Že bola najväčším favoritom? Biatlonová princezná Davidová zvládla svoju úlohu

Je nedeľa krátko pred poludním a vo Vysočina Arene práve prebieha stíhacie preteky biatlonistek na juniorských majstrovstvách Európy. Po poslednej streľbe vysúva zo strelnice ako prvá Kanaďanka Bankesová, za ňou sa vydáva Ruska Žužgovová a so stratou sedemnástich sekúnd vysúva aj Markéta Davidová.

Šesťkrát ten deň krúži na trestnom bicykli. Zo stíhacieho závodu na desať kilometrov si urobí stíhacie preteky na 10 900 metrov.

Nie, takú stratu už nemôžem dohnať, prebehne dvadsaťročné Češke hlavou.Možno Rusku by som ešte mohla dôjsť, hovorí si v duchu.

Potom ale prejde okolo Toma múriky – českého šéfservismana, ktorý jej znovu pripravil perfektné lyže. “Vďaka nim sme vždy okolo dievčat v zjazdoch úplne profrčely,” rozpráva potom.

Teraz na ňu ale Židek volá: “nesústredí sa na Rusku, ktorú máš pred sebou, ale na tú Kanaďanku. Prichádzate a pokračujte. ”

Pre domácu biatlonovú nádej je to tretí závod za štyri dni. Cíti sa unavená, ale v poslednom kole sú viditeľné Jidkovo slová. A tak skočí do lyží, čo je pre ňu dosť. Pri výjazde na Modříňák – posledné stúpanie pred štadiónom – vedúci Bankesovou dostihne.

“Vedela som, že ma dobehne.Ale aj tak bola zábava chvíľu viesť, “hovorí potom v cieli trochu rezignovane Bankesová.

Vo zjazde už Davidová opäť spolieha na úžasne rýchle lyže a v cieľovej rovinke si prvé miesto vziať nenechá.

Unavene, ale šťastím bez seba zamáva na tribúnu rodičom.

Práve sa pred ich zrakmi druhýkrát v priebehu dvoch dní stala európskou šampiónkou medzi juniorov.

Snový český víkend

Ešte v stredu pritom tréner juniorov Jindřich Šikola hovorí:” Cieľ sme si dali do piateho miesta.Keby sa nám to podarilo, bral by som to ako dobrý výsledok. ”

Podarilo sa hneď pri prvom štarte.

Davidová síce vo štvrtkovom vytrvalostných pretekoch urobila tri chyby, napriek tomu vďaka suverénne najrýchlejšiemu behu získal bronzovú medailu. “A s tým som maximálne spokojná, pretože ešte nie som tak dobrá strelkyne, aby som mohla v tomto závode myslieť na najlepšie priečky,” tvrdila.

Sobotný šprint dávalo ešte väčšie nádeje. V novembri práve na tejto trati vyhrala svoj prvý závod kariéry v IBU Cupe a prvýkrát tak o sebe českým fanúšikom dala poriadne vedieť. Toto je jej najsilnejšia disciplína, tu bude chcieť európske zlato.

A od úvodných medzičasov si pre neho išla.Znovu na trati virtuálne unikal jednej súperke za druhou, a keď na strelnici urobila iba jednu chybu, mohla lietať pre vysnívaný titul európske šampiónky. Objavila sa s matkou, ktorá si neudržala slzy a plakala.

“Urobila to, čo chcela od domácich fanúšikov. Tlak na ňu nebol malý, “povedal ČTK kouč Šikola.

Do nedeľnej stíhačky Davidová vyrážala so slušným 17sekundovým náskokom na druhú Rusku Vasněcovovou. “Ale pretekárske preteky neprídu príliš ďaleko. Väčšinu času sa zhoršujem, “povedala skôr, ako začala. Pravda nebola tentoraz. Síce na strelnici šesťkrát chybovala a viac než polovicu pretekov sa do čela doťahovali, napriek tomu v cieli stála na najvyššom stupni.Predovšetkým vďaka úžasne rýchlemu behu, ktorému sa žiadna ďalšia juniorka ani nepriblížila.

“Je to nádhera. Ešte mi to asi úplne nedochádza, ale výsledkovo to lepšie byť ani nemohlo, “smiala sa po pretekoch dvojnásobná majsterka Európy.

Pre slovenských juniorov to bol vôbec snový víkend.

Na Dávidovou vo stíhacím závode nadviazali Milan Žemlička s Ondrejom Santora, ktorí sa zoradili na prvom a druhom mieste. Slovenská biatlonová budúcnosť po poslednom víkende vyzerá zase o kus optimistickejšie.

V Hochfilzene najskôr nebude

Až v stredu o 19.30 hod. na medailónskom námestí v centre Hochfilzena sa otvárací ceremoniál začne na 49.majstrovstvá sveta, žiaden zo sľubných juniorov nebude na mieste.

Davidová síce Nové Mesto opúšťa ako dvojnásobná najlepšia juniorka starého kontinentu, ale sama hovorí: “Z juniorov je to k svetovej elite dospelých stále dlhá cesta.”

Aj preto radšej odcestuje domov, v utorok zamieria na poľnohospodársku univerzitu zložiť skúšku z Anatómia človeka a od stredy sa vrhne späť na tréning smerom k svojmu vrcholu sezóny – juniorskému majstrovstvá sveta v Osrblí, ktoré začína 22. februára.

Možnosť, že by v Hochfilzene štartovala aspoň v štafete, stále trvá, ale len v prípade choroby alebo straty formy niektoré z biatlonistek. “Ale je to navyše cestovanie, vyššia nadmorská výška.Neviem, či je dobré to takto meniť v priebehu troch dní, “sama hovorí.

Namiesto nej sa tak ku štvoricu Gabriela Koukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková a Lucie Charvátová pripojila piata Jessica Jislová.

< p> Mužské kvarteto Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Michal Krčmář a Adam Václavík potom doplnil Tomáš Krupčík, ktorý dostal prednosť pred Jaroslavom Soukupom. Slovenský biatlonový veterán na svetovom šampionáte bude chýbať po dlhých desiatich rokoch.

Šampionát odštartuje štvrtkovými zmiešanými štafety a očakáva sa, že počas jedenástich dní navštívi zrekonštruovanú arénu v Hochfilzene vyše 150 tisíc ľudí.

Bude to podobne úspešný šampionát ako junior v aréne v Vysočine?