Havaroval vrtuľník Leicester City „zlyhali ovládače chvostového rotora“

Zdá sa, že zrútenie vrtuľníka, pri ktorom zahynul majiteľ futbalového klubu Leicester City Vichai Srivaddhanaprabha a ďalší štyria ľudia, bolo zlyhanie časti chvostového rotora, ktorá ho spájala s pilotnými kontrolami. .

Bezpečnostné agentúry teraz nariadili majiteľom podobných vrtuľníkov Agusta skontrolovať diely v rotore po tom, čo druhý špeciálny bulletin vydaný Radou pre vyšetrovanie leteckých nehôd (AAIB) potvrdil, že bola zistená mechanická porucha. Vrtuľník Leicester City vyšetrovatelia nehôd sa zameriavajú na chvostový rotor Prečítajte si viac

Vyšetrovatelia vo Farnborough stále skúmajú vraky, aby úplne porozumeli sledu udalostí, ktoré viedli k tomu, že vrtuľník, na rozdiel od príkazov pedálových pedálov, nekontrolovane zatočil doprava roztočilo sa a havarovalo.

Správa sa zameriava na „prešmykovanú maticu“, ktorá zaisťuje predný hriadeľ v chvostovom rotore.

Pri inšpekcii sa zistilo, že časti mechanizmu sa odpojili ected.Keďže pokyny pilota boli neúčinné a systém zlyhal, stúpanie lopatiek chvostového rotora vrtuľníka „dosiahlo fyzickú hranicu svojej dráhy“, uviedli vyšetrovatelia.

Predbežná správa AAIB z novembra použila čiernu skrinku údaje, ktoré ukazovali, že lietadlo „odbočilo doprava“, keď ho pedál mal poslať doľava.

Vrtuľník AgustaWestland AW169 uskutočnil 27. októbra pred svojím posledným výstupom z výšky letu štyri úspešné lety. Štadión Leicesteru King Power po zápase. Prehrať video 1:29 Hráči Leicester City sa zúčastňujú pohrebu Vichai Srivaddhanaprabha v Bangkoku – video

Zábery z posledného letu naznačujú, že časti chvostového rotora mohli spadnúť vo vzduchu .Lietadlo dosiahlo výšku 430 stôp, potom než sa roztočilo a takmer vzpriamene narazilo na betónové schody vedľa parkoviska štadióna, rýchlo ho pohltili plamene.

Piati obyvatelia: Vichai a jeho hostia Nursara Suknamai a Kaveporn Punpare , spolu s pilotom Ericom Swafferom a ďalšou pasažierkou Izabelou Rozou Lechowiczovou, zahynuli na mieste udalosti.Tragédia bola všeobecne poznamenaná v Leicestri a vo futbalovom svete ako uznanie za rozprávkovú premenu futbalového klubu, ktorý kúpil Vichai v roku 2010, na nepravdepodobných šampiónov Premier League v roku 2016.

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva nariadila preventívnu bezpečnosť kontroly chvostových rotorov všetkých Agusty AW169 a AW189, vyrobených talianskou leteckou spoločnosťou Leonardo, po náraze, minulý týždeň však vydali povinné pokyny pre „opakované kontroly“ podozrivej matice a ložiska.

vyšetrovanie sa pravdepodobne uzavrie v druhej polovici roku 2019.