Plekanec rozhodol nastavenia, gól dali aj Vrána, Krejčí, Frolík a Kempný

Po dlhých sedemnástich odohraných zápasoch, keď naposledy skóroval 4. novembra proti Winnipegu, sa zapísal medzi strelcov skúsený center Tomáš Plekanec (16:51, 1 + 0, +1, 4 strely). Vo štvrtkovom nabitom programe NHL v predĺžení rozhodol o výhre Montreale 2: 1 nad New Jersey a oslávil svoju štvrtú trefu sezóny.

Bežala druhá minúta nastavenia, keď u pravého mantinelu v útočnom pásme proti presile súperov vybojoval puk Charles Hudon a poslal ho medzi kruhy na voľného Plekanca. Ten neváhal a tvrdou ranou poslal puk medzi betóny Cory Schneidera do siete. Pre 35-ročného rodáka z Kladna to bol v 953 štartu za Canadiens 230. gól a celkovo 595. bod.

V riadnej hracej dobe, do ktorej za domácich nezasiahol nehrajúci náhradník Jakub Jeřábek, padali bránky len v samotnom úvode.V 2. minúte poslal hostí do trháku Stefan Noesen a v 14. minúte kontroval Andrew Shaw. V ďalšom priebehu kraľovali gólmani Carey Price a spomínaný Schneider, ktorý nakoniec v predĺžení inkasoval druhýkrát. V drese Devils na ľade nechýbal i Pavel Zacha (14:41, +/-: 0, 2 strely).

Montreal teraz čaká sedemzápasovej série vonkajších štartov, ktorú otvorí sobotňajšom duelom s Ottawou v stretnutí pod holým nebom v rámci osláv 100. rokov NHL.

v stredu David Pastrňák (19:39, 0 + 1, -2, 2 strely) gólom zo záveru duelu s Detroitom trafil vyrovnanie a v následnom predĺžení Boston zavŕšil obrat skóre.O deň neskôr sa český šikula presadil v záverečných minútach riadneho hracieho času znova, keď v čase 59:33 asistoval pri trefy spoluhráčov Patrice Bergeron a natiahol tak svoju bodovú sériu už na desať zápasov, tentoraz to však k bodovému zisku Bruins neviedlo.

Bergeron svoju druhú trefou večera totiž proti Washingtone len korigoval konečný stav na 3: 5. Hosťami poslal prvýkrát do vedenia v 18. minúte po parádnej individuálnej akcii český mladík Jakub Vrána (9:09, 1 + 0, +2, 2 strely). Svoje desiate trefy sezóny docielil potom, čo v strednom pásme nabral rýchlosť a doslova preletel medzi cúvajúcimi obrancami a presnou strelou nedal Antone Chudobín šancu.Vrána gólovo otvoril konto Washingtone už druhýkrát za sebou, keď v utorok načal výhru proti Coloradu.

Kľúčovou fázou zápasu bol úvod tretej tretiny, kedy dvoma zásahmi posunul Capitals do rozhodujúceho náskoku Alex Chiasson. V 57. minúte David Krejčí (15:36, 1 + 0, -2, 7 striel) tečoval ranu obranca Charlie McAvoya, pri hre bez brankára ale Bruins zásahy na to opäť inkasovali po trefe Alexa Ovečkina. Ten sa tak s 22 zásahmi vyrovnal na čele streleckej tabuľky NHL krajanovi z Tampy Nikitu Kučerová.Posledné slovo si vzal ešte v poslednej minúte za asistencie Pastrňák korigujúce Bergeron.

Po jednozápasový bodové odmlke sa asistenciou opäť presadil suverénne najproduktívnejší Čech v NHL Jakub Voráček, ktorý vo štvrtok pripravil víťazný gól Philadelphie proti Buffale . Ôsmy muž tabuľky produktivity má na konte už 31 prihrávok, čo ho spolu s kapitánom Tampy Steven Stamkos radí na čelo danej štatistiky súťaže.

zmierlivo stav 1: 1 Voráček (18:30, 0 + 1, + / -: 0, 2 strely) ukončil v 38.minúte po spolupráci so spoluhráčom zo druhej formácie Valtteri Filppula, ktorého skúsene uvoľnil spätnou prihrávkou z pozície vedľa brány Robina Lehnera.

