KOMENTÁR: Plač a škrípanie zubov. Český hokej v pekle

Áčko na Svetovom pohári uviazlo v skupine a na majstrovstvách sveta vo štvrťfinále. Mládežnícke výbery stroskotali na svojich šampionátoch v rovnakej fáze.

Dvadsiatka podľahla Švajčiarom i Dánom. Osemnástka, ku ktorej sa s vierou až zúfalú upínali priaznivci, páni zo zväzu aj niektorí novinári, zlyhala na turnaji na slovenskom, kde zdolala iba Bielorusov.

Bohužiaľ nesledujeme náhly pokles či zlomyseľné sprisahania náhod. Hokej, predtým pýcha národa, sa ocitol v jednej z najbiednejších epoch vo svojich dejinách.

Dospelí čakajú na medailu päť rokov, najdlhšie od 50. rokov. Dvadsiatka brala posledná bronz v januári 2005. Dôjde k zlomu na MS 2018? Nenechajte si ujsť jediný zápas Česka na programe MS.

Česi ďalej strácajú pozíciu v NHL.Dobrá, medzi strelcami sa zaskvel David Pastrňák, lenže ten už v šestnástich utiekol do Švédska, aby mal skutočnú šancu preniknúť do špičky.

Za produkt domácej výchovy talentov nemožno považovať ani Pavla Zach, jediného slovenského teenagera v uplynulom ročníku najslávnejšej ligy, ktorého najviac ovplyvnil otec.

Podľa čerstvých predpovedí sa do Top 100 v júnovom drafte pretlačí tri krajania (Nečas, Safin, Chytil), čo je stále málo.

Fajn, útočníka Martina Nečasa nechali v brnenskej kométe vyniknúť v prvej lajne. Možno dospeje v idol pre deti a vo hviezdu pre nároďák. V Jihlave sa blysol brankár Jakub Škarek.Ale za vynaložené milióny musí zväzové akadémie “vyrábať” oveľa viac Nečas a Škárka, rozdielových hráčov, ako sa módne hovorí.

Súčasní hokejoví generáli by mohli zviesť časť kritiky na lenivosť a neschopnosť svojich predchodcov. Lenže ani systém zavedený šéftrénerom Slavomírom Lener na jar 2011 zjavne neprináša výsledky.

Kluboví koučovia a kondičné špecialisti postrádajú prepracovanú, účinnú a jednotnú koncepciu pre herné i fyzický vývoj žiakov a dorastencov. Prinajmenšom rozporuplné reakcie vzbudili zásahy zhora do systému druhej najvyššej súťaže dospelých a juniorské extraligy.

Kým realizačný tím u reprezentačného áčka funguje slušne, v iných štáboch to klape menej. Kdekoho v brandži zaskočilo, keď Lener a spol.vrátili ku dvadsiatke v úlohe asistenta neúspešného Miroslava prerastú, ktorého rad kolegov neuznáva, skauti aj mnohí hráči sa mu smejú.

Hokej neprináša fanúšikom radosť, ale plač a škrípanie zubov. Ak chce ho prezident Tomáš Král vyviesť z pekla, musí na zväzu urobiť poriadny prievan. S rovnakým mančaft a bez úpravy taktiky jednoducho nemôže elitným súperom čeliť.