Hádzanárky po vyrovnanom polčase podľahli Dánsku o päť gólov

Domáce hráčky si udržiavali šancu na bodový zisk zhruba do 40. minúty, potom im súperky začali vo skóre nezadržateľne unikať. “Mali sme na to je poraziť, ale keď sa v druhom polčase lámal chleba, nepremenili sme niekoľko šancí. Možno by ich to viac nalomilo, potom už to bolo ťažké, “povedal Bašný Českej televízii. “Ťažko sme sa presadzovali, z diaľky sme neboli nebezpeční, naopak Dánky nám dávali relatívne ľahké góly z protiútokov,” dodal.

České reprezentantky hrali prvý zápas od decembrového svetového šampionátu, na ktorom obsadili historické ôsme miesto. Aj po porážke zostali v tabuľke kvalifikačnej skupiny na postupovom druhom mieste.

Na európsky šampionát v budúcom roku do Francúzska sa dostane aj najlepší celok z tretích pozícií.Po odvete v Dánsku slovenskej hráčky zakončia kvalifikáciu na prelome mája a júna zápasy na Islande a doma so Slovinskom.

Začiatok plzenského stretnutia domácemu výberu nevyšiel. Prvý gól dala Adámková až v siedmej minúte za stavu 0: 3, dánsky náskok potom vzrástol až na štyri góly. Postupne ale Češky zistili, ako proti pohyblivé, ale nezvyčajne zatiahnutej obrane súperiek hrať, k zníženiu na 4: 5 im pomohla aj presilovka alebo ľahký gól Knedlíkové do opustenej bránky.

Českej hádzanárky sa potom až do konca prvého polčasu márne snažili vyrovnať. Severanky zakaždým utiekli z najtesnejšieho vedenia na rozdiel dvoch alebo troch gólov, a keď už bolo najhoršie, zasiahla brankárka Toftová.Po trefe Knedlíkové z pravého krídla skončil polčas 14:15.

Nerozhodný stav zariadila až Luzumová, ktorá v prvej polovici sedemmetrový hod nepremenila, ale reparát krátko po zmene strán suverénne zvládla. Hosťujúci tím to však nijako nevyviedlo z miery, následné vylúčenie Luzumová dokázal potrestať dvoma gólmi a neskôr zvýšil až na 21:16.

Potom už snahu domácich hráčok o zníženie hatila aj strelecká smola. Luzumová trafila zo sedmičky brvno, potom sama na bránkovisku zamierila do tyče.Dánsko, niekdajší hegemón svetovej hádzanej s triumfy z olympijských hier, MS aj ME, tak v Plzni v pokoji dokráčal k ďalším dvom kvalifikačnom bodom.

Podľa Luzumová sa s 21 gólmi vyhrať nedalo. “Šance sme si vypracovali, ale musíme ich premieňať, my sme stroskotali na gólmance. Proti ich agresívne obrane nám asi aj došli sily. Mohlo to byť vyrovnané, takto to bohužiaľ nestačilo, “povedala.