Biatlon MS v Hochfilzene, dvanásť rokov neskôr: Čechovia už nie sú marťanmi

Teraz sa vrátime na chvíľu.

Na kalendári je 9. marca 2005. Pri vytrvalostnom závode mužov v Hochfilzene husto chumelí, a tak 34-ročný Roman Dostál s nízkym štartovým číslom na hrudi hovorí pred štartom benjamínka Michalovi Šlesingr: “Budem na trati robiť rolby.”

Len raz v sezóne pred Dostal skončil v 20. svetovom pohári. Ale za extrémnych podmienok to dokážu. “Čím menší je cieľ, tým lepšie strieľate,” hovorí tréner Milan Janoušek.Jeho zverenec pretne cieľ, padne na kolená, zaborí hlavu do snehu – a je majstrom sveta!

Sám tomu nerozumie: “V toto som ani nedúfal.”

Jedine on naruší v Hochfilzene 2005 zlatú šnúru fenomenálneho Oleho Einara Björndalen.

prémiu 100 tisíc prehltol dom

Triumf potom slávi Dostál na hoteli čajom a džúsom. O polnoci sa ospravedlňuje a ide do postele. Ale spánok neprichádza dlhý čas a márne sa pokúša nazývať Terminál s Tomom Hanksom. Spí až štyri ráno.

ŠAMPIÓN.Roman Dostál oslavuje senzačný triumf.

Za zlato dostanú od českého zväzu prémiu 100-tisíc korún. “Dorábal sme barák, rýchlo sa v ňom rozpustili,” spomína dnes, keď sa na miesto činu vracia v úlohe spolukomentátor Českej televízie.

“Ten titul mi pootvoril nejaká vrátka a priniesol zážitky, ktoré mi nikto nevezme. Ale on ma nezmenil, “hovorí. Ľudia ho nepoznali na ulici.

Dnes sa naopak český šampión biatlonu stane celoštátnou športovou celebritou.A na konto by mu pribudlo až 300 tisíc korún od zväzu i marketingových partnerov.

Mnohé je po dvanástich rokoch v Hochfilzene inej.

Nielen komplex, zrekonštruovaný za 21 miliónov eur. “Najväčší čiastku na prestavbu dodala rakúska armáda, ktorá si tu zároveň vybudovala zázemie pre školenia a cvičenia dôstojníkov,” ukazuje Kurt Matz z organizačného výboru. Trate sú čiastočne nové a majú pod snehom asfalt. Bunky vybavili aj sprchami, čo je luxus inde nevídaný.

Z českých reprezentantov pre majstrovstvá 2017 zostal pamätníkom šampionátu v Hochfilzene 2005 len 34-ročný Michal Šlesingr.

“Pred dvanástimi rokmi prišiel z juniorov a tam bolo deviate miesto v šampionáte pre dospelých, “spomína Dostal. “Mal vlastnú hlavu a inú myseľ ako ostatní.Ale bolo to v poriadku. Keď chcete niečo dosiahnuť, nesmiete len slepo poslúchať príkazy. “

Biatlonisti trénujú pred svetovým šampionátom v Hochfilzene

Cestou z tréningu sa teraz Šlesingr pousmeje:” Vtedy som patril na štarte k najmladším, k najstarším. “Ale aký je opak 43-ročného Björndalen. “Jo, Ole je držiak, perfekcionista a inovátor, dokáže sa stále motivovať,” pritakáva.

Súčasný biatlon je vo Šlesingrových očiach nepomerne vyrovnanejší. “Môžete vyhrať 40 ľudí. Konkurencia narástla, je ťažšie presadiť.Popularita biatlonu tiež vzrástla. Česko je toho dôkazom. “

Čože? Česi chcú majstrovstvá?

Práve na šampionát do Hochfilzene 2005 dorazil Jiří Hamza so svojím tímom, aby prezidentovi IBU Andersovi Bessebergovi prezentoval projekt stavby biatlonového areálu a kandidatúry na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave.

“Zišli sme sa v jedálni, z ktorej je dnes akreditačné centrum,” spomína dnes Hamza. “Pozeral na nás ako marťanom. Besseberg neveril, že sme mohli urobiť niečo také, platili sme za bastardov. Kto vie, možno ten náš projekt, čo sme mu odovzdali, vzápätí vyhodil do prvého odpadkového koša. “

Lenže Hamzová vízie sa naplnili. Oblasť na Vysočine rástla.Majstrovstvá sveta na Novom Meste boli. A to je ďaleko od konca. Gabriela Koukalová, superstar, sa narodila. Pridali sme ďalších českých medailistov. Od roku 2012 sa v Česku datuje neskutočný biatlonový boom, ktorý k tomuto športu prilákal státisíce fanúšikov a výraznú finančnú podporu sponzorov.

splnený sen. Jiří Hamza na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave 2013, keď sa jeho niekdajší hochfilzenská vízie naplnila.

“Pred dvanástimi rokmi sme v porovnaní s dneškom nemali nič,” porovnáva predseda českého zväzu.Dostál spomína, ako úmorne v oných časoch cestovali: “Vo Švédsku sme po pretekoch sadli do auta a išli ním naprieč Európou na ďalšie pohárovej koleso na Slovensko, zatiaľ čo biatlonisti iných krajín lietali.”

Zázemie niekdajší a dnešnej reprezentácie , to sú dva veľmi vzdialené rozmery. “Vybavenie nám vtedy muselo vydržať aj tri roky, teraz máme na každú sezónu nové,” poukazuje Šlesingr.

On, Moravec, Koukalová aj Vítková ešte zažili tieto chudobnejšie časy.

“Len tým dnešným najmladším musíme pripomínať, že všetko, čo teraz majú, tú nepristálo samo, ale vyšla im to generácie predchádzajúcej,” hovorí Hamza. “Nemali by si myslieť, že sa niektoré veci dostanú automaticky. Mali by sme zostať pokorní. “