O Čechy na drafte nebol záujem, kluby NHL si vybrali len štyroch hráčov

Draft hokejovej NHL 2016, ktorý hostila buffalská aréna First Niagara Center, otvorilo v noci z piatka na sobotu úvodné kolo. Do najprestížnejšej tridsiatky sa ale tento rok nikto z Čechov nedostal.

Z európskych krajín sa zámorské celky zamerali predovšetkým na Fínsko, ktoré disponuje výnimočnou generácií. Tri zástupcovia krajiny tisícich jazier boli vybraní už v elitnej päťke a celkovo sa do prvého kola vošli štyria Fíni. Doplnili je ešte dva Rusi a jeden Švéd. Tradične najpočetnejšia zastúpenie mali hráči z kolísky hokeja. Dvanásť Kanaďanov potom nasledovali s jedenástimi menami Američania, z radov ktorých vzišla aj celková jednotka Auston Matthews.

V sobotu draft pokračoval zvyšnými šiestimi kolesami. Prvým českým menom bol z celkovej 37.pozície obranca Libor Hájek , po ktorom zatúžila Tampa Bay . Bývalý hráč brnianskej Komety na seba upozornil v zámorskej juniorskej WHL. Má za sebou úspešný nováčikovský ročník v tíme Saskatoon Blades (69 zápasov, 3 + 23) a výkony skautov zaujal aj na majstrovstvách sveta do osemnásť rokov. U Lightning už pôsobí iný slovenský zadák Andrej Šustr a o miesto v prvom tíme sa bude usilovať aj mladík Dominik Mašín, ktorého Hájek teraz doplní.

Aj druhým Čechom na draftu sa stal obranca. Filip Hronek , ktorý už naberá skúsenosti medzi profesionálmi v extralige, z 53. priečky zamieril do Detroite .Nádej obrany hradeckého Mountfieldu v uplynulej sezóne odohrala v najvyššej českej súťaži 40 zápasov s bilanciou štyroch asistencií a nechýbala ani na svetovom šampionáte do dvadsať rokov.

V treťom a takisto aj štvrtom kole sa nedostalo na žiadneho českého zástupcu. Pauzu pretrhol až v úvode piateho kola zo 130. priečky opäť zadák, pardubický odchovanec Vojtěch Budík . Hráč tímu juniorskej WHL Prince Albert Raiders v uplynulej sezóne zo 70 zápasov vyprodukoval 16 bodov (3 + 13). Do NHL sa bude snažiť preniknúť v drese Buffala Sabres .

Ako posledný zo všetkých tímov si z 211. priečky vyberalo St. Louis . Voľbu získali výmenou od Pittsburghu a vybrali si útočníka z LITVÍNOVSKÁ liahne Filipa Helt .Prekvapivo sa tak nedostalo na jeho známejšieho spoluhráčov Kristiána Reichela. Syn bývalého skvelého slovenského reprezentanta Roberta Reichla pritom už mal skúsenosti aj zo seniorskej extraligy, rovnako ako najlepší nováčik našej najvyššej súťaže liberecký Biely Tiger Dominik Lakatoš však zámorské kluby dostatočne nezaujal. Helt, najväčšie prekvapenie z Čechov na draftu, v uplynulej sezóne v drese LITVÍNOVSKÁ osemnástky vyprodukoval 46 bodov (20 + 26) z 42 zápasov.

V súčte bolo teda draftovaný 211 hokejistov. S 87 menami tradične celkom jasne dominuje Kanada, nasledovaná 54 mladíkov z USA. Európu najviac zastupovali Švédi s 25 mladíkmi, z Ruska si kluby NHL rezervovali 17 talentov a Fíni zo svojej silnej generácie predali 15 borcov.Nasledujú Česi s vyššie popísanými štyrmi menami a opomenutia nebola na drafte aj Dáni (3 hráči) a Švajčiari (2 hráči), pričom aspoň po jedinom hráči mali ešte Bielorusko, Nemecko, Lotyšsko a dokonca Belgicka. Prekvapivo úplne ignorovaní boli tentoraz hokejisti Slovenska.