Železný si skúsil novú rolu. Radil handicapovaných oštěpařce

“Honza Železný a Barbora Špotáková sú pre mňa veľkou motiváciou. Priala by som si hádzať ešte viac, dal mi dobré rady, “neskrývala devätnásťročná športovkyňa nadšenie z tréningu s legendou svetového oštepu a úspešným koučom.

So spokojnosťou zo spolupráce s nechodiace atlétkou sa netajil ani Železný. “Je šikovná, pretože čo je ona schopná hodiť zo sedu, nie sú niektorí schopní hodiť z rozbehu. Má talent a navyše je to fajn baba, ktorá v sebe má iskru, “povedal.

V týchto dňoch sa českí športovci chystajú na Svetové hry invalidov mládeže od štrnástich do dvadsiatich troch rokov, ktoré uvidí Praha v dňoch 29. júna až 3. júla, a Nováková bude jednou z opôr domácej atletiky.Prečo práve ona?

Atlético sa začala venovať vlani začiatkom apríla a už v júni získala na juniorských majstrovstvách sveta handicapovaných kompletnú sadu medailí: v disku bronz, v guli striebro a v oštepu zlato.

“To bolo prvýkrát, čo som niečo veľké vyhrala,” povedala a potom aj napriek prítomnosť Železného bezstarostne priznala, že disk má najradšej. “Lieta mi najďalej,” rozosmiala sa.

V oštepu má osobný rekord tesne pod hranicou 12 metrov. “Ale na prvýkrát som hodila päť metrov a bola som ochotná prisahať, že už oštep nikdy nechcem vidieť,” prezradila a spomenula svojho trénera Pavla Martinka. “Je to môj tělocvikář a vedel ma namotivovať,” pokývala hlavou.

Počas oštěpařského tréningu jej slávny atlét a tréner udelil niekoľko rád.Ktoré boli najdôležitejšie?

“Mám viac držať hrudník a posilňovať medzilopatkové svaly, v tom mám medzery. Som rada za spoločný tréning, je dobré pred hrami veľa trénovať.Dúfam, že by som sa mohla umiestniť na prvej priečke, “naznačila atlétka, ktorá nechce byť len dievčaťom z plagátu – je jedným zo športovcov, ktorí na blížiace sa Svetové hry handicapovaných mládeže pozývajú. “Ale pretekať budem aj v disku a guľu,” pripomenula.

Železný si na záver tréningu vyskúšal hod oštepom zo sedu. “Je to zložité, je tam aj iné práce ľavej ruky, ktorou sa držíte tyče.”

Ďalším tohtoročným vrcholom bude paraolympiáda v Riu. “Myslím, že na limity nemám šancu, ale dúfam, že za štyri roky by som mohla pretekať v Tokiu,” odhadla svoje možnosti.

“Máš cieľ, čo je hrozne dôležité,” upozornil ju Železný.