Jacqui Oatley: „Musíme dať mladým dievčatám istotu, že to urobia“

„Len mi povedali, aby som sa pozeral sám,“ hovorí o listoch, ktoré začala raz týždenne nájsť vo svojom BBC pigeonhole. “To by som mal nechať na mužoch.”

Oatley, prvá ženská komentátorka BBC1 Match of the Day v roku 2007 a teraz pravidelná športová moderátorka na BBC a ITV, nikdy nezistila, kto mal napísal listy a BBC presmerovala svoju poštu. Opýtajte sa na vplyv zneužitia a ona hovorí: „Pracoval som neuveriteľne tvrdo…Nechcel som nechať pár listov od niekoho, kto nie je celkom v poriadku, aby ma odložili. “

Od svojho debutu ako televíznej moderátorky na konci roka 2010 bol Oatley riadnym členom futbalového tímu BBC pracujúceho pre 5 Live a televíznych kanálov a minulý rok sa prihlásila do ITV, aby im podávala správy o futbale a šípkach pre nich.

Rovnako ako mnoho iných žien vo verejnej sfére, najmä v mužskom živote Oatley dostáva značné množstvo online zneužívania. „Keď mi povedia, aby som sa vrátil do kuchyne, poviem im, aby sa vrátili do roku 1936,“ hovorí.Začiatkom tohto roka, keď bola vo Francúzsku, kde sa zúčastňovala na majstrovstvách Európy, sa vrátila k používateľovi Twitter, ktorý navrhol, že by mala byť skôr „doma variť čaj ako prezentovať futbal“ tým, že povedala, že je „trochu zaneprázdnená tým, že robí moju prácu snov“.

Dvakrát musela ísť k úradom: raz, keď sa jej ohrozený fanúšik Arsene Wenger vyhrážal, že príde do jej domu a „rozseká“ ju, medzi inými „neľútostnými“ vecami; a druhýkrát, keď našla obzvlášť nesprávny tweet, ktorý poslal mladý rozhodca, ktorý bol stále v škole.

„Rozhodol som sa, že namiesto toho, aby som to ignoroval, napíšem jeho škole a hovorím niekomu v oddelení rozhodcov FA.Chcela som, aby bol informovaný o svojich sociálnych mediálnych akciách a ako by mohli mať vplyv na jeho budúcu kariéru, namiesto toho, aby ho videl potrestaný, “hovorí. “Všetko, čo som urobil, bolo urobiť faktický komentár k záznamu o zranení Robina van Persieho v Arsenale.”

Šiesty bývalý hovoril, že jeho účet Twitter musí byť hacknutý a ospravedlnený, zatiaľ čo polícia sledovala odosielateľa najnepríjemnejších twekov do konkrétnej domácnosti, ale nemohli si byť istí, ktorý člen domácnosti to bol. Facebook Twitter Pinterest Úsilie Jacqui Oatleyho o presadzovanie úlohy žien pracujúcich vo futbale, ako aj o futbale žien viedlo k MBE v poslednom zozname Novoročných vyznamenaní. Fotografia: ITV

Oatley sa nezaujíma, aby sa zameral na tento aspekt svojej „vysnívanej práce“.V rozhovore po rozhovore píše: „Naozaj si želá, aby sa mladé dievčatá zamerali na pozitívne aspekty práce a aby sa samy uspeli.“

Jej snahy o presadzovanie úlohy žien pracujúcich vo futbale rovnako ako ženský futbal viedol k MBE v poslednom Novoročné vyznamenania zoznamu. Hovoríme počas Týždňa ženského športu, ktorý končí v nedeľu a jeho cieľom je ukázať tento problém a získať viac žien a dievčat, ktoré hrajú šport. menej žien ako mužov sa pravidelne zúčastňuje športu na relatívnom nedostatku športového pokrytia žien na úkor novinárky športových žien v médiách.Napriek veľkému úspechu olympionikov, ako je Laura Trott, dôkazy z ženskej športovej a fitness nadácie naznačujú, že len 5% z celkového športového pokrytia sa týka žien, zatiaľ čo správa City University zistila, že len 3% z byliniek v oblasti stránky národných novín vo Veľkej Británii sú ženy.

„Veci sa od roku 2012 zlepšili,“ hovorí Oatley, vychvaľujúce prednosti mnohých známych mien, ako sú Clare Baldingová, Gabby Logan, Eleanor Oldroydová a Hazel Irvine. „V súčasnosti je v športe oveľa viac žien,“ hovorí. „Stigma sa do značnej miery stratila.“ Naozaj potrebujeme pracovať na tom, aby sme mladým dievčatám dali istotu, že to dokážu urobiť.

