Fourcade je späť, vyhral šprint v Canmore. Najlepší z Čechov bol 14. Šlesingr

Skvelé podmienky, úžasná panorámy, skromná kulisa, problémy s televíznym signálom a zlý beh Čechov. Tak vyzeral prvý závod Svetového pohára v Canmore.

Nie, nebolo mínus 26 stupňov, ako spomínala Gabriela Soukalová, len mínus šesť a taká teplota najviac sedela Martin Fourcade. Na strelnici ani raz nezaváhal, a keď ani na trati nenašiel súpera, pripísal si jubilejný 45. víťazstvo v pretekoch Svetového pohára.

osamostatnil sa tak na druhom mieste v tejto historickej tabuľke. Na zatiaľ stále neohrozeného Bjørndalen stráca presne päťdesiat výhier.

Na druhom mieste dobehol so stratou pätnástich sekúnd Rus Anton Vladimirovič Šipulin, tretí bol Nemec Simon Schempp.

Čechom to tentoraz vôbec nebežalo.Na najrýchlejšieho Martina Fourcade stratil Šlesingr na trati 58 sekúnd, Krčmář minútu a pol, Moravec s Krupčíkem okolo dvoch minút…

“Straty sú dnes až hrôzostrašné, už deviaty v cieli má cez minútu,” povedal pre Českú televíziu tréner mužov Marek Lejsek.

Všetci z českého kvarteta urobili na strelnici jednu chybu postojačky, s tou sa ale dokázal zrovnať len Michal Šlesingr, ktorý bral štrnástej miesto. “Na to, že tu laboroval s ľahkou virózou, podal solídny výkon, nakoniec sa s tým popasoval najlepšie.Zvyšok tímu sa mi hodnotí ťažko, “narážal na nevydarený výkon zvyšné trojice Lejsek.

Výkon ďalších slovenských biatlonistov totiž trochu korešpondoval s kvalitou televízneho signálu z Kanady…

Body bral už len tridsiatich siedmich Krčmář, Tomáš Krupčík došiel s jednou chybou devětačtyřicátý, Ondřej Moravec až päťdesiatjeden. “Lyže sa mi nechce hodnotiť, ešte som s chalanmi nehovoril, tak by som sa do toho nerád púšťal. Ondra Moravec mal asi najväčší problém s časovým posunom a na trati to bolo vidieť. Nebol to ten Ondra, na ktorého sme zvyknutí. To isté Michal Krčmář, “uviedol tesne po pretekoch Lejsek.

Dobrá správa je, že v sobotňajšom závode budú napriek horšiemu výkonu v šprinte traja Česi. Ondřej Moravec patrí do najlepšej dvadsaťpäťky Svetového pohára.Michal Krčmář a Michal Šlesingr sa medzi postupujúcou vošli po redukcii vzhľadom k absencii štyroch Nórov a ďalších troch pretekárov v Canmore.

Bez nórskeho áčka

Bol to závod bez účasti nórskeho A-tímu. Doma zostali Björndalen, Svendsen aj bratia Tarjei a Johannes Böové. Všetci sa chcú čo najlepšie pripraviť na svetový šampionát, ktorý sa uskutoční v prvej polovici marca v nórskom Holmenkollen.

A sprvu sa zdalo, že proti kanadskému dielu Svetového pohára protestuje aj televízny signál, ktorý zo začiatku nefungoval vôbec a problémy pokračovali po celú dobu preteku.

Ale inak to bol štart šprintu vo veľkom štýle – medzi prvými siedmimi biatlonistov sa objavili na štarte Eder, Schempp, Šlesingr, Martin Fourcade i Šipulin.A všetci odstříleli svoju položku v ľahu čisto.

Ako prvý terč netrafil až s deviatkou idúci Ukrajinec Semionov. Zdalo sa, že to bude veľa presný strelecký závod.

Vtedy ešte na prvom mieste napodiv nesvietilo francúzskej meno. Fourcade aj napriek čistú streľbu v ľahu strácal na Šipulina štyri sekundy.

Sedem biatlonistov bolo až v cieli a na svetelnej tabuli svietilo: 1. M. Fourcade, 2. Šipulin, 3. Schempp.

Mohol niekto za takých podmienok dvadsaťsedemročného Francúza ohroziť?

Nie, po polhodine akoby bolo po pretekoch, aspoň z pohľadu medailistov. Žiadny biatlonistov už sa nedostal pred druhého Šipulina a ani tretieho Schempp.