V Európe podľa UEFA ubúda futbalistov, v ČR hrá veľmi málo detí

V Európe ubúda futbalistov. Podľa štatistík UEFA tento rok klesol počet registrovaných hráčov oproti roku 2010 o takmer osem miliónov. S problémami sa podľa technického konzultanta UEFA Liama ​​McGroartyho potýka aj FAČR, ktoré dramaticky ubúda mládež.

V roku 2010 registrovala UEFA 23,5 milióna futbalistov, teraz ich počet klesol na 15,7 milióna. “Máme smolu, že robíme futbal v modernej, zrýchlené a multimediálne dobe. Celá Európa je vyzlečená donaha.Pred pár rokmi sme hovorili, že máme 700 tisíc registrovaných hráčov, po spočítaní to kleslo na 300 tisíc, “ povedal Otakar Mestek, vedúci Grassroots oddelenia FAČR, ktoré má na Unibet live starosti podporu amatérskeho futbalu.

podľa McGroartyho, ktorý dnes vystúpil na konferencii v Prahe, navyše v českom futbale ubúda mládeže. “Máme overené, že ak dieťa začne s futbalom do ôsmich rokov, potom strávi s futbalom v živote dvanásťkrát viac času než to, čo začne neskôr , “ vyhlásil s tým, že práve osemročných detí sa v tuzemsku venuje futbalu len veľmi málo.

Navyše nejde o jediný problém, pretože z 327 tisíc registrovaných hráčov pri FAČR len 36 percent tvoria futbalisti pod 18 rokov. “To sa musí zmeniť.Veď oni sú budúcnosť, “ pridal McGroarty a uviedol, že napríklad vo Švédsku ide dokonca o 80 percent a na slovenskom o 60. More info here

” Súvisí to s tým, že chlapci dokončí v pätnástich základnú školu, do tej doby, kým sú v partii, tak to funguje skvele, a idú do dorastu, “ povedal Mestek. ” Na strednej sa rozpŕchnu, začnú im študijné starosti, tie sú nepríjemné, začnú im starosti s babami, tie sú príjemné, a keď sa k tomu v klube pridá nejaký blbec, čo na ne huláka, tak sa na to vykašlú a idú sa radšej učiť, na rande alebo si zapnúť ten počítač blbý, “ dodal. “a to by aj potrebné radi hrali ďalej, reprezentovali svoj oddiel, ale bez stresov a len pre radosť, pretože už nemajú žiadnu ambíciu,” uviedol.

Štatistiky vychádzajú z prieskumu, ktorý si kvôli ubúdajúce členskej základni nechala vypracovať UEFA.Ten okrem iného odhalil, že futbalu zo športov v Českej republike príliš ľudí neverí a v rebríčku dôveryhodnosti sa umiestnil až na 17. priečke z dvadsiatich. Reprezentácia sa pritom medzi fanúšikmi teší podpore porovnateľné s Talianskom a podobne je na tom aj popularita prvej ligy.

UEFA preto odštartovala projekt GROW 2020, ktorý má členským zväzom pomôcť s rozvojom amatérskeho futbalu. “Analýza prebehla do poslednej skrutky a vyzliekla nás donaha. Máme na čom pracovať,” vyhlásil Mestek.Podľa neho už FAČR začala sériu akcií na podporu amatérskeho hranie.

Za projekt Môj prvý gól vlani dokonca dostala najvyššie ocenenie UEFA, bude pokračovať v nábore detí a do budúcnosti sa chystá rozbehnúť veteránske Unibet open súťaže, zapracovať na vzdelanie trénerov i učiteľov telocviku a jednou z priorít je aj väčšia podpora ženského futbalu. “Deti nabrať dokážeme, ale je potreba je u futbalu udržať. Ide nám o celoživotné futbal v kvalitne a komplexne fungujúcim klubu,” uviedol Mestek.

Jednou z možností, ako si udržať futbalistu naprieč všetkými vekovými kategóriami, je zmena počtu hráčov. “Mladí ľudia chcú hrať 5 + 1 a bez pravidiel,” uviedol McGroarty. “Môže sa hrať 8 + 1, 7 + 1…Keď je o to záujem, tak prečo nie?Napríklad v Kazachstane mali veľký problém v konkurencii futbalu 5 + 1, preto sa rozhodli hrať najnižšej súťaže práve v tomto počte. A hrajú po večeroch v týždni, “ doplnil Mestek.