Fukušima a “záchranné” olympijské kruhy. Veľké gesto aj veľký risk?

<р> Japonská prefektúra Fukušima vydesila pred šiestimi rokmi planétu haváriou miestnej jadrovej elektrárne, preto do seba rozvinutá čierna zver dostáva rádioaktivitu pojedaním kontaminovaných rastlín z okolia.

Organizátori letných hier v Tokiu ale plánujú vrátiť oblasť ľuďom – podľa ich víziou k tomu výrazne prispeje fakt, že štadión v meste Fukušima po nutnej modernizácii privíta olympijské duely v baseballe a v softballu.

“Fukušima tým získa ohromnú možnosť ukázať svetu, ako desať rokov po katastrofe pokročila obnova,” uviedol Joširo Mori, bývalý japonský premiér a prezident organizačného výboru hier. “Prejavíme tým vďačnosť všetkým, ktorí nám pomohli.Som si istý, že sa ľudia z Fukušimy na olympiádu tiež veľmi teší. “

A to je práve otázka.

Futbal, ragby, olympiáda

Nemožno poprieť, že toto gesto v sebe má rozmer, po ktorom v posledných rokoch tak sužovanej olympijské hnutie prahne. Už žiadne korupčné škandály, žiadna betónová monštrá pri Čiernom mori v Soči, žiadna olympiád na dohľad bedárskych domčekov Favel ako v Riu.

Gesto nádeje. Viery.Optimizmu.

Ale pre tých, ktorí situáciu sledujú z iného uhla, ide iba o cestu do pekla vydláždenú akre dobrých úmyslov. “Je to nehoráznosť,” uviedla pre The Telegraph Aileen NET-Smithová, protijadrové aktivistka z organizácie Green Action Japan.

“Je to možno fajn pre športovcov, ktorí sem prídu na pár dní. Lenže vláda tým hovorí, že sa všetko vracia do normálu.Je jednoducho zle tvrdiť, že sa ľudia úplne v poriadku môžu zavítať do svojich domovov, farmári na svoje polia a deti na svoje ihrisko pod otvoreným nebom. “

Kvôli havárii vyvolanej zemetrasením a ničivú masou morskej vody žije mimo svoje pôvodné obydlia približne 160 tisíc ľudí a pre niektoré z nich tahle cesta mala len jeden smer; staré už to nepôjde nikdy.

Citlivosť témy je zrejmá. Všeličo sa vďaka nej môže stratiť v preklade. Trebárs to, že Aréna Azuma Baseball Stadium postavená v roku 1986, sa v meste Fukušima nachádza zhruba 70 kilometrov od elektrárne.Je to moc, alebo málo?

Japonci sa navyše rozhodli uctiť obete a vysídlené – a zároveň, prečo to tajiť, aj rozhýbať miestnu ekonomiku – aj v meste Sendai. To v roku 2011 zasiahlo silné zemetrasenie a v rámci tokijskej olympiády privíta jeden zo zápasov futbalového turnaja.Iné ťažko poškodené mesto Kamaiši zase bude hostiť časť ragbyovej majstrovstvá sveta 2019.

“Letné olympiáda má poslúžiť ako spirituálna aj hmatateľný symbol toho, ako sa Japonsko otrepal z národnej tragédie,” stojí vo vyhlásení organizačného výboru.

Lepší svet vďaka baseballe?

S ideou nemajú problémy zástupcami zúčastnených športov, ba naopak. “Je pre nás neuveriteľnú cťou prispieť k tak zmysluplné veci.Túto povinnosť berieme mimoriadne vážne, veď môžeme využiť silu olympijského hnutia a športu k tomu, aby sme spoločne pomáhali vytvárať lepší svet, “uviedol Riccardo Fraccari, prezident spojené federácie bejzbalista aj softballistů.

Vláda fukušimskej prefektúry zase prisľúbila zadotovat nutnú renováciu už predsa len omšelejší arény Azuma, ktorá mimochodom v čase najväčšieho chaosu poslúžila ako evakuačné centrum.

Lenže tak ako nepanuje žiadna univerzálna zhoda o miere (ne) bezpečie a (ne) výhod jadrovej energie, rovnaký problém vyvstáva aj tu.

olympiáda ako nositeľ nádeje, či olympiáda ako nositeľ bezohľadnosti a dôkaz, že záujmy biznisu a “jadrové loby” prehluší všetko vrátane toho najpodstatnejšieho, teda starostí o zdravie obyvateľstva?Vyberte si.

videozábery reportéra Telegraph nasnímané v meste Naraha, ktoré leží 19 kilometrov od elektrárne, sú veľa depresívne. Automaty na nápoje rozbité zemetrasením a ich roky nedotknutý obsah, zhrdzavené časti opustených kolies. Z vlaku vystupuje jeden jediný človek. A čím bližšie Fukušime, tým väčší a desivejšie svedectvo deštrukcie.

Olympijský baseball a softball sa budú odohrávať predsa len ďalej od epicentra, ale zase tak ďaleko nie.

Ak by šport zvládol vyliečiť aj takto boľavé rany, môžu organizátori japonských hier jasať vážne nahlas.