Zabudnutý príbeh … John Kinsela, prvý domorodý olympijský zápasník

Zápasná miestnosť Mount Druitt PCYC je spartanskou záležitosťou s hubovitou rohožou, lavičkami pre rodičov a veľkými plagátmi, jednou z nich je Koenigova skúsenosť z olympijských hier v Soule v roku 1988, portál slávy v ďalekej krajine. Ostatné – Mexiko, Mníchov a Istanbul, charakterizujú mimoriadnu cestu zakladateľského otca klubu, prvý domorodec, ktorý sa zápasí na Bet365 olympijských hrách, a muž známy v týchto častiach ako strýko John. Od utečeneckého tábora po Rio Read more

Strýko Johna Kinsela, najstaršia z desiatich detí narodených otcom Wiradjuri a matky Jawoynovej, vstúpi do zápasnej miestnosti s veľkým úsmevom a tlačí na invalidný vozík starého priateľa. Rodičia ho okamžite obklopujú. Jedna matka mu ďakuje za uverejnenie turnajových videí na Facebooku.Je to skorý večer a je plný energie napriek tomu, že v sobotu 5.30 hod. Pracuje s deťmi Koori v programe Breaking Barriers. “Chlapci a dievčatá zápasia spolu, všetky kultúry sa miešajú,” hovorí, keď prehliadol izbu. “Je to fantastické.”

Koenig si oddeľuje tréningovú podložku, aby sa podelil o históriu klubu a poznamenal, že Kinsela je zakladateľom a skôr ako jeho mentorom. “V mladosti Bet365 športove stávky som John vyzeral ako veľký muž, môj prvý zápasník,” vysvetľuje. “Keď som prechádzal, mali sme už niekoľko rokov rovnakú váhu a strávil veľa času zdieľaním zručností a techník, ktoré sa naučili v zahraničí.Ak sa na neho teraz pozriete, je to taký veselý, zábavný milujúci chlap – je ťažké uveriť, že bol pre väčšinu svojho života gladiátorom. “Keď sa Kinsela stala príliš stará na to, , Koenig bol rád, že vstúpil a udržal tradíciu. Plán nástupníctva fungoval a klub prosperuje: “Nikdy sme si túto úroveň talentu neuverili, vrátane šiestich austrálskych šampiónov,” hovorí Koenig.

Narodil sa v Surrey Hills v Sydney v roku 1949, detstvo Kinsela bolo príbehom pohybu medzi komunitami domorodcov. Jeho sestra Lorraine ju opisuje ako pohybujúcu sa v “bubline domorodých bratrancov”. Rodina konečne pristála v Redferne a na 14 Kinsela bola Bet365 nútená opustiť školu a starať sa o svoju rodinu, pracujúca v továrni na ponožky a na papierovej ceste. Kinsela nemala v pláne byť zápasníkom.Rovnako ako väčšina Kooris mal box v krvi a jeden deň jeho boxer trenažér nevstúpil a zápasník tréner ho pozval na podložku. Vynikal a urobil finále titulov NSW o tri mesiace neskôr. “Je to prežitie tých najschopnejších a tak strategických,” spomína Kinsela “Musíte vymyknúť a outmanoeuvre.” Jeho meteorický nárast videl, ako zvíťazí austrálske majstrovstvá a výber pre olympijské hry 1968 v 52kg divízii, zatiaľ čo iba 18. “Nemohol som tomu veriť,” hovorí. “Bol to môj prvýkrát v zahraničí a my sme dostali 10 týždňov v Mexiku, aby sme sa aklimatizovali.” Facebook Twitter Pinterest Kinsela predstavil tréning s juhokórejskými a sovietskymi zápasníkmi v Mexiku v roku 1968.Fotografia: s láskavým dovolením John Kinsela Mexické hry boli Bet365 rozmazané pre Kinselu, ale spomína na tisíce fanúšikov na vstupe olympijskej dediny a po prvýkrát v živote sa “cítil dôležitý”. Bolo to kultúrny šok a spomína na to, že vidí indických zápasníkov, ktorí “chodia okolo seba držiac každého druhého pinkies”.

