Kaša skóroval v súboji konkurentov o play off, Ritt nahradil Smitha

Nádej na posun na postupové pozície Západnej konferencie sa hokejistom Calgary pomaly vytrácajú. Z predošlých desiatich štartov kanadský celok sedemkrát zaváhal a aktuálne má bilanciu štyroch nadväzujúcich prehier. Tá posledná prišla po výsledku 0: 4 v domácom súboji s konkurentmi z Pacifickej divízie Anaheimom , hoci boli strelecky aktívnejší 29:16.

Ducks (88 bodov) takisto nemajú nič isté, dobrými výsledkami z posledných dní sa však vyhupli až na tretiu priečku divízie a nad súpermi pod čiarou postupu – St. Louis (85 bodov), Dallasom (84 bodov) a práve Calgary (80 bodov) si vytvorili náskok.

Hosťami poslal prvýkrát do vedenia v 13. minúte pri hre v oslabení skórujúci Andrew Cogliano. Druhýkrát sa stav menil v 29.minúte. Český útočník v drese Anaheimu Ondřej Kaša (13:55, 1 + 0, +1, 1 strela) sa vyrútil do útočného pásma z pravého krídla. Po súboji s obrancom Brettom kulak síce stratil stabilitu, napriek tomu v páde z otočky dostal kotúč do siete trefou medzi betóny Mika Smitha.

Tesne pred druhým odchodom do kabín ešte Smitha tretíkrát prepálil obranca Hampus Lindholm a do záverečného dejstva sa tak do brány domácich postavil náhradník David Ritt. Ducks na neho vyslali ešte päť striel a v 58. minúte skúsený bek François Beauchemin stanovil konečnú podobu výsledku. S ním rozhodne nebol spokojný útočník Calgary Michael Frolík (16:17, +/-: 0, 1 strela). Prvý hviezdou duelu bol zvolený gólman víťazov John Gibson, ktorý na štvrtú nulu sezóny a celkovo 16.kariéry potreboval 29 zákrokov.

V stredu sa okrem Calgary a Anaheimu predstavili v akcii z tímov v hre o posledné postupové pozície Západnej konferencie tiež hokejisti St. Louis , ktorým aktuálne patrí prvé nepostupovať priečka po výhre 2: 1 z predĺženia nad druhým najlepším celkom Východu Bostonom .

V defenzívne ladené partii išli do vedenia ako prví hostia , keď sa v 11. minúte v presilovke presadila čerstvá posila klubu – americký reprezentant z nedávneho olympijského turnaja Ryan Donato. Úspešne tak nadviazal na svoju predchádzajúcu premiéru v súťaži, keď proti Columbusu zažiaril bilanciou 1 + 2.

Stav 0: 1 vydržal v aréne Scottrade Center až do 50. minúty, kedy k radosti netrpezlivého publika vyrovnal Jaden Schwartz.Rovnaký hráč potom potreboval len tridsať sekúnd hry v nastavení, aby stretnutie svoju druhú bránkou večera rozhodol. Sláviť tak mohli aj Česi, Dmitrij Jaškin (13:43, +/-: 0) a Vladimír Sobotka (17:47, +/-: 0).

Naopak hosťujúci dvojica David Pastrňák (20:04 , +/-: 0, 1 strela) – David Krejčí (15:54, +/-: 0, 1 strela) odchádzala porazená, tešiť jej ale mohol fakt definitívnu istoty účasti v play-off. Bruins sú len štyri body za lídrom konferencie z Tampy Bay.

Oba tímy chýbali niektoré zo svojich kľúčových hráčov.Domácim chýba kanonier Vladimir Tarasenko a Boston prišiel dokonca o sedem opôr, keď sa na maródke zišli útočníci Rick Nash, Patrice Bergeron, Jake DeBrusk, David Backes a obrancovia Charlie McAvoy, Zdeno Chára a Torey Krug.

V utorok hokejisti Pittsburghu zaváhali prehrou 1: 4 na ľade Islanders. O deň neskôr proti ďalšiemu tímu, ktorý len dohráva nevydarenú sezónu, si už napravili bilanciu a poistili si druhú priečku Atlantickej divízie pred vo veľkej forme hrajúcim Columbusom.

Obhajcovia posledných dvoch Stanley Cupu v stredu zvíťazili pred svojimi fanúšikmi 5: 3 nad Montrealom a zlepšili sa na 89 bodov.Tretí Columbus má už bodov 87 po tom, čo triumfoval v deviatich posledných zápasoch v rade.

Zhodnú bilanciou 1 + 1 sa na výsledku podieľali najväčšie hviezdy Penguins Sidney Crosby a Jevgenij Malkin. Prvý menovaný kapitán, ktorý sa blysol parádnym gólom na 3: 3 z 36. minúty sklepnutím odrazeného puku zo vzduchu a v závere pridal ešte jubilejné 700. asistenciu kariéry, sa zlepšil na 79 zápisov a na 12. priečke kanadského bodovania vďaka vyššiemu súčtu gólov preskočil s takisto 79 bodmi najlepšieho Čecha Jakuba Voráčka z Philadelphie. Malkin potom pre zmenu s 91 zápismi s celkovou druhej pozície naháňa svojho krajana na čele Nikitu Kučerova z Tampy Bay s 94 bodmi.

Autorom rozdielové bránky zápasu bol v 43.minúte útočník Derick Brassard, ktorý potrestal vylúčenie montrealského Artturi Lehkonen. V 59. minúte potom ešte skóre poistil Jake Guentzel, s tromi bodmi 1 + 2 najproduktívnejší muž zápasu. Český útočník Pittsburghu Dominik Simon je stále mimo hru so zranením v dolnej časti tela.