V obrane Flyers, ktorí po nedávnej čiernej sérii desiatich prehier slávili už piaty nadväzujúce triumf, nechýbal Radko Gudas (16:02, +/-: 0, 1 strela).Gólman Michal Neuvirth je stále na listine zranených hráčov a jedničke Brianovi Elliottovi (19 zákrokov proti 20 strelám Sabres) kryl chrbát z farmy povolaný Alex Lyon.

Aktuálne zraneného nováčika Jána Rutte, ktorý je s 13 zápismi 3 + 10 s veľkým odstupom najproduktívnejším českým Beke v súťaži (z celkovo šiestich slovenských obrancov v NHL je druhý práve jeho parťák Kempný s 4 zápisy 1 + 3 zo 14 štartov), ​​vo štvrtok nahradil v zostave Chicaga krajan Michal Kempný.

V prvom štarte od 12. novembra sa 27-ročný rodák z Hodonína zviditeľnil streleným gólom, keď v 49. minúte upravoval konečný stav na 5: 1 pre Blackhawks.

Domáce Winnipeg strácal už od samotného úvodu, keď inkasoval v 2. 7. a 11. minúte.Na v poradí štvrtej výhre Chicaga v rade mali podľa hlasovania novinárov najväčší podiel Nick Schmaltz s Patrickom Kanem (obaja 1 + 1) a na post tretej hviezdy zvolili Kempneho (16:30, 1 + 0, +3, 3 strely).

Ocenenie zámorských novinárov sa vo štvrtok dostalo aj Michaelovi Frolík (16:39, 1 + 0, +1, 6 striel), ktorý bol v domácej partii Calgary proti San Jose zvolený prvý hviezdou. V 5. minúte pri napádanie zachytil rozohrávku súpera a presnou strelou z ľavého kruhu otvoril skóre.

Flames, ktorým štvrtýkrát za sebou chýbal zranený Jaromír Jágr, avšak vedenie neudržali a nakoniec odchádzali porazení po tesnom skóre 2: 3. Víťaznú bránku Sharks strelil v 58. minúte Joonas Donskoy. Výsledok slávil aj Tomáš Hertl (16:36, -1, 1 strela).Bránu domácich obhajovala jednička Mike Smith (26 zákrokov proti 29 strelám), ktorému zo striedačky kryl chrbát pripravený David Ritt.

V ďalších zápasoch center Lukáš Sedlák (7:06, -1) bol na ľade pri výhry Columbusu 6: 4 nad Islanders. Z tria útočníkov Dmitrij Jaškin (18:06, +/-: 0, 1 strela) – Vladimír Sobotka (17:04, -1, 2 strely) a hosťujúci Ondřej Kaša (13:51, +/-: 0, 1 strela ) nebodoval v konfrontácii St. Louis s Anaheimom ani jeden z českých zástupcov. Hosťujúcim Ducks na výhru 3: 1 stačilo iba 18 streleckých pokusov.

Obranca Roman Polák (15:48, +/-: 0, 2 strely) v gólovo chudobnom dueli nezabránil prehre Toronta 0: 2 na ľade Minnesoty . V zostave Floridy sa postupne prepadajúce Radim Vrbata (11:40, +/-: 0, 2 strely) neuspel so svojimi spoluhráčmi v Colorade.Tesnú výhru 2: 1 Avalanche vystrieľal dvoma gólmi Nathan MacKinnon. Pozíciu ligového lídra potvrdila Tampa Bay, keď aj vďaka asistencii Ondreja Palát (15:00, 0 + 1, +2, 2 strely) zvíťazila 4: 1 v domácom prostredí pre zmenu posledného tímu NHL Arizony. Obranca Andrej Šustr zostal len medzi nehrajúcimi náhradníkmi Lightning.

Zo série nevýrazných výkonov opäť nevybočil Pittsburgh. Víťazi posledných dvoch Stanley Cupu naposledy podľahli nováčikovi z Vegas 1: 2 a padli už tretíkrát za sebou, štvrtýkrát z posledných piatich štartov. Nezabránil tomu ani z farmy povolaný Dominik Simon (17:03, +/-: 0, 1 strela), ktorý dostal pomerne veľa priestoru. Výhru mohol sláviť naopak domáci Tomáš Nosek (9:42, +/-: 0, 2 strely).Prvý hviezdou bol zvolený gólman Golden Knights Marc-Andre Fleury, ktorý svojej bývalej dlhoročnej spoluhráčov vychytal 24 zákrokmi.