Českí volejbalisti zmeria sily s tímami, ktoré sa prebojovali do Ria

Trojdňový turnaj tento rok hosťuje v Českej republike len Budvar Aréna. “Zmenu systému, kedy sme vlani hrali dvojzápas v niekoľkých mestách, sme museli urobiť vlastne na základe pokynov svetovej volejbalovej federácie. Tento rok je program nahuštěnější hlavne kvôli olympiáde v Riu, “vysvetľuje hovorca Českého volejbalového zväzu Lukáš Kozáček.

Zväz sa rozhodol usporiadať tohtoročné zápasy v krajskom meste hneď z niekoľkých dôvodov.

“Budejovice sú jedno z najlepších volejbalových miest v republike.A máme aj z minulých rokov vyskúšané, že na zápasy príde naozaj veľa ľudí, “dodáva Kozáček s tým, že vlani prišlo zafandit českým volejbalistům proti Francúzsku takmer päť tisíc ľudí.

Martin Krištof sa teší na atmosféru

Česi začnú v piatok od 16 hodín s Egyptom. “Naši futbalisti hrajú na Eure proti Chorvátsku tiež v piatok, ale verím, že ešte pred futbalom sa diváci pôjdu pozrieť na pekný volejbal.Aj vďaka veľmi atraktívnym súperom veríme, že návštevnosť tento rok bude podobná ako minulý rok, “dodáva zväzový hovorca.

Česká republika je v druhej výkonnostnej skupine Svetovej ligy s ďalšími jedenástimi celky. Česi sa tak stretnú napríklad so Slovenskom, Kubou, Holandskom či Kóreou.

Medzinárodná súťaž pokračuje po českobudejovickej turnaji na slovenskom (23.-25. Júna) a končí v Kórei (1.-3. Júla).Z 12 tímov postupujú tri najlepšie a vo Final Four štvorku doplní Portugalsko ako zástupca usporiadateľskej krajiny.

Z českobudějovického Jihostroje, tretieho celku uplynulej extraligovej sezóny, je v nominácii do národného tímu štvorice hráčov – smečiar Petr Michálek, nahrávač Filip hrab, libero Martin Krištof a blokár Vladimír Sobotka.

Povedie je nový tréner Miguel Ángel Falasca Fernández zo Španielska, ktorému bude asistovať liberecký kouč Michal Nekola. Martin Krištof sa už do Budvar arény teší. “Po minuloročnej skúsenosti, kedy na nás prišla naozaj veľa ľudí, sa nejde netešiť.Navyše je to útulná hala ideálne pre volejbal, “vyhlásil.

Kryštof pripomenul, že celky Kanady a Egypta sú už istými účastníkmi olympijských hier v Brazílii. “Pre nás to bude veľmi zaujímavé porovnanie. Chceme vyhrať a dokázať ľuďom, že aj proti takým tímom vieme hrať volejbal, “dodal hráč Jihostroje, ktorý už v minulosti proti Egyptu nastúpil.

” Ale je to už dávno, čo si tak vybavujem. Myslím si, že Egypt aj Kanada budú mať podobný, alebo rovnaký štýl, o ktorý sa snaží ostatné európske mančafty.Uvidíme agresívne volejbal a už len to, že sa dostali na olympiádu, bude nesmierne zaujímavé, “zmienil s tým, že trochu odlišný volejbal môže v Budvar aréne predviesť nevyspytateľná Čína, ktorá sa na medzinárodnej scéne zlepšuje.

” my však musíme byť pozitívne, pretože sme tri týždne poctivo trénovali a pekne sme si mákli. Bola volejbalová cvičenie, posilňovňa. S tréningovými jednotkami teraz trochu uberáme a zatiaľ všetko klape, “teší českej libero.