So zväzom sa nedohodla, namiesto olympiády vsadí Smutná na Lauf

Prioritou víťazky Vášová behu sú diaľkové behy a navyše podľa vlastných slov necítila záujem a podporu z lyžiarskeho zväzu. “Olympiáda zatiaľ v pláne nie je. Vidím to na malé percento. A popravde, to percento je tak jedno, “vyhlásila Smutná pri predstavovaní Bauer Ski Tímu Lukáša Bauera, za ktorý bude novo jazdiť, pred blížiacou sa laufařskou sezónou.

” Po minulej sezóne sme sa rozhodovali, či olympiáda jo , alebo nie. A tým, že sa nám nikto zo zväzu neozval, to pre nás bolo jednoduchšie. Tak sme sa zamerali len na preteky Ski Classics. Bolo to samozrejme sklamanie, čakala som, že záujem mať budú, ale asi ma nepotrebujú, “konštatovala tridsaťštyriročná Smutná.

Rokovania medzi Smutnou, jej koučom Radimom Dudom a bežeckým úsekom sa uskutočnilo.Schôdzku mali so športovým riaditeľom Lukášom Sacher aj s fínskym šéftrénerom Ilkka Järve.

“Sú jasné podmienky, že kvalifikovať sa dá z normálnych pretekov Svetového pohára, nie z dištančných pretekov. Že nedostala nič na prípravu, to tak je. My nikomu nedávame na prípravu na olympiádu. Je jednotná príprava na olympiádu. Je zaistená príprava reprezentácie.Záujem sme mali, dali sme jasné podmienky, za ktorých sa môže kvalifikovať olympiádu, “uviedol Sacher pre novinárov.

” Dozvedeli sme sa len to, že sa môžem na olympiádu nominovať, ale bolo by to na úkor Ski Classics, čo by pre nás bolo nevýhodné, “vysvetľovala Smutná.

Podľa kouča snívala bežkyňa o tom, že sa zúčastní olympiády v slovenských farbách. “Ale zväz si predstavoval spoluprácu, že sa môže nominovať a nebude hradiť žiadnu prípravu. A za tú nulu že sa nominuje na olympiádu. My sme sa rozhodli absolvovať vlastné olympiádu. Vrcholom sezóny bude pre Katku Vasův beh a celková výhra v Ski Classic, “podotkol Duda.

Smutná bola vlani v reprezentačnom tíme, ale jazdila prevažne diaľkové behy. V SP štartovala raz v štafete a raz individuálne.Na majstrovstvách sveta v Lahti potom skončila na 31. mieste v pretekoch na 10 km klasicky a so štafetou došla jedenásta.

“Je veľmi ťažké sa uprostred sezóny preorientovať na kratšie trate, do úplne iných profilov a zúčastniť sa olympiády . To je vec takmer nemožná. Než sa stačila na šampionáte rozpozerať, musela nastúpiť k závodu a ten sa nepodaril, “popisoval Duda. “Nemysleli sme si, že by to musel byť taký problém, ale po šiestich maratónoch sa překoncentrovat na tých desať kilometrov nie je úplne jednoduché,” zistila Smutná.

Aj preto zrejme do Pchjongčchang nepôjde. Klasická tridsiatka sa na kórejských hrách jede 25. februára a len o týždeň neskôr štartuje vo Švédsku Vasův beh. “Neviem si predstaviť človeka, ktorý by to išiel.