Príbeh trable a návratov Leopolda Königa. Od dna sa odrazil až do Ria

Tri dáta boli v tohtoročnej sezóne pre jazdcov Leopolda Königa zatiaľ kľúčové.

3. februára: Upadol a zranil sa pri rozbiehaní na otváracej časovku etapového preteku Okolo Valencie.

11. júna: Po štyroch mesiacoch liečby modriny na kosti a zanieteného kolena sa na zápolení Okolo Švajčiarska konečne vrátil.

23. júna: V Hodoníne sa stal českým majstrom v časovke, čím si vybojoval účasť na hrách v Riu.

Za letenku do Brazílie zaplatil vo štvrtok v juhomoravskej vyhni obrovským vyčerpaním kombinovaným s úpalom.Ovšem bolesť tela porážal za cieľom zistením: Som späť.

“Jet časovku po štyroch mesiacoch bez závodov a v 40 stupňovom teple bolo vážne tvrdé,” zveroval sa u hodonínskeho kostola. “Ale na druhú stranu: bol som aspoň čerstvý a hladný po úspechu.”

Na Facebooku si neskôr večer vystavil fotografiu. Priateľka riadi auto, on sám ukazuje do objektívu dres českého majstra. “Veže to domov!” Nadšene oznamoval. A pridal: “Letenka do Ria na staré kolená.”

Hlavne zostať zdravý

Nielen Königová kolená, ale celé jeho telo dokáže byť krehké.Tým väčšiu starostlivosť mu musí venovať.

Dlhé prestávky v závodných sezónach lemujú celú jeho kariéru.

V roku 2012 sa tešil na debut na Gire. Nebolo z neho nič. Chronické bolesti chrbta vtedy nedovolili König ani trénovať. Jeho nemecký tím NetApp odporúčal operáciu platničky, on sám dokonca zvažoval ukončenie kariéry.

Operáciu odmietol.

Zato sa zoznámil s kondičným koučom Radkom kaftan, ktorého špeciálne zostavy cvikov mali na chrbát blahodarný účinok.

O dva roky neskôr ho prvýkrát zabrzdilo koleno. Úponové zranení sa prejavilo po návrate zo závodu Okolo Ománu. “Snáď z klimatizácie a z cesty v lietadle,” domnieval sa najprv.Neskôr sa ukázalo, že na vine bol skôr dlhý tréning v nových tretrách sa zle nastavenými pedále.

Dva mesiace nezávodil.

Vlani dalo Königová telo najavo svoju nevôľu, keď sa v zime zrejme přetrénoval, načo ho na trati nepúšťalo do väčších intenzít.

A tento rok to bolo opäť koleno, ktoré spôsobilo zatiaľ najdlhšia závodné pauzu. Zas a znova sa vracal do kúpeľov Karlova Studánka, opakovane skúšal trénovať, lenže zápal pretrvával.

Až v polovici mája dostal od lekárov zelenú.

Hodíme ťa do vody a plav

v minulosti – trapasom navzdory – dokázal vždy ešte v tej istej sezóne opäť bojovať s najlepšími. Telo si pri liečbe odpočinuli a zrazu bývalo schopné veľkých vecí.V roku 2012 vyhral po návrate na scénu etapu Okolo Británie, predvlani skončil siedmy na Tour, vlani vybojoval šiestu priečku na Gire.

Vedomie, že sa vie vracať, ho posilňovalo.

Učil sa byť trpezlivejší.

“Leo bude späť rýchlejšie, než mnohí očakávajú,” veril aj tento rok na jar jeho bývalý kouč Radek Kaftan.

Bol to tak trochu návrat metódou šoku. Hodíme ťa do vody (snehu, zimy), milý chlapče, a plav. V mrazivom a zmokl Švajčiarsku najprv dochádzal v úvodných, rovinatejšia etapách ďaleko za pelotónom.

“Dostávam pekne po CuNi.Ale to je presne to, čo potrebuješ, keď sa chceš odraziť od dna a stúpať k výšinám, “reagoval.

Akonáhle sa preteky stočil do veľhôr, pozvoľna ožíval a hlásil:” Každý deň sa cítim lepšie. ” hoci si zároveň na Facebooku posťažoval: “Keď únavou nemôžem spať a vstanem už vo 4.30, tak sa učím po francúzsky.”

Rovnako Gabriel Rasch, športový riaditeľ tímu Sky, ho pochválil: “Verím, že Leova forma teraz bude stúpať s každým pretekom. ”

a teraz sa všetko otáča

V predposlednej časovke okolo Švajčiarska potešilo Königa 16. miesto, držal v nej krok so špecialistami.Ďalší deň ráno ho škriabalo v krku, preto do záverečnej zachumelené etapy po konzultácii s lekármi Sky radšej nenastúpil.

Vlastne tak trochu očakával, že nachladne.

“Väčšinou pri prvom etapovom závode sezóny omarodím, pretože má imunita dostáva zabrať. A tento rok bolo pre mňa Švajčiarsko ako prvý závod v sezóne. Takže presne to sa aj stalo a prechladnutý som. ”

Nad štartom v majstrovskej časovke v Hodoníne sa dlho zamýšľal. “Prokašlal som noc na štvrtok. Ale ja strašne moc chcel ísť.Po dlhej dobe bez pretekov je teraz pre mňa každý štart srdcovou záležitosťou. ”

Išiel a porazil Jána Bártu o osem sekúnd.

nevyraziť do poslednej etapy vo Švajčiarsku sa z pohľadu konečného vyznenie hodonínskeho závodu ukázalo ako veľmi strategický ťah.

v nedeľu túžia König potvrdiť štvrtkový výkon tiež v hromadnom závode majstrovstvách ČR a SR v Kyjove. Proti Saganovi a najlepším Čechom. Už o 8.00 sa za prítomnosti televíznych kamier ČT Sport štartuje.

A potom? Etapové zápolení Okolo Poľska, olympijské Rio – a na prelome augusta a septembra trojtýždňovú Vuelta.

V zostave tímu Sky by sa mal na Španielsku zísť s ďalším navrátilcom po vleklých problémoch Benato Intxaustim (liečil mononukleózu), s Wout Poels, Nicolasom Roch či Sebastianom hena.Otáznik visí nad štartom Chrisa Frooma. Rozhodne, ako sa Brit bude cítiť po ťažké dvojkombináciu Tour – olympiáda.

König s výhľadom do nadchádzajúcich týždňov veria: “Vo Švajčiarsku som minulý týždeň svoju sezónu restartoval. Teraz dúfam, že sa všetko otáča a že naberie úplne iné obrátky. “