Najmä BBC urobila obrovské pokroky a odhady, že v roku 2015 ženy šport tvoril asi 28% jeho celkového športového výkonu v televízii alebo jeho červenej tlačidlo služby.Najmä minuloročný Majstrovstvá sveta žien bol úspešný, pričom viac ako jeden z piatich obyvateľov Spojeného kráľovstva, čiže 12,6 milióna ľudí, sledoval dvojnásobok z predchádzajúcich dvoch medzinárodných turnajov.

Muži stále prevažujú Tlačové spravodajstvo však nie je s jedným pravidelným novinárskym stĺpcom o ženskej hre a len s niekoľkými ženskými reportérkami. Pokrytie má tendenciu byť lepšie v športoch, kde trpia „novinári tam už“, ako napríklad tenis a atletika, napríklad ženy, či futbal.

Oatley nemá záujem byť príliš kritický a hovorí: Namiesto toho tvrdí, že priemysel potrebuje „vidieť, čo sa dá urobiť“ na uspokojenie dopytu.

Taktiež uznáva, že nejasnosti a nedostatok investícií do samotného ženského športu nepomáhajú.Na rozdiel od mužskej hry trpia ženské tímy rozličnými rozpismi zápasov a nedostatočnou podporou.

„Vzhľadom na všetky zápasy ženskej futbalovej ligy a skutočnosť, že je to najobľúbenejší šport pre ženy, nie je niečo v poriadku,“ hovorí Oatley. Facebook Twitter Pinterest Jacqui Oatley s Clare Baldingovou a Kelly Smith z Arsenalu propagujú kampaň What´s Your Goal, ktorá je zameraná na povzbudenie viacerých dievčat k premýšľaniu o kariére vo futbalovom priemysle.Fotografia: Martin Godwin pre strážcu

Podieľa sa na kampani a sieťovej skupine Ženy vo futbale, Oatley hovorí, že mladšie ženy musia byť podporované viac. „Urobil som nespočetné rozhovory so študentmi, ktorých profily v službe Twitter prechádzajú z„ začínajúcich športových novinárov “v čase rozhovoru, na niečo úplne nesúvisiace s priemyslom o pár rokov neskôr. Snažíme sa zabrániť týmto mladým ženám, aby padli na vedľajšiu koľaj a vštepili im vieru, že ak sú dostatočne odhodlaní, je pre nich v tomto odvetví budúcnosť. “

Oatleyho vlastná kariéra nie je ničím ak nie je určená. Vo veku 25 rokov, to bolo zranenie pri hraní futbalu – ona vykĺbila koleno a strávil 10 mesiacov v barlách – to ju podnietilo, aby sa vzdala svojej práce manažéra účtu duševného vlastníctva a vlak ako novinár.Spala na poschodiach priateľov a nejakú dobu pred tým, ako pristála na BBC Radio Leeds, nevyužila pracovné skúsenosti v miestnom rozhlase.

O svojom prvom vystúpení hovorí ako o komentátorke – ako na poslednú chvíľu počas hry Wakefield / Worksop – ako „stále najťažšie, čo som kedy musel komentovať“.Bez veľkého času na prípravu a nahliadnutie z výkopu sa snažila povedať, ktorý z mnohých hráčov bol ktorý.

Bola to „stavba postavy“ a donútila ju pokračovať. “Premier League, so sedadlami nad zemou, bola potom hračka.”

Jej komentáre k futbalovým manažérom alebo hráčom priťahujú omnoho viac zneužívania ako šípky, čo bolo prekvapením. “Očakávala som všetky druhy odpadu, ale nikdy neprišla,” hovorí.

Ona je nespokojná s tým, že zvýšenie počtu žien na riadiacich pozíciách vo futbale by pomohlo vyhnúť sa druhu korupčných škandálov, ktoré má. „Je to zmysluplné, aby mladší ľudia, ktorí prechádzajú, dávajú nový pohľad a nie jeden, ktorý je v tomto odvetví zakorenený.“

„Naozaj potrebujeme pracovať na tom, aby sme dali mladým dievčatám dôveru, že to môžu urobiť, ale bude to trvať veľa odvahy a ocele, “hovorí na ceste k reportovaniu o kvalifikácii Talianska v Španielsku Svetového pohára.

„ V ideálnom prípade za 10 rokov “ v čase, keď nebudeme mať Týždeň športu žien a výsledky budú zahrnuté do iného pokrytia.Samozrejme, Rím nebol postavený za jeden deň. “Tento článok bol 19. októbra 2016 zmenený, aby odrážal skutočnosť, že Oatley takmer dva roky nevykonával pracovné skúsenosti v miestnom rozhlase, ale v skutočnosti absolvoval ročný postgraduálny diplom. vo vysielaní žurnalistiky