Lákadlo menom NHL. Jeřábek s rozhodnutím o budúcnosti neponáhľa

Neprešli draftom, napriek tomu si zahrali NHL. Na cestu, ktorú v posledných dvoch rokoch prešliapnuté českí obrancovia Michal Kempný a Jakub Nakládal, sa môže vydať ďalší reprezentačný bek.

V polovici februára renomovaný komentátor kanadskej televízie TSN Bob McKenzie na svojom twitterovom účte prezradil, že sa niekoľko klubov NHL zaujíma o Jakuba Jeřábka. Produktívneho zadáka to stavia na križovatku. Vo Viťazu Podolsk mu končí zmluva. Od decembra dostáva ponuky z KHL.

Lenže zatiaľ čo ruské kluby už takomto čase nie sú ochotné čakať na verdikt hráčov a chcú mať podpisy na zmluvách, manažéri v zámorí ešte majú času dosť. “NHL je sen,” priznáva Jeřábek.Tak čo s tým?

Nebudem ponáhľať

“Je pravda, že tímy z KHL moc čakať nechcú. Na druhú stranu, deadline podpisu sa stále predlžuje. Podľa mňa nemá cenu ponáhľať. V minulej sezóne som mal o takomto čase zmluvu. To však bolo za trochu iných okolností. Celé to ale nezáleží len na mne, “tvrdí Jeřábek.

Možno sa dočká zámorské dohody včas, tak ako jeho spoluhráč z Podolský Miro Aaltonen, ktorý koncom minulého týždňa podpísal ročný kontrakt s Torontom.

< p> Plzeňský odchovanec zvažuje všetky pre a proti. Áno, v Rusku má svoje isté.V sezóne patril k najlepším bekov súťaže a tiež v reprezentácii na neho tréner Josef Jandač veľa spolieha. Očakáva sa, že rovnako ako v minulej sezóne by mal znovu štartovať na majstrovstvách sveta.

Jeřábek dobre vie, že do KHL by sa prípadne mohol vrátiť kedykoľvek. Naopak NHL mu môže ponúknuť životnú šancu.

Lacné riešenie pre kluby NHL

A druhý pohľad? V zámorí by podpísal iba ročnú zmluvu. Navyše by mu mohlo hroziť aj preradenie na farmu.V Rusku si Jeřábek rozhodne príde na lepšie peniaze ako v zámorí, kde je plat nováčika obmedzený pravidlami a navyše podlieha vysokému zdaneniu.

Zo športového hľadiska je však NHL pre každého hokejistu na prvom mieste. “Samozrejme je to dilema. Sám teraz nedokážem povedať, ako to dopadne. Pokojne môžem nakoniec zostať v Rusku, “hovorí.

Pre kluby NHL je prípadný podpis s konštruktívnym českým Beke v podstate bezrizikový. Môžu len získať – lacní ofenzívnej obrancovia sú na hokejovom trhu veľa nedostatkovými položkami.

Pred minulou sezónou túto možnosť zvolil Michal Kempný a podpísal na rok so silným Chicagom.V nabitom tíme síce celú sezónu pendluje medzi tretím obranným párom a tribúnou, napriek tomu si vyskúšal najlepšie súťaž sveta a nie je vylúčené, že v nej bude pokračovať.

V decembri sa tiež objavili informácie, že San Jose má záujem o libereckého Radima Šimka. On i Jeřábek celú sezónu patrí k najlepším českým bekov v Európe.

Oba takmer určite čaká majstrovstvá sveta. A potom?