Na záchrannej rohože prehral obe svoje zápasy na taliansky Vincenzo Grassi a sovietsky šampión Nazar Albarian. “Títo chlapci boli profesionáli na plný úväzok,” hovorí. “Bolo to ich práca a ja som bol len čiastočný časovač, ale ja som sa naučil veľa.” Nie všetky športy unikli politike a Kinsela si pamätá austrálsky 200metrový strieborný medailista Peter Norman, ktorý nosí odznak ľudských práv na podporu svojich kolegov medailistov a afrických Američanov Tommie Smithovej a Johna Carlosa v ich slávnej čiernej mocnej pozdrav.Norman bol následne zakázaný pre Austráliu a zomrel zlomeného muža. “Bolo to pre mňa hrubé prebudenie,” hovorí Kinsela. “Norman to všetko nosil odznak a jednoduché gesto mu spôsobilo jeho kariéru. Bol to gentleman, dôstojník Bet365 spásonosnej armády a bol tak smutný, čo sa s ním stalo. “Po návrate z Mexika bol Kinsela povolaný do národnej služby pre kráľovské austrálske delostrelectvo vo Vietname. V roku 1970 odcestoval Gunner John Kinsela do Vietnamu Nui Dat a pripojil sa k 106 Battery, 4. Field Regiment. Vo svojom prvom dni uvidel tela Viet Conga nahromadené a zakryté vápnom. Vôňa zostáva s ním až dodnes.

Čoskoro videl akciu, ale jeho nervy boli roztrhané a neustály strach, že sa Viet Cong prehnal, “poslal moju chrbticu a ja som spal s jedným oko otvoreným”.Nemal skúsenosti s rasizmom a veľkým priateľstvom, ktoré ho robilo “rovnako hrdé ako austrálske a domorodé”. Kinsela sa vrátila z Vietnamu v roku 1971 trpiacou apendicitídou a tonzilitídou a po sérii operácií mala päť mesiacov na prípravu mníchovských olympijských procesov. Prekvapil komunitu zápasov s fitness po prepustení a bol vybraný ako jeden z troch zápasníkov v 10 hmotnostných triedach. Facebook Twitter Pinterest Kinsela na strážnej službe v Camp Horseshoe v Nui Dat. Fotografia: s láskavým dovolením John Kinsela Kinsela prišiel na 1972 Hry človeka na svete na rozdiel od toho, ako bol v Mexiku. Vyhral svoj prvý zápas proti guatemalskému hráčovi Pedro Pineda, ktorý sa stal Bet365 prvým víťazom v jedinom austrálskom víťazstve.V tretí deň sa postavil proti starému nepriateľovi, Grassimu, a jeho pokrok bude testovaný. V epickom deväťminútovom boji talianske zvíťazilo dvomi bodmi – a dodal Kinselovi na jeho zlepšenie.

Kinsela skončila siedma v 52kg divízii a bola na vysokej úrovni, ale jeho nálada bola rozbitá, keď počul známe suché praskanie kulometu AK47. Hrozivý mníchovský masaker začal v olympijskej dedine, kde palestínska teroristická skupina Black September zabila 11 izraelských športovcov vrátane štyroch z tímov zápasníkov.

Hry boli prvýkrát pozastavené v histórii a Kinsela bola spustošená rozvíjajúcimi sa udalosťami. Australský zápasový tréner Dick Garrard bol priateľom s izraelskými kolegami a dva tímy boli blízko, často zdieľajúc saunu, aby schudli.Kinsela sa rozhodla odísť do dôchodku.

