Sparta potrebuje Davida Lafatu. Staré zbrane majú tendenciu byť nezaplatené

Ešte vo februári 1965 navliekol dres milovaného Stoke City a stúpol si na pravé krídlo.

Bolo mu čerstvo 50.

Až potom povedal Stanley Matthews zbohom.

Anglický futbalový rytier, celoživotný asketik, bol držiteľom, ktorý uctieval svet. Nikto sa k nemu nikdy nestretol a nebol by sa blížiť.V štyridsiatich nastrieľal päť gólov Škótsku, rok nato mu odovzdali Zlatú loptu pre najlepšieho futbalistu Európy.

Keď je strelec po záručnej lehote

Sparťanský kapitán David Lafata už sa reprezentačného dresu vzdal a v štyridsiatich bude ako vášnivý poľovník chodiť po lese s Flint a hrať nanajvýš juhočeský přebor za rodný Olešník, napriek tomu sa radí k starým puškám.

staré pušky, ktoré nekorodujú. V tridsiatich piatich predĺžil zmluvu so Spartou do leta 2018.

“Nás v tridsiatich vyháňali do dôchodku, dnes sa veteránom nadbieha.Sú preverenie a garantujú plusové body, “glosuje vyhlásený kanonier Horst Siegl.

Lafata plánoval na tohtoročné leto koniec, lenže pochopil, že mu góly stále chutia.

A Sparta zároveň vie, že Lafata potrebuje.

Možno nie ako útočníka číslo 1, ale ako spoľahlivú silu, ktorá zasiahne, keď je potreba. Lafata je zároveň pokornou hviezdou, miláčikom fanúšikov, učiteľom mladej generácie aj klubovým srdciar.

Nemať Lafata, to by pre Spartu mohol byť fatálne problém. Dokonca aj na jeseň bol najlepší tímový strelec. Znovu vedie tabuľku ligových kanonierov, 10 gólov nastrieľal len on a brnenský Michal Škoda.

Bol by hriech, aby nepokračoval.

Prírode napriek.

Nebýva zvykom, aby útočníci na vrchole aj po tridsiatich piatich.Existujú však výnimky, ktoré patria do kroník. S vekom strácajú na výbušnosti, zvyčajne nevydrží celé zápasy, ale vďaka streleckému kumštu majú VIP postavenie.

Škaredo povedané: sú po záručnej lehote, však sa nekazí.

Ako Sparťan Lafata. < Ako sir Matthews Ako Roger Milla, ktorý reprezentoval kamerunistu pred majstrovstvám sveta v roku 1990 na ostrove Réunion.Tridsaťosemročný “dedko” potom zažiaril štyrmi gólmi.

Takmer do štyridsiatky strieľali treba Alfredo Di Stéfano a Ferenc Puskás, legendy Realu Madrid.

Anglický fáro Teddy Sheringham vydržal na súťažné scéne do štyridsiatich dvoch, zo slovutného štyridsiatnika Franceska Tottiho je Super náhradník v AS Rím, nové angažmán (možno v brazílskom Corinthians) vyzerá bezmála 39-ročný Didier Drogba.

Keď si idete na ihrisko šňupnout

Filippo Inzaghi, Antonio Di Natale, Miroslav Klose, v slovenskej lige treba Radek Drulák alebo Libor Došek. To sú náhodne útočníci, ktorí si udržali drajv až takmer do štyridsiatich.

U brankárov alebo stopérov nebýva veteránsky vek žiadny problém, ale útočníci?Ako vám nebudú starnúť? “Vďaka cieľom som to urobil. Vaše ciele sú naplnené adrenalínom. Ten pocit cíti. Ciele sú ako droga. Keď som išiel na ihrisko, chcel som si šňupnout, byť opojený, “líčil pred časom Drulák.

Vo veku tridsatstyri rokoch obhájil prvenstvo medzi ligovými kanoniermi a národnému tímu vystrieľal cestu na Euro do Anglicka 1996.

Odchod do dôchodku? Pche! Nie omylom. Hoci okolo neho prechádzali talentovaní teenageri, nestratil svoju prestíž. Naopak. Vďaka vrodenému zabijáckemu inštinktu, ktorý sa vyrovnal so skúsenosťami, sa prakticky správal dokonale v šanci.Rovnako ako David Lafata, pretože…

Pretože najmä v oblasti, kde sa zápas koná, sú staré pušky neplatené.