Kráľovná je jedenásty v rade. Sáblíková znovu dominovala na Majstrovstvách sveta

Začiatkom januára sa v Heerenveen, Holandsko, stala európskou vicemy v milícií. Odtiaľ odišla na dva týždne do Collalby v Taliansku, aby dohnala trénovanie manko pred druhou časťou sezóny. Očakávala ďalší závod za tri týždne, keď prišla v piatok. V tej dobe míľol v divízii B, klesol, kde bol piaty. Určite nebola spokojná. Ale už v piatich stovkách soboty zlepšila náladu, keď sa dostala na tretie miesto a v tejto sezóne zaznamenala prvých víťazov na tejto trati. Vtedy bol v Nagano štvrtý.

“Po piatku ma upokojil.Ale nedeľné trojka bude niečo iné, musím sa porovnať technicky a potom sa uvidí, “povedala Rádiožurnálu.

V hale berlínskeho športového centra pre 5 tisíc ľudí sa Sáblíková predstavila v poslednej, ôsmej rozjazde, do ktorej s ňou nastúpila Ruska Anna Jurakovová – druhá žena seriálu a prekvapenie tohtoročnej sezóny.

S tou ale Sáblíková tentoraz nebojovala. Česká rýchlokorčuliarka sa od úvodných medzičasov musela merať s časom 4: 01,77, ktorý už v tretej rozjazde zašla Ireen Wüstovou.A podobne ako na európskom šampionáte v Heerenveenu, aj tentoraz Češka sťahovala márne.

V cieli na Holanďanku stratila 61 stotín, tretia skončila spomínaná Ruska Jurakovová s odstupom 2,87 sekundy.

Aj na druhom mieste Sáblíková už zabezpečila triumf svetového pohára na dlhých líniách. V čele má totiž aktuálne 175 bodový náskok na druhú Juráková a do konca sezóny už zostáva len jeden trojkilometrový závod počas finále seriálu.

“Som hrozne rada, že sa mi podarilo už dnes vyhrať, aj keď ma čaká ešte jeden pohár. Pre mňa je ale teraz dôležité majstrovstvá sveta na jednotlivých tratiach v Kórei a majstrovstvá sveta (vo viacboji) v Hamaru.Na to sa teraz budem pripravovať, “povedala Sáblíková Rádiožurnálu.

Sáblíková sa tak osamostatnila na čele historickej tabuľky. Druhá Gunda Niemann zvíťazila vo Svetovom pohári na dlhých tratiach desaťkrát.

Wüstovou už nedošla

Už v tretej rozjazde v dôsledku malého počtu bodov na majstrovstvách sveta, bola predstavená Európska šampiónka Európy Ireen Wüstová.A holandská hviezda využila lepšej kondície dráhy, keď časom 4: 01,77 prekonala o takmer päť sekúnd doteraz vedúci Oľgu Grafovou.

Marije Jolingová sa potom k vedúcej žene dokázala priblížiť na tri a pol sekundy, ale to bolo všetko.

Tak úžasný čas Wüstovou v Berlíne zašla!

A s týmto vedomím na ľad nastupovala aj Martina Sáblíková s Annou Jurakovovou.

Česka sa usmiala do kamery a zamával banda českých fanúšikov. Počas pretekov ho viedli na tridsiatom triumfu na tejto trati na Majstrovstvách sveta. Na ten si ale dvadsaťdeväťročná rýchlokorčuliarka bude musieť ešte počkať.

V prvej fáze pretekov s ňou držala krok aj ruská rivalka, obe ale na Wüstovou strácali viac a viac. Prvá sekundu, potom dve, potom dokonca tri a pol.To do cieľa ostávala už len posledné dve kolá.

V nich ale Wüstovou veľa tuhla, zašla je za 33 a 33,7 sekundy.

Češka je zvládla o poznanie rýchlejšie, to predposledný za 31,7 a posledné kolo bolo menej ako 32 sekúnd. Ani to ale na víťazstvo o 61 stotín nestačilo.

Napriek tomu Sáblíková nebola sklamaná, veď je stala najlepšou rýchlokorčuliarkou všetkých čias na dlhých tratiach.

O treťom mieste Karolíny Erbanová v závode na 1000 metrov čítajte TU.