Slovinky doma prehrali s iste postupujúcim Dánskom. Pre český celok to znamenalo, že ani porážka v Reykjavíku by ho pred posledným duelom skupiny nevyradila z boja o postup.

Češky vstúpili do zápasu vo veľkom štýle a v šiestej minúte viedli po trefe Hrbková 4: 0. Medzi tyčami sa darilo brankářce satrapové, hru dirigovala najlepšie hráčka bundesligy Luzumová a český náskok narastal. V 13.minúte Malá z trháku upravila už na 9: 2 pre favorita.

Islanďanky, ktoré v poslednom domácom zápase prekvapivo remizovali so Slovinskom, potom predsa len trochu zabrali a do polčasu znížili stratu na 9:14. “Vďaka dobrému začiatku sme si vytvorili náskok šiestich až siedmich gólov. Do polčasu sme dobre hrali v obrane aj v útoku a darilo sa nám zápas udržať, “podotkol Bašný.

Nič nenasvedčovalo neskoršiemu drámy, ale chvíľu po prestávke sa Severanka priblížili už len na dva góly a vycítili šancu na prekvapenie . Domáci celok sa v druhej polovici držal na dostrel a v 51.minúte Óskarsdóttirová z rýchleho brejku znížila na rozdiel jediného gólu.

V samom závere však Češky predsa len potvrdili väčšie skúsenosti, ktoré nazbierali aj na decembrovom svetovom šampionáte, kde obsadili nečakane ôsme miesto. Luzumová strelou do prázdnej bránky potrestala hru domácich bez gólmanky, vzápätí proti vyloženej šanci zasiahla satrapové a galuskový následne získala pre hostí upokojujúce a už rozhodujúci trojgólový náskok.

“V druhej polovici to bolo trochu ťažšie, pretože sme nedokázali brániť ich spoluprácu strednej spojky a pivotka, ale viacmenej sme tento zápas relatívne v pokoji dotiahli k výhre. Holky zaslúži absolutórium. Tím Islande nebol zlý, to už ukázal v poslednom zápase so Slovinskom, “dodal Bašný.