Z domáceho majstrovstvá berieme jedine zlato, hovorí Treťjak

Aktuálny výber Ruska sa chystá na zápasy s Českou republikou, s ktorou sa hráči zbornej stretnú budúci týždeň vo štvrtok v Třinci a v sobotu na ľade Vítkovíc. Tréner Oleg Znarok berie do Česka hneď štrnásť nováčikov, pričom najväčšou hviezdou mladého ruského výberu bude Alexandr Sjomin. Ten sa v polovici decembra vrátil z NHL a nastupuje za Magnitogorsk v KHL. Avšak podľa Vladislava Treťjaka bude tím pre nadchádzajúce domáce šampionát v Rusku stáť hlavne na borca ​​zo zámoria.

Zápasy majstrovstiev sveta v hokeji sa budú hrať v Moskve a Petrohrade od 6. do 22. mája. A cieľom ruskej reprezentácie bude jednoznačne zlatá medaila.Ostatne Rusi majú najvyššie ambície vždy, tak prečo by tomu malo byť obzvlášť na domácom šampionáte pred vlastnými fanúšikmi inak?

“Náš úspech bude závisieť od toho, ako sa realizačnému tímu podarí poskladať mužstvo,” povedal prezident ruského zväzu Vladislav Treťjak webu Sportfakt.ru. Ale v tomto ohľade sa Rusi nemusia obávať, majú totiž z čoho vyberať. Kostra mužstvá zložené prevažne z hráčov KHL už pomaly kryštalizuje a ďalšie hviezdy budú čakať na pozvánku v NHL.

Tréneri určite pocestujú osloviť hráčov do Severnej Ameriky, máme ich tam dosť, “povedal bývalý sovietsky brankár. A má pravdu, že ruský tréner Oleg Znarok má pestrú ponuku hlavne z útočníkov.

Aktuálne najlepšie sa z Rusov v NHL darí 23letému Jevgenijovi Kuznecovovi.Tvorivý center Washingtonu Capitals tento rok nastrieľal v 48 zápasoch 15 gólov a k tomu pridal 36 asistencií. V kanadskom bodovaní ligy mu patrí piate miesto. “Do Moskvy sa všetci hráči tešia,” hovorí Treťjak a dodáva, že s naplnením kádra by nemal byť problém.

“Z reprezentačných akcií sa naši hráči ospravedlňujú len výnimočne,” pripomína, že s posilami z NHL naisto počítajú. Stabilnú výkonnosť si každoročne drží pittsburghský útočník Jevgenij Malkin, ktorý má po 49 odohraných zápasoch priemerne bod na zápas. Silu ruskej ofenzívy dokladá aj fakt, že v prvej pätnástke sú aj Artěmij Panarin z Chicaga a Vladimír Tarasenko zo St. Louis Blues.Rolu kanoniera plní s 28 gólmi tradične Alexander Ovečkin.

Avšak v obranných radoch už Rusi v NHL toľko es nemajú. Sú na tom podobne ako Česi; v zámorí pôsobí iba 10 bekov. Ak im forma vydrží, pozvánku by mohli dostať Dimitrij Orlov z Washingtonu, Andrej Markov z Montrealu, alebo defenzívne Alexej Jemelinem z rovnakého tímu. Obranné rady ale zrejme Znarok zloží z obrancov KHL.

Treťjak pripomína, že aj ruský hokej si prešiel miernejším obdobím, kedy nebol toľko úspešný. “Keď sme v minulosti prežívali medailový útlm, bol úspech prebojovať sa do elitnej trojky,” spomína na koniec 90.rokov a začiatok nového tisícročia, kedy sa naopak darilo Českej republike. “Teraz sme v posledných rokoch získali štyri tituly miestach sveta a dvakrát sme neuspeli vo finále. Všetci fanúšikovia od nás čakajú len zlato, “hovorí brankárska legenda. “Ani striebro alebo bronz nie sú zlé, ale náš cieľ je jediný, berieme jedine zlato.”

Podarí sa Rusom ovládnuť domáci šampionát, ako sa to podarilo v roku 2013 Švédsku? Je takmer isté, že na zisku zlatej medaily závisí aj prípadné ďalšie angažmán súčasného trénera Znaroka. Ten sa tak ocitá pred Svetovým pohárom v neľahkej pozícii.