Bez tých slečien s testosterónom sa to aspon prečistilo, hovorí Mezuliáníková

Lavína emócií v posledných dňoch valcovala Dianu Mezuliáníkovou.

Potom, čo ju predminulej pondelok Medzinárodná atletická federácia nepozvala na svetový šampionát do Doha, sa psychicky zosypala.

” Obrečela som to, hádzala flintu do žita, končila s kariérou. Všetky tie negatívne emócie ma zasiahli. Bola to celkom veľká depka, pretože podľa tabuliek som si myslela, že by som na tých pozvánkach byť mala, “popisovala.

Pár dní jej trvalo, kým sa z šoku oklepala.

Medzitým už si na dobu šampionáte naplánovala dovolenku v podobe predĺženého víkendu v Česku.S dodatočnú pozvánkou už vôbec nepočítala.

“Ešte že sa to nestalo mne, ja by som okamžite niekam odletela,” smiala sa skokanka o žrdi Romana Maláčová.

Mezuliáníková zostala na príjme a urobila dobre.

snáď nebudú hrať tabuľky úlohu

V piatok, len päť dní pred odletom, jej zavolal šéftréner reprezentácie Ján Netscher, že do Dauha nakoniec jede.

“A ja predĺžený víkend rýchlo zrušila. V prvej chvíli som si ale nebola istá, či napríklad nie je prvého apríla a apríl. Vážne som tomu chvíľu neverila, “popisovala.

Netscherovi ale v okamihu potvrdila štart na osemstovke a nabitá novou energiou rýchlo vyrazila na štadión doháňať tréningové manko.Chvíľu ani netušila, ako striedať nohy, pripadala si ťažkopádne.

“Až som si hovorila – pane bože, čo ja tam budem robiť? Našťastie sa to zlepšilo, “usmiala sa. “Už to bol taký ten klasický jesenný večer, človek má nastavené, že je posezónne voľno, že začne príprava na ďalšiu sezónu, že bude behať štyri mesiace po kopcoch v Tatrách. A nie, ja som bola na štadióne a musela som behať veľmi rýchlo. ”

Verila ale, že všetko zlé je na niečo dobré.

Že síce prišla o pár dní tréningu, ale zároveň si fyzicky aj psychicky oddýchla, čo môže byť v tak netradičnom roku 2019 vlastne výhodou.

Veď šampionát v Dohe má byť miestom, kde budú hrať svetovej tabuľky pramalú rolu.Jednak kvôli nezvyčajnému počasiu, kedy z 40 stupňov vonku budú atléti prechádzať do klimatizovaných 24 stupňov na štadióne.

A tiež preto, že je vrchol sezóny až teraz na konci septembra.

“Bola by som veľmi rada, keby to platilo. V tabuľkách som snáď druhá ( štvrtá ) od konca, takže keby sa poradie trochu premiešalo, bolo by to len lepšie, “hovorí.

Semenyaová? Nemá tu čo robiť

Cieľom pre 27 ročný atlétku z Bruntálu je jednoznačne postup z rozbehu.

Tých bude v piatok na programe celkom šesť, priamo postupujú najrýchlejší tri pretekárky, ďalších šesť potom podľa času .

“Snáď budem mať šťastie na rozbeh a pobeží sa rýchlo, aby som si vylepšila tohtoročné alebo osobné maximum.Môže sa stať, že to bude tak rýchly beh, že z neho rovnako ako v Londýne postúpi všetky dievčatá na čas. Nie som vo forme, že by som mohla od začiatku do konca bežať sama pod dve minúty. Musím sa spoliehať na ostatné dievčatá, “má jasno.

Zároveň chce ale dokázať, že dodatočnú pozvánku dostala právom. Že je atlétkou, ktorá svojou výkonnosťou na majstrovstvách sveta patrí.

“Nemám ani na tričku vytlačené svoje meno. Preto chcem všetkým ukázať, že tu nie som omylom, ale právom, “zdôrazňuje.

Kto naopak v Dohe chýba, je kontroverzný kráľovná tejto disciplíny Caster Semenyaová, ktoré štart kvôli vysokej hladine testosterónu zakázala IAAF.

Rovnako ako Francine Niyonsabaové a Margaret Wambuiové.Teda všetkým medailistkám z posledných olympijských hier v Riu.

“Z môjho sebeckého pohľadu som za to samozrejme rada, že Caster a jej podobné neštartujú. Celá tá kauza sa strašne tiahla, chvíľu ju nechávali behať, potom zase nie. Ale podľa mňa tu nemajú čo robiť. Veľa ľudí ju fandila, pretože to bola zvláštnosť, ale celkovo to atletike moc dobrý obrázok neurobilo, “je presvedčená Češka.

Na štarte budú stretávať aj Rusky vrátane dopingovej hriešnice Marije Savinovové.

“Bez tých slečien s testosterónom a niektorých Rusek sa to aspon prečistilo. Nehovorím, že je to úplne čistá osemstovka, ale keď ju viete behať za dve minúty, môžete sa dostať do finále. Predtým tie časy okolo 1:55 boli pre väčšinu Európaniek iný svet.Teraz sú karty predsa len rozdané trochu spravodlivejšie, “teší ju.

Tak len ich využiť.