Vrátil sa k národu rozdelenému na vojnu vo Vietname, ktorá sa teraz prehodila v prospech severného Vietnamu v Ho Či Minove. Kinsela bola na verejnosti zahanbená, pretože nosila odznak s vrátenou službou, čo spôsobilo zmätok, odpor a depresiu u mnohých vojakov vrátane Kinsely. Nežiadúce boli na pochodoch v Anzacovom dňoch a ako odpoveď “nikdy nikomu nehovoril, že som bojoval vo Vietname a pokračoval v živote.” V roku 1972 sa oženil s jeho miláčikom z detstva Yvonne a hovoril sa o odchode do dôchodku znovu zápasiť a urobiť austrálsky tím na majstrovstvách sveta v roku 1974 v Istanbule.Opäť sa kvalifikoval na olympijské hry v Montreale v roku 1976, ale nedokázal vytvoriť posledný tím kvôli vnútornej politike a odišiel na druhý a posledný čas.

Chýba štruktúra vojenského života Kinsela sa pripojila k 1. komando pluku. Kinsela sa vždy chcela pripojiť k SAS a v roku 1981 získal ocenenie Commando of the Year, v ktorom získal 100% skúšku demolácie, jednu z jeho najprednejších úspechov. “Porazil som právnikov a policajtov,” hovorí Kinsela. Po šesťročnej prestávke v Commandos sa vrátil do práce ako kuriér a s komunitou domorodcov. Avšak džungle vo Vietname majú dlhý dosah a Kinsela začala prejavovať príznaky posttraumatickej stresovej poruchy. Cítil úzkosť a paniku, keď ľudia boli neskoro, sa rýchlo zmiernil a začal náležite piť ako vyrovnávací mechanizmus.Zmätený, stratil svoje ložiská a bol príliš hrdý na to, aby priznal svoj problém, “zasiahol do steny”. V roku 2001 Kinsela utrpela duševnú poruchu a bola prijatá do liečivej inštitúcie priateľskej k veteránom.

Kinsela bola liečená úspešne a dnes je prasknutá zmyslom poslania, ktorý už neťahuje ľadovec z minulosti za ním. Presťahoval sa z údolia tieňa do očarujúcej krajiny a každým dňom ho každodenne hodnotí, hoci pankreatitída a depresia si stále vyberajú svoj daň. “Nechcem, aby ma niekto ľutoval,” hovorí. “Len to má vplyv na moju schopnosť obísť sa a pomôcť.” Pýcha sa hrdo zúčastňuje anzacských obradov a chystá sa hovoriť na nadchádzajúcej pamätnej službe pôvodných veteránov.Jeho celoživotná vášeň pre sociálnu spravodlivosť našla domov ako predseda úspešného programu Mt Druitt Circle Sentencing, v ktorom domorodí páchatelia čelia okruhu starších, ktorí konajú ako porotcovia.

“John dáva svoje srdce a dušu do všetkého, čo urobil,” hovorí sestra Lorraine. “Stále to robí s detskými programami a súdnym programom. Slúžil svojej krajine dvakrát, bol dvojnásobný olympionik, bol veľkým otcom a manželom a prežil osobné peklo. A tu je, odolný, zaneprázdnený, tlačiť a pomáhať druhým. “Jeho dedičstvo pri držaní detí z väzenia je spojené s jeho zápasom. Je členom Wrestlingu NSW, posudzuje a spája sa na miestnych súťažiach a je priateľom so všetkými zápasníkmi na Facebooku.Niektorí z jeho študentov zostali v zápasení a prispeli ako tréneri a rozhodcovia, vrátane Shane Parker, ktorí držali domorodú zápas v živote na Delhi Commonwealth Games. “Je to najlepší klub v NSW,” hovorí o úspechoch tejto malej zápasovej miestnosti.

Koenig ukončí tréning s niekoľkými povzbudivými slovami pre svojich mladých študentov. “Vy ste pracovali ako démoni, dobre urobili.” Deti sa rozptýlia späť k svojim rodičom a je čas, aby odišli s každým, kto by sa rozlúčil s strýkom Johnom. Keď ideme do noci, John Kinsela, prvý domorodec Olympijský zápasník a Commando roka, ktorý prekročil obmedzenia rasy a vzdelania, odráža základy svojho úspechu. “Dôvod, prečo som tak dobre urobil, je, že som bol živený a teraz predávam niekoho iného dedičstva,” hovorí. “Robím veci pre iných ľudí a nie je nič dôležitejšie, ako vrátiť sa.”