Ledeckova premiéra MS lyžiarov zlyhala, titul v super-G oslavuje Rakúsko

Deň pred pretekom nehovoril s novinármi. Zamerala sa na jej premiéru na Majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní v St. Moritz. Ester Ledeckou čakal na úvodný pretek super slalomu.

“Trať bude sedieť tam.Nie je tam príliš skokov, ale plno nerovností, “povedal Českej televízii pred štartom Tomáš Bank, tréner dvadsaťjedenročnej Češky.

Aj napriek tomu, že Ledecká na dopoludňajšie obhliadke trati strávila zo všetkých pretekárok najviac času, počas svojej jazdy, do ktorý zasiahol 28, urobil dve veľké chyby, ktoré z neho robili lepšie miesto.

Začala veľmi rýchlo v závode, pričom v prvom polčase zaútočila na najlepších pätnásť.

Lenže v polovici náročnej trati rodáčka z Prahy nabehla agresívne jednu z bránok, ktorá vyletela do vzduchu, následné spomalenie sa okamžite prejavilo na ďalších medzičasoch.

V cieli z toho bola strata na vedúcu Rakúšanku Schmidhoferovou troch sekúnd a piatich stotín.

“Bola som prehnane agresívne, veľa ma to spomalilo,” doplnila Ledecká v rozhovore pre Českú televíziu.Zároveň pripustila, že jazda nebola úplne jej. “Bolo tam plno chýb, ale do nabudúce je opravím,” dodala.

Pre titul majsterky sveta si perfektný jazdou došla na začiatku tohtoročnej sezóny ešte členka rakúskeho B-tímu Nicole Schmidhoferová. Pre 27-ročnú rakúsku je najlepšou starostlivosťou o jej kariéru. Na svetovom šampionáte Schmidhoferová došla najlepšie pred dvoma rokmi v americkom Vaile na štvrtom mieste v zjazde.

“Mám tú celú rodinu, som strašne šťastná,” oznámila bezprostredne v cieli Schmidhoferová.

Pre svoju prvú medailu z majstrovstiev sveta si došla aj lichtenštajnská reprezentantka Tina Weiratherová, ktoré došla na druhom mieste.Pre domácich obrovskú nádej na zlato Laru GUTOVA je zisk bronzovej medaily veľkým sklamaním, ktoré neskrývala v cieľovom priestore, keď sa vyhýbala televíznym kamerám a až pred samotným vyhlásením výsledkov doplnila Schmidhoferovou a Weiratherovou v boxe pre vedúcich pretekárky.

Ester Ledecký doplnili v štartovom poli ešte Pavla Klicnarová, konečné 34. miesto, a Kateřina Pauláthová, ktoré došla na 36. priečke. V utorok sa uskutočnil super slalomový závod s 39 snímkami.

Ako sa všetko odohralo

Pondelkové nevľúdne počasie donútilo usporiadateľa zrušiť ženám tréning zjazdu.Tým pretekárky prišli o jedinú možnosť, ako na náročnej trati vo švajčiarskom stredisku potrénovať a načítať si jednotlivé bránky.

A tak pred samotným závodom v priestore štartu zaberali televízne kamery kúsky papierov, na ktorých tréneri kreslili svojim svěřenkyním rozostavenie jednotlivých brán superobrovského slalomu.

Ako prvý sa v ústrety náročnej trati vydala Talianka Curtoniová a jej úvodná časť 1: 21,89 dlho odolával ostatným súperkám. Až bezchybná jazda Lichtenštejnky Weiratherová zosunula taliansku reprezentantku z prvého miesta.

Usmievavá rodáčka z Vaduze okamžite postavila v boxe pre aktuálne vedúci ženu.Oblékla si slnečné okuliare a dychtivo čakala na príchod svojich najväčších konkurentov.

Ihneď po Weiratherová sa na trať vydala prvý domáci pretekárka Corinne Suterová, ktoré okamžite dostala švajčiarskej fanúšikov do prevádzkovej teploty. V pravý čas.

Pretože bezprostredne za ňou s číslom sedem na trať vletela vedúca žena bodovania superobrovského slalomu Svetového pohára Lara Gutová, od ktorej sa nečakalo nič iné ako zlato. Lenže GUTOVA na všetkých medzičasoch na Weiratherovou strácala, len v dolnej technickej pasáži dokázala byť o pár stotín rýchlejší, napriek tomu to stačilo až na priebežné druhé miesto.

V tej chvíli začal Weirathera premýšľať a snívať o prvom šampionáte.Na štarte stále ostávali ešte dve veľké favoritky – Lindsey Vonnová s Annou Veithovou. Ale aj Nicole Schmidhoferová.

Práve Rakúšanka ohromila perfektné pripravenosťou. Aj napriek tomu, že štart nepatril medzi najrýchlejšie, dokázala priebežne zrýchľovať, až si do cieľa priviezla náskok 33 stotín pred Weiratherovou.

A po jazdách Američanky Vonnová a Rakúšanky Veithové, ktoré závod nedokončili, keď úplne vyšli z trate, sa rakúska reprezentantka postarala o prvé prekvapenie tohtoročného svetového šampionátu.

Prídu ďalšie?