Najkrajšie gól? To ma nepoznáte, pár som ich už dal, žartoval Shaqiri

Bolo to však len chvíľa, čo sa švajčiarsky futbalista usmial. Nemohol mať dobrú náladu, v osemfinále majstrovstiev Európy na štadión v St. Étienne odchádzal ako porazený. Nie vlastnou vinou.

Osem minút pred koncom zápasu proti Poľsku za stavu 0: 1 sa na hranici vápna chrbtom k bráne zavesil do vzduchu, švihol nohami a vypálil cez hlavu. Strela zo šestnástich metrov sa odrazila od tyče do brány. Spektakulárne gól.

Snáď len volej holandského útočníka Marka van Bastena z finále Eura 1988 proti Rusku mu môže zo záverečných turnajov konkurovať.

“Bol to veľmi dôležitý gól pre mňa i pre mužstvo, pretože sme v tú chvíľu mohli ísť pre víťazstvo, fanúšikovia nás za ním hnali.Áno, bol krásny, ale nakoniec som rovnako smutný. ”

Švajčiari v závere vyrovnali na 1: 1, súboj dospel do predĺženia a potom i do penaltového rozstrelu. Shaqiri v tretej sérii suverénne premenil, lenže o kolo skôr spoluhráč Granit Xhaka netrafil bránu. A to Švajčiarmi stálo zápas.

“Čo na to povedať? Sme sklamaní. Mohli sme dokázať niečo veľké, “povzdychol si Shaqiri na tlačovej konferencii, kam prišiel ako muž zápasu. “Na naše vystúpenie tu vo Francúzsku môžeme byť hrdí.”

Švajčiari už druhýkrát za sebou vypadli v osemfinále a znovu smolný. Pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta v Brazílii dostali od Argentíny gól vo 118. minúte predĺženia.Teraz je vyradila skôr šikovnosť súťaž. “To je futbal, penalty sú lotéria.”

Niekdajší veľký talent s kosovskými a albánskymi korene, ktorý už v osemnástich reprezentoval Švajčiarsko ao tri roky neskôr ho kúpil Bayern Mníchov, sa po zápase nešťastníka Xhaky zastával.

Mimochodom, Xhakovi rodičia sú tiež kosovskí Albánci, jeho brat Taulant Xhaka na Eure reprezentoval Albánsku.

“Granit sa s tým dokáže vyrovnať. Vo futbale prežívate radosť i smútok. Dúfam, že za dva roky v osemfinále majstrovstiev sveta dá postupový gól, “povedal Shaqiri, ktorý po angažmán v Bayerne a Interu Miláno nastupuje v Premier League za Stoke.A stane sa protihráčom Xhaky, ktorý z Mönchengladbachu prestúpil do Arsenalu.