Chorváti dali v generálke na Euro desať gólov, Slovensko remizovalo

Chorvátsko dosiahlo najvyššie výhry vo svojej histórii. “Chcem svojim hráčom pogratulovať za prístup. Boli pripravení a hladní dať toľko gólov, koľko len dokážu, “povedal po zápase chorvátsky tréner Ante Cacica.

Už mohol nasadiť aj hviezdy Modriča z Realu Madrid, barcelonského Rakitic a Mandžukič z Juventusu Turín, ktorému k hetriku stačilo pätnásť minút v prvom polčase.

Počas úvodnej pětačtyřicetiminutovka sa ešte presadili Pjaca, Srna a Perisic. Domáci pokračovali v dominancii aj po zmene strán, kedy skórovali Rakitič a trikrát striedajúci Kalinic. Útočník Fiorentiny zvládol hetrik za 25 minút.

“Ideou bola vytvoriť ideálne atmosféru pred štartom Eura 2016 a to sa nám podarilo.Som hlavne rád za formu útočníkov, pretože góly sú kľúčové pre ich sebavedomie, “konštatoval Cacica.

Chorváti vstúpi do Eura 12. júna zápasom proti Turecku, o päť dní neskôr sa stretnú s Českou republikou a skupinu D uzavrú 21. júna s obhajcom titulu Španielskom.

Výborne vyšla záverečná príprava tiež Francúzsku. Hostiteľ Eura v Metz porazil Škótsko 3: 0. Mužstvo Didiera Deschampsa o svojom triumfe rozhodlo už v úvodnej polovici, kedy strelili dva góly Giroud a jednu jeho spoluhráč z Arsenalu Koscielny. Francúzi otvoria šampionát 10. júna v Paríži proti Rumunsku.

Úradujúci svetoví šampióni Nemci si víťazstvom 2: 0 nad Maďarskom zdvihli sebavedomie po minulé nečakanej prehre 1: 3 so Slovenskom.

Favorit sa proti Maďarom ujal vedenia v 39.minúte, kedy si po Hectorově centre strelil vlastný gól stopér Lang. Nemci pridali poistku po hodine hry. Štyridsaťročný brankár Király ešte hlavičku Gómeza zneškodnil, ale na Müllerová dorážku už bol krátky.

Zverenci Joachima Löwa udržali čisté konto takmer po roku, naposledy neinkasovali pri kvalifikačnom triumfe 7: 0 nad Gibraltárom. Nemecko začne Euro 12. júna zápasom s Ukrajinou, Maďari začnú o dva dni neskôr proti Rakúsku.

Tomu sa naopak generálka nepodarila a vo Viedni podľahlo Holandsku 0: 2 po góloch Janssena a Wijnalduma.

< p> Ďalšie konfrontácie účastníkov Eura medzi Slovenskom a Severným Írskom skončila v Trnave bezgólovou remízou. V základnej zostave domácich opäť nastúpili plzenskí hráči Kozáčik, Hrošovský a Ďuriš.Slováci odštartujú ME za týždeň proti Walesu, Severného Íri o deň neskôr s Poľskom.