Som už polovičné hobík, hovorí majster na dlhej plochej dráhe Štichauer

“Šťastie k pretekaniu patrí a praje pripraveným. Jazdecká zručnosť je v našom športe jedna stránka, ale tá druhá je technika a pripravenosť motoriek. U plochodráhových motocyklov tie poruchy proste sú. Bolo to možno dané aj tým, že som netrénoval a nebol som v Mariánkách na žiadnom sústredení, pretože teraz už som polovičný hobík.

nabehla som vďaka tomu na svojom stroji menej ako chlapci, a tým pádom mi vydržal na finále, “uvažoval Štichauer.

Prečo o sebe hovorí, že už nie je naozajstný profesionál? Získal novú prácu, kvôli ktorej je často v zahraničí a na pretekanie už nemá toľko času.

“Musel som trochu osekať kalendár a nemôžem pretekať vo všetkých súťažiach, v ktorých by som chcel.Mám už nejaký vek a navyše čerstvú rodinu, takže už musím myslieť na ľudí okolo seba. Aj keď ma plochá stále baví a mám ambície byť dobrý. Venujem sa tomu, ako môžem, a evidentne mi to funguje, výsledky mám, “je rád Štichauer.

Ako je už v úvode spomenuté, na individuálny triumf čakal štrnásť rokov. Radosť mal tak pochopiteľne veľkú. “Dlho sa mi to vyhýbalo. Vždy som bol buď druhý, alebo tretí, takže ma to teraz potešilo veľa. Ešte viac tým, že už sa nepovažujem za profesionálneho športovca, ako som už hovoril. Pretekanie už je pre mňa napoly koníček, “opakuje Štichauer.

Posledná zlatú medailu získal v roku 2005.Vtedy ešte v juniorskej kategórii na majstrovstvách republiky devätnásťročných v Plzni vybojoval štrnásť bodov a o jeden jediný za sebou nechal druhého Ľuboša Tomíčka z pražského Olympu.

“Na niektoré preteky si človek nespomína, ale tieto si pamätám veľmi dobre. V juniorke vyhrávajú tituly väčšinou osemnásťroční devätnásťroční chlapci a ja vtedy možno ešte nemal ani vodičák na auto. Bolo mi sedemnásť a išiel som si zatrénovať s tatkom. Tri týždne pred pretekmi sme si vyskúšali prevody a vďaka tomu som vtedy urobil štrnásť bodov. Myslím, že ma porazil až Filip siter (celkovo piaty) v poslednej jazde. To bolo veľmi pekné, “spomína Štichauer.

Ale späť do súčasnosti.Už vo štvrtok 6. júna na pardubickú Zlatú prilbu Pardubice, ktorej je Štichauer súčasťou, čaká na domácej pôde ďalšie kolo extraligy plochodrážníků. Pôvodne sa malo vo zvitkový jet 15. mája, ale preteky boli zrušené pre nepriazeň počasia. Východočesi sú aktuálne v tabuľke na treťom mieste s dvaadevadesáti bodmi.

“Najdôležitejšie pre mňa bude, aby sme doma dokázali vyhrať. Na klasike tento rok nie som moc rozjazdený a dáva mi zabrať udržať krok s mladšími, takže som dohodnutý s Vaškom Milik, že mi na preteky požičia motor, aby som vedel, ako mi to ide.Keď urobím osem alebo deväť bodov, tak budem spokojný, “plánuje Štichauer pred štvrtými preteky družstiev.