Ako Sagan, hovoria o ňom. Teraz sa český mladík učia od veľkých chalanov

V novej kategórii sa 18-ročný cyklista stretáva aj s o päť rokov staršími pretekárov a bol to pre neho sprvu veľký šok. Zrazu sa jazdí rýchlejšie, preteky sú dlhšie, trpia telo i hlava, ktorá musí znášať neustále porážky. Pritom pred rokom bol chlapec z Tábora v teréne takmer neporaziteľný.

Prechod medzi veľké chlapcov je hlavne o trpezlivosti. “Naozaj veľký rozdiel. Ako výkonnostný, tak skúsenosťami, “vypočítal. “Jednoduché to nie je, ale dá sa to prežiť. Veľa ľuďom sa to nepodarí, je to o pretekárovi. “

Napriek tomu sa mu nástup medzi cyklokrosovom dravca vydaril.V septembri došiel tretí v Českom pohári v Lošticiach, túto nedeľu vyhral v Jabkenice, čo sa však počíta najviac, sú jeho výsledky z pretekov v Belgicku a Holandsku, kde zakaždým, hoci nováčik, finišoval v najlepšej desiatke. Nech to bolo v závode Superprestige v Gieten, alebo v otváracom podniku Svetového pohára vo Valkenburg.

“Som spokojný, ale top forma by mala ešte prísť,” vyzerá.

Keď minulú zimu predvádzal tak suverénny výkony, aj Vojtěch Červinek, niekdajší kouč trojnásobného majstra sveta Štybar, o ňom hovoril: “Je to taký hošíček, pritom pán profesionál so všetkým. Príprava, práca po tréningu, stravovanie, disciplína.A má neskutočný ťah. “

A rovnaká dávka chvály sa na neho sype už aj tento rok. “Zatiaľ sú všetci spokojní,” vyžíva si člen belgickej formácie BKCP-PowerPlus. “Prestup do vyššej kategórie sa mi celkom podaril, ide to podľa plánu.”

Dĺžka pretekov je medzi “třiadvacítkáři” o desať minút navýšená a práve tých pár minút dnes u veľkého slovenského talentu rozhoduje. “Je to jedno dve kolá navyše a už je to poznať. Záťaž je obrovská, “kývol. Cez leto sa na ňu však snažil pripraviť – najazdil o tri tisícky kilometrov viac, pridal na intenzitách. “A dávky môžem ďalej zvyšovať.”

Odo dneška napríklad až do 1. februára, do dňa D všetkých cyklokrosařů. A tých českých špeciálne.Boje o dúhový trikot sa znovu po piatich rokoch rozohrajú v Tábore. “Ale že by bol tento rok rokom jediného závodu, to tvrdiť nebudem,” namietal Ťoupalík. “Pre mňa je dôležitá celá sezóna.”

Za cieľ si v nej dal tri seriály, dva v Belgicku a k nim Svetový pohár. “Keby som sa celkovo umiestnil, budem spokojný,” dodal. “Najlepšia forma by naozaj mala prísť v Tábore, ale aby som sa celý rok sústredil na jeden závod, to nie.”

Keďže však ani prvoročák v kategórii espoirs nemusí byť bez šance na medailu, ukázal David Kášek v Tábore 2001, vtedy senzačne bronzový, alebo aj tretie Zdeněk Mlynář z francúzskeho Montreuil 1996. “Pár ľuďom už sa to podarilo, aj keď boli najmladší, takže možné je všetko,” naznačil český talent. “Bude to hrozne ťažké, ale chcem bojovať s tými najlepšími.”