Francúzske hry by sa nemali zastaviť kvôli homofóbii, tvrdí prezident FFF

Antidiskriminačné skupiny vyzvali prezidenta Francúzskej futbalovej federácie Noëla Le Graëta, aby rezignoval po tom, čo vyhlásil, že zápasy by sa už nemali zastavovať pri homofóbnom skandovaní.

Niekoľko ligových zápasov na vrchole dve francúzske divízie boli v tejto sezóne zastavené rozhodcami, ale Le Graët chce, aby rozhodcovia nechali hrať, ak bude od tohto víkendu viac homofóbnych chorálov. Prečo homofóbne incidenty spôsobujú zjazvenie francúzskeho futbalu Prečítajte si viac

„Povedať že futbal je homofóbny a môže byť jediným symbolom homofóbie vo Francúzsku, je to trochu silné. Neakceptujem to, ”uviedol v utorok Le Graët pre rozhlasovú stanicu France Info. “Zaistíme, aby už neexistovali transparenty [na štadiónoch]; to je iné.Ale zastavenie hier, nie. “

Le Graët uviedol, že je proti homofóbii, ale dodal, že zápasy by sa mali zastavovať iba v prípade rasizmu – ako je rasistické skandovanie alebo zvuky opíc zamerané na čiernych hráčov – alebo bezpečnostné problémy, ako je napr. ako násilie fanúšikov. „Zastavovanie zápasov [pre homofóbne spievanie] ma nezaujíma. Je to chyba, “uviedol. “To je jasné, zastavil by som hru s rasistickými chorálmi.”Zastavil by som to pre boj, pre incidenty, ak existuje nebezpečenstvo niekde vo vnútri štadióna. “

Skupina Rouge Direct, ktorá bojuje proti homofóbii na francúzskych štadiónoch a v športe, ho vyzvala, aby rezignoval a okamžite stiahnite svoje pripomienky.

Hovorca Julien Pontes sľúbil, že skupina sa obráti na súd, ak to odmietne. Tvrdí, že šéf FFF rozlišuje medzi rôznymi formami diskriminácie a homofóbia sa javí ako menej problém než rasizmus.

„Musí odísť. Minimálne musí stiahnuť, čo povedal, “uviedol Pontes o šéfovi FFF.Pontes tiež vyzval na „veľmi pevnú reakciu“ kancelárie prezidenta Emmanuela Macrona a jeho ministerky športu Roxany Maracineanu.

Rovnako zasiahla aj francúzska protirasistická organizácia SOS Racisme, ktorá uviedla, že „slová Le Graeta prispievajú podkopávať úsilie “vynaložené v boji proti všetkým formám diskriminácie – či už je to rasizmus, homofóbia alebo sexizmus.

„ Je čas, aby Noël Le Graët odišiel do dôchodku, “uviedla vo vyhlásení SOS Racisme.Maracineanu vyčítala Noëlovi Le Graëtovi a pripomenula mu jeho vodcovské povinnosti v „boji proti všetkým formám diskriminácie“ a dodala, že bude naďalej „strážiť ochranu všetkých našich občanov“.

Minulý mesiac, Maracineanu zablahoželal rozhodcovi Mehdimu Mokhtarimu k prerušeniu druholigového zápasu medzi Nancy a Le Mans po homofóbnom skandovaní.

Prvotriedny zápas prvej ligy medzi Nice a Marseille 28. augusta bol počas prvého polčasu na niekoľko minút zastavený. po tom, čo fanúšikovia Nice rozvinuli tri transparenty s homofóbnymi správami.Sporadicky sa tiež skandovalo proti francúzskej lige s proti-homosexuálnym nadávaním.

Le Graët vyzval stevardov štadióna a bezpečnostných úradníkov, aby odviedli lepšiu prácu a zabránili fanúšikom v umiestňovaní transparentov na hry.

< p> „Nechoďte na štadióny s transparentmi, je to také jednoduché,“ uviedol. „Zaistíme, aby sa nedostali dovnútra.“