Kdekoľvek veslári. Zmrazené Račice vystrelil motocykle

“Vedel a nevedel, čo budem robiť. A som rád, ako sa to stalo, “usporiadateľ Miloslav Čmejl si užil skutočnosť, že sa mu podarilo naplniť Elbe Arena. Moderoval túto udalosť a dvakrát spieval český hymnus. “Podľa môjho názoru prišli dva tisíce divákov. Bomba! Nad očakávaniami. “Najprv preplnený tribún a svah nad mrazivým brehom, to bola skúsenosť pre samotných pretekárov. “Tak ako v Berlíne!” Znelo sa medzi nimi. Svedkovia sotva vyhľadávali, kedy bola lokalita tak preplnená. A tiež hostil svetové preteky. “Myslím, že toľko ľudí tu nikdy nebolo,” povedal olympijský medailista a bývalý režisér kanálu Zdeněk Pecka.V dedine, kde žije len zľahka cez 300 obyvateľov, sa tvorili kolóny áut a vodiči zúfalo zháňali miesto na parkovanie.

“Zaskočilo nás to,” pripustil súčasný šéf areálu Michal Kurfirst. “Bolo veľa ľudí, veľa stálych áut. Skvelá akcia. “

Vďaka milovníkom ľavotočivých zákrut sa dostali na zamrznutý kanál a poďakovali Chameleovi. Žije v susednom Štětí, závodí sám a rovinatá je jeho život. “Vodný povrch ponúka ľadové preteky, takže som si to samozrejme uvedomil. Okrem toho existujú tribuny, pozadie. Ľudia to mali v televízii. Myslím, že prišli na chuť, videli krásne 22 jázd, boli nadšení a dlho si spomínajú.Veslári Synek a Chalupa tu síce neboli, ale až to uvidia na fotkách, budú sa pýtať, “žiaril nadšenec Čmejla.

Len nech plochodrážníci neprepadnú do vody! riadil sa Kurfirst. “Ja som sa osobne bál,” povedal. “V posledných rokoch tu nie je zmrazené, takže ryby môžu byť chytené do otvorov, nieto na to, aby ľadová línia prebehla. Avšak organizátori majú skúsenosti a nebáli sa ani sekundu. “

Milan Špinka, majster sveta na ľadovej plochej dráhe z roku 1974 a šéf ledařské sekcie plochodrážního zväzu, vysvetlil:” Ľad musí byť minimálne 20 centimetrov tučný, aby sme mohli pretekať. A potom to len záleží na tom, čo to je. Keď je vyrážka, rozbije sa z ďasien a ide rýchlejšie. Tentokrát bol mäkší, nedostal toľko, ale voda znovu prišla.Pretekári boli mokrí a zmrznutí. “

Druhý diel českého seriálu družstiev končil na zmäknuté brečke a od strojov cakal povrazca vody.

” Ja som od plochej dráhy, pre mňa je toto bežný chleba . Ale čo som videl, dokonca ma vzal do srdca. Kvôli teplu sme sa dostali do vody, zlomenej trati, a to všetko viac potláčať pre všetkých jazdcov. Ja osobne pretekal, ale na tomto už by som sa asi bál, to je možno o krk, “ocenil Čmejla sedem statočných a skrehnutých tandemov.

Nielen teplo je nepriateľom ľadovej plochej dráhy. Niektorí rybári. Alebo marauders. Deň po závode v Račiciach v Nepomuku. “Chlapci sa tam dostali, ale niekto vyrazil sedem jamiek. Sú tiež neochotní, je to smutné, “povedala Spinka.Cez víkend už sa zase pôjde, v sobotu v Mělice, v nedeľu v Sobeslavi.

Aj Čmejla sa strachoval, aby rybári račickou premiéru nezhatili. “Našťastie duchovia začali inde,” povedal. “Preteky sme si veľmi dobre užili. Keď idete do rybníka, stojte v trstinách, tu je všetko hotovo. Staráte sa hlavne o trať. “

Tohtoročné” rebríky “si želá. “Zaplaťte Pánovi, na poslednú zimu, nie moc. A kde sa chlapci učia? Idú nejaký pouťák v Rakúsku, v Nemecku alebo vo Švajčiarsku, ale to je málo, “podotýka Špinka.

V Račice si v hmle, ktorú by ani Rákosníček nenakrájel, dokroužili pre víťazstvo otec a syn Hutlové z Pardubíc pred Nemecký pár Bauer – Jell.V závere strhujúce dodatkové jazdy mladší z Hutla Lukáš predstihol Jelly a nažhavené publikum burácalo ako niekde v koloseu.

Labe aréna nie je len pre cakal a cúvalo, ako sa hovorí kanoistům a veslárom. “Máme veľa športov v rôznych športoch. Len o tom veľa nevie. Možno v lete čakáme na atraktívne skoky na rampách vo vode, “Kurfirst pozýva fanúšikov na ďalšiu nezvyčajnú udalosť. A čo je najdôležitejšie, dve skvelé udalosti: májové majstrovstvá Európy v máji a majstrovstvá sveta v kánoe v auguste. “A ak sa v nasledujúcom zime mrazia kanál, tešíme sa na klzisko. Je to oživenie. “