Ťah Jilke. Sparta má nového trénera, zmluvu dostal na tri roky

Sparta si ho vybrala na základe práce, ako odborníka s jasným trénerským rukopisom, ktorý dokáže posúvať kvality mužstva i jednotlivcov.

“Mal som jasné kritériá, trénera som vybral podľa jeho práce, štýlu, ktorý je schopný svojmu mužstvu vtlačiť. Išlo mi o to, aby mal rovnaký pohľad na to, ako by sme sa ako Sparta chceli prezentovať, “vyhlásil športový riaditeľ Tomáš Rosický.

Jílkův úloha bude veľmi ťažký: vrátiť Sparte zvuk, ktorý v posledných rokoch zoslabol. Konkurovať Slaviu a Plzni v boji o titul a uspieť v európskych pohároch, v ktorých mužstvo posledné dva roky prepadlo hneď na štarte kvalifikácie. Sparta vstúpi uprostred leta do 3.predkola Európskej ligy.

“Dal som si záležať a som presvedčený, že Václav Jílek je správnou voľbou a že tu dlho vydrží,” poznamenal Rosický. “Tým, že dostal trojročnú zmluvu, mu ako klub vyjadrujeme dôveru. To tu skôr nebývalo. ”

Jílek nahradil dočasného trénera Michala Horňák, ktorý by mal zostať jedným z jeho asistentov. Horňák pred mesiacom povýšil z asistenta na miesto odvolaného Zdeňka Ščasného. Bola to šiesta zmena na pozícii kouča za posledné tri roky…

“Spartu vnímam ako svoju veľkú príležitosť a výzvu. A nielen pre mňa, ale celý realizačný tím a v neposlednom rade aj pre hráčov, “povedal Jílek. Prvým jeho asistentom bude Jiří Saňák, s ktorým pracoval v Košiciach.Ďalšie spolupracovníci do realizačného tímu sa rieši.

Ako nový kouč v Sparte má jednu nezanedbateľnú výhodu. Pozná tamojší zložité prostredie – od vedenia po fanúšikov. Zažil, ako najväčší klub v krajine funguje.

V decembri 2011 prišiel do Sparty od olomouckej mládeže a stal sa asistentom Martina Haška, neskôr Vítězslava Lavičky aj Zdeňka Ščasného. Za Lavičky zažil jednu z posledných úspešných sezón klubu. Sparta na jar 2014 vyhrala ligu, pohár i domáci Superpohár.

V lete 2015 sa vrátil do Olomouca, najskôr ku “svojej” mládeži. V októbri sa stal hlavným trénerom. Jeho prvý ročník dopadol neslávne, sa Sigmou zostúpil.

V nasledujúcom ročníku s tímom vyhral druhú ligu a vlani prvoligového nováčika doviedol k senzačnému štvrtému miestu.Olomouc dokonca skončila v tabuľke pred Spartou.

V súčasnej sezóne to tak slávne nebolo, na jeseň sa Olomouc pohybovala v spodných poschodiach tabuľky. Zlepšením na jar sa tím vytiahol na ôsmu priečku, v nadstavbe však neuspel proti Zlínu, a v prostrednej skupine o Európu tak stroskotal hneď na prvom súperovi.